3 pytania od zielonego

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#131

Post napisał: MlKl » 07 cze 2015, 13:31

Miałem w zeszłym roku okazję popracować przy ploterze działającym na zasadzie opisywanej przez Kubusia... Brr... Nigdy więcej. To jest fajne przy pracy artystycznej, czy przy skomplikowanych kształtach np opartych na krzywych Breziera. Robić rysunek do zrobienia prostej dziury w całym, np fasolki bo nie można tego w prosty sposób zaprogramować na maszynie... Ech... W dodatku każda ingerencja w makro wymagała udziału twórcy oprogramowania, bo w ogóle nie przewidział takiej możliwości dla użytkownika. A maszyna właśnie miała robić nie frezowanie, tylko dość skomplikowaną procedurę z wieloma włączanymi przez PLC silownikami pneumatycznymi.

Pod LinuxCNC zrobiłbym sobie prostą procedurę w NGCGUI, gdzie tylko podawałbym długość i szerokość pola obróbki, i dane dla poszczególnych etapów, A tu trzeba było za każdym razem narysować kolejny prostokąt złożony z wielu kwadratów i dla każdego kwadratu z osobna trzeba było ustawić wartości, chociaż większość była powtarzalna, i tylko sześć wymagało osobnych wartości, cztery pozostałe mogły być zdefiniowane jako powtarzalne, czyli jako zakres, dla którego obowiązuje jedna wartość... Program w ogóle nie przewidywał mozliwości wykonania ręcznie jakiejś operacji, a przesunięcie wrzeciona o określony krok wymagało zaangażowania dwóch rąk na klawiaturze...




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#132

Post napisał: kamar » 07 cze 2015, 22:36

IMPULS3 pisze:. Wejdz w mój profil i zobacz co pisałem o tym ile i do której pracuję, a pisałem to w innym temacie i kilka dni temu....
Rzuć to w cholerę i jedziemy w środę do Poznania ?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#133

Post napisał: IMPULS3 » 08 cze 2015, 07:20

kamar pisze:Rzuć to w cholerę i jedziemy w środę do Poznania ?
Chętnie bym się wyrwał, ale nie dam rady, czas letni to kumulacja robót u mnie i to takich od których jestem zależny finansowo więc ciężki temat. Żeby to było bardziej po wakacjach... :)


Autor tematu
levis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2013, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

#134

Post napisał: levis » 08 cze 2015, 15:02

Kurcze, nie spodziewałem się odpowiedzi na 14 stron... :-)

Po przeczytaniu dwóch dalej odpuściłem.

Czy ktoś odpowiedział na moje pytania :-) czy przez resztę stron była rozmowa na temat czy coś da się zrobić na manualnej frezarce, czy nie :-)

Generalnie tak dla informacji - to raczej nie byłoby jednorazowe, więc na bank musi być CNC.

Co do kosztu kawałka aluminium - chodziło mi o kwotę pi razy drzwi. - czy 20 pln czy 200 PLN :-)

PS

jestem informatykiem a nie kucharzem - chyba będzie mi łatwiej, bo interfejs programu komputerowego, czy proste obliczenia inżynierskie nie będą mi obce :-)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#135

Post napisał: kubus838 » 08 cze 2015, 15:29

levis pisze:Kurcze, nie spodziewałem się odpowiedzi na 14 stron... :-)

Po przeczytaniu dwóch dalej odpuściłem.

Czy ktoś odpowiedział na moje pytania :-) czy przez resztę stron była rozmowa na temat czy coś da się zrobić na manualnej frezarce, czy nie :-)

Generalnie tak dla informacji - to raczej nie byłoby jednorazowe, więc na bank musi być CNC.

Co do kosztu kawałka aluminium - chodziło mi o kwotę pi razy drzwi. - czy 20 pln czy 200 PLN :-)

PS




jestem informatykiem a nie kucharzem - chyba będzie mi łatwiej, bo interfejs programu komputerowego, czy proste obliczenia inżynierskie nie będą mi obce :-)


To może prześlij/wstaw jakiś projekt. A my w formie testów za darmo przygotujemy Ci plik do obróbki, ja w oprogramowaniu CAD/CAM, a koledzy przygotują inną metodą. Cene matriału to będziesz sie dowiedzieć ja będziesz miął gotowy plik na obrabiarke.

robert

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#136

Post napisał: MlKl » 08 cze 2015, 15:56

Słowem - chcesz kupić browar, żeby napić się piwa... To jest stosunkowo prosty detal, ale jak nie masz pojęcia o obróbce i maszynach, to zanim wykonasz go poprawnie, niejedną sztukę zmarnujesz.

Nie prościej zrobić zwymiarowany rysunek, i wrzucić w odpowiednim dziale jako zlecenie do wykonania? Nawet jak chcesz się nastawić na seryjną produkcję, to też zaczynasz od dudy strony.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#137

Post napisał: bartuss1 » 08 cze 2015, 16:07

kubus838 pisze:levis napisał/a:
Kurcze, nie spodziewałem się odpowiedzi na 14 stron... :-)
koledzy z piaskownicy muszą sie troche powymądrzać i poprzekrzykiwać, zwłaszcza ze czyjś honor probują tu splamic i trzeba wyjść z twarzą ze "skandalu" hehehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#138

Post napisał: IMPULS3 » 08 cze 2015, 18:09

levis pisze:Kurcze, nie spodziewałem się odpowiedzi na 14 stron... :-)
A to po części juz Twoja zasługa. :) Bo jakbyś od razu napisał że wiele sztuk do wykonania, i do tego dodał czy jeszcze jest jakiś dalszy etap prac na frezarkę to sprawa by była prostsza a tak trzeba się wszystkiego domyślać. Swoją drogą to masz słaby zapał jak swój własny temat czytasz tylko 2 strony z 14.....


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#139

Post napisał: m.j. » 09 cze 2015, 11:42

Cena materiału? Policzmy: (30cmx15cmx8cm)x2.8 ≈ 10kg materiału. Pewnie pójdzie więcej bo coś musi to trzymać. Mi za aluminium PA4 ostatnio policzyli 25PLN/kg. PA6 pewnie będzie droższe, choć ja detalista więc i płacę drożej. Cena zależy od wielu czynników ale przygotuj się raczej na 200-300PLN za formatkę.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
levis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2013, 10:02
Lokalizacja: Warszawa

#140

Post napisał: levis » 04 sty 2016, 18:36

Wracam do mojego tematu. Element będzie miał wymiary:

265x90x34 mm - co wg strony http://www.metale.pl/kalkulator.php

daje 2.5kg na jedną półkę przed obróbką.

Czy ktoś się orinetuje, który z poniższych stopów byłby najlepszy do produkcji półek motocyklowych ??

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”