Początki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wromakx
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 10 gru 2014, 00:30
Lokalizacja: Franacja

Początki

#1

Post napisał: wromakx » 14 cze 2015, 18:22

Cześć wszystkim, jestem tutaj nowiutki. Zakochalem sie w maszynach cnc i postanowilem kupic maszyne i tak oto sie stalo stoi w warsztacie trzy osiowa maszyna pod mach3. Kupiona glownie z mysla aby uczyc sie programowania, od czego zacząć jestem po kursie start cnc. Podstawowe znajomosci mam bo pracuje jako frezer od jakiegos czasu. Jaki program polecacie, na ktorym uczyc mial bym sie programowania, chcialbym z tego progamu wrzucac g-code na mach3 i wykonywac zaprogramowny detal. Mam wrzucony LazyCam czy on jest odpowiednio latwy jak na poczatek ? jedynie co potrafie w nim zrobic to ze zdjecia wyciagnac sciezke g-code i wygenerowania na plik pod mach3.
Jakie czasopisma polecacie aby poglebiać wiedze o maszynach ?
Jaka ksiazke ?
I glownie program na poczatek?
Pozdrawiam Pawel



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 14 cze 2015, 18:33

od początku proponuję zacząć naukę profesjonalnego oprogramowania solid, edge itp, szkoda czasu na Lazycamy itp twory. Oczywiście tylko i wyłącznie jak myślisz poważnie o cnc, bo do różnego rodzaju prostych obróbek to i lazycam wystarczy lub też działanie na kreatorach które są dostępne pod mach-a.
Te forum a także internet to skarbnica wiedzy, masz działy poświęcone oprogramowaniu cam także warto poczytać.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 14 cze 2015, 18:58

Witam

Skoro masz podstawy czyli wiesz jak odbywa się frezowania i co warto wiedzieć. To teraz możesz zacząć nauke od profesjonalnego CAD/CAM-a. Czyli w CAD-zie tworzysz sobie bryłe która ma być efektem pracy Twojej obrabiarki - musisz wiedzieć jak się "poruszać" po takim programie i znać jego funkcje. Ja wiem tego w miesiąc się nie nauczysz, ale mając podstawy reszte nauczysz się w praktyce. Druga sprawa to tworzenie ścieżki narzędzia, a robisz to w programie CAM - czyli ilość przejść, prdkość posuwu, kąty wejścia itd. Jeżeli masz podstawy frezowania to reszte w CAM-ie poznasz bardzo szybko.

Nie zawsze będziesz robił reliefy. Czasami będzie trzeba zrobić coś innego. Kolega dance1 polecił Ci SE, ale tu musisz się dobrze zastanowić. Bardzo czesto jest tak, że producenci "nowych" CAD/CAM-óm ograniczają możliwość importu plików tworzownych w już istniejącym oprogramowaniu. Czemu to robią tego niewiadomo, a jak niewiadomo to wiadomo, że chodzi o kase. Poprostu w ten sposób chcą zmusić ludzi na zakup nowego CAD/CAM.

Ja ci z kolei polece Rhinoceros w wersji 4 lub 5. Bardzo dużo funkcji, przejrzysty i czytelny ekran i jest w wersji wielojęzycznej również Polskim - nie podam Ci linku do rhino-forum bo jest przerwa wakacyjno techniczna. A do CAD-a jest bardzo dużo plaginów takich jak rhinoart, rhinogold itd. Więc można w nim tworzyć elementy do każdej branży przemysłu począwszy do stomatologii skończywszy na budowie aut sportowych. I od razu uprzedze Twoje pytanie: nie jestem ani jego producentem, ani jego dystrybutorem. Poprostu po wielkim ogłądaniu więkoszości tego typu oprogramowania wybrałem wlaśnie rhino.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 14 cze 2015, 19:06

Robercie dance nie polecił żadnego oprogramowania tylko podał przykłady (profesjonalnego softu), żeby polecić więcej o produkcji wromakx musiałbym wiedzieć. :wink: bo jak dobrze wiesz nie ma programu super do wszystkiego.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 14 cze 2015, 19:18

dance1 pisze:Robercie dance nie polecił żadnego oprogramowania tylko podał przykłady (profesjonalnego softu), żeby polecić więcej o produkcji wromakx musiałbym wiedzieć. :wink: bo jak dobrze wiesz nie ma programu super do wszystkiego.
Tak ja rozumiem, że chodzi o przyklad. Tylko chce wskazać zjawisko z jakim teraz mamy do czynienie. W jednym programie tworzywmy element i zapisujemy go np. jako igs a w innym programie tego pliku nie można otworzyć pomimo tego, że on ma też możliwość otwarcia plików igs - o taki przykład mi chodzi.

robert


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 14 cze 2015, 19:34

a ja podejdę do tematu zupełnie inaczej.

Skoro rozumiesz CAM, to ucz się tego, czego nie umiesz. Na początek może np. skup się na modelowaniu. Może zajmiesz się np. rhino, jak ci radzą i spróbujesz przykładowo jakąś fikuśną część w tym zamodelować. Może być np. fajna felga samochodowa, weź jakiś tuningowy oryginał i spróbuj zrobić podobny model. A może jakąś płaskorzeźbę będziesz umiał zrobić? Medal olimpijski? Okolicznościową monetę?

A później naucz się po tym modelu puścić narzędzie. Na tym etapie przyda się CAM, ale najpierw musisz opanować właśnie modelera. Oczywiście zamiast rhino może być solidworks, ale wiele osób uważa, że rhino jest fajniejsze. Czemu, a to już doczytaj na forach tego programu.

Bo wybacz, ale jeśli jesteś po kursie, to masz naprawdę dużo jeszcze do opanowania, ale ta droga chyba jest korzystniejsza, niż pójście dalej w CAD-CAM, by w nim robić gwintowane kostki.


Autor tematu
wromakx
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 10 gru 2014, 00:30
Lokalizacja: Franacja

#7

Post napisał: wromakx » 14 cze 2015, 22:34

Czy na wersjach demo jest mozliwosc w pelni uczenia sie czy trzeba kupowac licencje czytalem ze edgecam 10 tys to prawda ??


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 14 cze 2015, 22:41

wromakx pisze:Czy na wersjach demo jest mozliwosc w pelni uczenia sie czy trzeba kupowac licencje czytalem ze edgecam 10 tys to prawda ??
Z tego co pamiętam to jest taka możliowść. Zablokowana jest możliowść zapisywania/eksportowania brył do plików. Ale też nie we wszystkich. Ponoć w niektórych są tez ograniczone funckje - ale o tym to pisali mi tu koledzy na forum. Musisz poczytać niżej o płatnych programach ale polecam też opisy o darmowych CAD-ach. Poszukaj sobie w sieci jest darmowy CAM freemill.

robert


daiviet
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2013, 08:28
Lokalizacja: npthanh1910
Kontakt:

#9

Post napisał: daiviet » 16 cze 2015, 10:07

Po realizacji projektu Chcę podróżować z

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”