Uruchamianie zatrzymanego programu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
georgb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:19
Lokalizacja: G-ce, małopolska

#11

Post napisał: georgb » 21 sty 2008, 19:57

tak, czasem trzeba dopisać obroty i posuw.
Instrukcje mam, dzięki. Początki były trudne ale teraz jakoś sobie radzimy z tą AXĄ.

pozdr



Tagi:


jozekkg
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2009, 14:50
Lokalizacja: Klb

#12

Post napisał: jozekkg » 08 cze 2010, 23:12

Witam. Dołączę się do problemu. Do tej pory pracowałem na hh. W tym systemie była możliwość przeskakiwania po różnych blokach. Np. w 30-tym wczytać narzędzie w 36-tym obroty a dopiero od np 54-tego rozpocząć pracę. Od niedawna pracuję również na sinumeric840. Czy da się tutaj również tak skakać?
Próbowałem tego, ale jedyne co mi się udało to rozpocząć pracę od konkretnego bloku, ale żeby przeskoczyć kilka bloków trzeba nacisnąć reset a wtedy maszyna traci wszystkie dane.


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#13

Post napisał: vv3k70r » 09 cze 2010, 21:36

Wykluczone. Przeciez to jest zblokowane programowanie, po wcisnieciu resetu maszyna nie wywrozy ze ma wlaczyc posuw, obroty, chlodzenie, bo tego nie ma w kazdym bloku.

Ale jak zatrzymasz opcja STOP, a nie RESET to po uruchomieniu wrzeciona i posuwu z guzika zadziala start.

Inaczej sie nie da, bo klienci uzywali tego wznowienia dosc nierozwaznie. Bledy czlowieka trzeba wykluczac i tak wlasnie skonczyla sie historia "wznowien ze srodka".

Na niektorych starych maszynach opcja taka jest. Czesto z wymontowanymi, albo zaklejonymi guzikami :D
bumeluję

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#14

Post napisał: WZÓR » 10 cze 2010, 12:03

jozekkg pisze:... Czy da się tutaj również tak skakać? ...
Jaki masz konkretny powód , aby tak ,,skakać'' po programie ?
vv3k70r pisze:...maszyna nie wywrozy ze ma wlaczyc posuw, obroty, chlodzenie, bo tego nie ma w kazdym bloku.
... ale zawsze można nadpisać. :neutral:
p.s.
w Haas-e nie mam takiego problemu , mogę zrobić restart programu z dowolnej linii.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#15

Post napisał: vv3k70r » 10 cze 2010, 20:23

Wzor:

Dopisac mozna. Ale na maszynie guzika "dopisz sama wiesz co kupo zlomu" jeszcze nie montuja :D


"w Haas-e nie mam takiego problemu , mogę zrobić restart programu z dowolnej linii."

Z okazji tego posta sprawdzalem dzis jak to idzie na Geisie, DMG, Fämupie i Haasie.

I tylko czekam az ktos pomyslowy odpali to w zlej pozycji na Hasie i poleci narzedzie o stol. Z obrotami czy bez... jeden pies.
bumeluję

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#16

Post napisał: WZÓR » 11 cze 2010, 09:58

vv3k70r pisze:..."w Haas-e nie mam takiego problemu , mogę zrobić restart programu z dowolnej linii."

Z okazji tego posta sprawdzalem dzis jak to idzie na Geisie, DMG, Fämupie i Haasie.

I tylko czekam az ktos pomyslowy odpali to w zlej pozycji na Hasie i poleci narzedzie o stol. Z obrotami czy bez... jeden pies.
...nie ma takiej opcji na VF-5 :smile:
ustawiasz się na linijce od której chcesz zacząć, wciskasz MEM i CYCLE START.
Jedyne co trzeba sprawdzić to czy setting 36 (restart programu) jest włączony, jeśli nie będzie to sterownik potraktuje wybraną linie jako początek programu i nie wczyta nic co było "wyżej" czyli np. offsetow :)
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#17

Post napisał: Tielegin » 11 cze 2010, 13:21

Tutaj wzór ma rację. W HAAS nie ma żadnych problemów z restartem.


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#18

Post napisał: vv3k70r » 11 cze 2010, 20:06

Na Hasie jak w linijce jest posuw, a nie ma obrotow to maszyna sie nie szczypie, wiertlem przez detal? Prosze bardzo, bez wiercenia :D


Tylko objasnijcie mi jedna rzecz...
W jakim celu, w jakim przypadku jest takie wznawianie przydatne?
Bo ciezko mi sobie wyobrazic taka sytuacje... No chyba ze jakis wielogodzinny detal ze wstrzymaniem do pomiaru. Ale to taki raczej wyjatek.


Natomiast przydaloby sie czasem zrestartowac starych majstrow, bo w piatek sa jacys zmeczeni i wpadaja na swietne pomysly ladowania narzedzi bez pomiaru dlugosci i wymyslania parametru z pamieci maszyny.
Co sie konczy w wiadomy sposob, w n-liczbie kawalkow.

Ale cos mysle ze resetuja sie dopiero w sobote. Tak czy siak pieciodniowy tydzien pracy jest chyba za dlugi.
bumeluję


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: Tielegin » 12 cze 2010, 00:03

Możliwe ze masz jakiś stary soft. Wszystkie funkcję modalne, posuwy, obroty chodzą bez żadnego problemu, także przynajmniej ja żadnych kłopotów nie miałem. A czy funkcja jest przydatna ? Chyba tak skoro jest ten temat :).


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#20

Post napisał: vv3k70r » 12 cze 2010, 11:24

Znam duzo przydatnych funkcji ktorymi mozna napsuc narzedzi.

Kwestia jest "do czego" taka funkcja? I "dla kogo" to?

Bo wodka jest dla wszystkich, ale nie codziennie i nie w dowolnych ilosciach. Bo w szkode ludzie wchodza.
bumeluję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”