Uruchamianie zatrzymanego programu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
georgb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:19
Lokalizacja: G-ce, małopolska

Uruchamianie zatrzymanego programu

#1

Post napisał: georgb » 18 paź 2007, 19:32

Witam, jestem tu nowy na forum. Ostatnio miesiąc temu zostałem operatorem CNC. Mam do obsługi 3 obrabiarki Mikron VCE750, Haas VF5 oraz Axe VCC3, i w związku z tą ostatnią mam problem. W tych dwóch pierwszych potrafie uruchomić przerwany program od zatrzymanej lini. nie jest to trudne. Lecz w Axie (sinumerik 840D) już nie jest tak łatwo. czytałem instrukcje, ale jest ona do bani a poprzedni operatorzy nie potrafili mi pomóc.
Proszę jeśli ktos potrafi napisać mi w miarę zrozumiale jak po zatrzymaniu wykonywania programu uruchomić go spowrotem od zatrzymanego miejsca. Np. po wymianie płytek w głowicy bądź wymianie freza.

Dziękuje za pomoc, Grzegorz



Tagi:


dell
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 23 maja 2007, 06:26
Lokalizacja: znikad

#2

Post napisał: dell » 19 paź 2007, 05:50

jest takie cos podajrze jak search blok poszukaj tej opcji
Znudzila mi sie reklama
Niedlugo pojawi sie nowy chomik :D


lex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:57
Lokalizacja: z wolności

#3

Post napisał: lex » 19 paź 2007, 17:39

Nie wszystkie sinumeryki 840 D mogą ruszyć od zadanego (wyszukanego za pomocą tej funkcji bloku) lub od miejsca zatrzymania. Zależy to chyba od producenta maszyny.
search służy raczej do odnalezienia i edycji(zmian )a nie uruchamiania od żądanego miejsca
Pytałem kiedyś o to( MOżLIWOść URUCHAMIANIA OD żądanego BLOKU ) serwisanta-przedstawiciela jednej z niemieckich firm o nowo dostarczoną maszynę ( tokarka2006 rok sin 840 D i powiedział że to niemożliwe na tej maszynie.
Niekiedy można puścić dalej po zatrzymaniu czerwonym stopem PO SINGLE BLOK( nc, stopem obrotów i stopem posuwów) potem znowu3x zielone i znowu idzie.
oczy Wielkiego Brata widzą wszystko


Autor tematu
georgb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:19
Lokalizacja: G-ce, małopolska

#4

Post napisał: georgb » 19 paź 2007, 18:49

Więc tak, jeden gość co testował u nas nowe głowice mówił, że jest to funkcja Repos. Lecz próbowałem później tak jak o to mówił lecznic z tego nie wyszło..... :(

Sami z kolegą doszliśmy do tego:

np. zatrzymaliśmy program na lini N..... zapisaliśmy tą linie.

później szukaliśmy wcześniej wartości Z. Jesli ją znaleźliśmy to dopisywaliśmy wartość X, Y oraz przed nimi funkcję G64, później posów obroty i M03. Maszyna szła od tego miejsca dalej, leczto żmudne i ryzykowne. Wolalbym prościej.
pozdrawiam i licze dalej na pomoc


lex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:57
Lokalizacja: z wolności

#5

Post napisał: lex » 19 paź 2007, 21:14

"reposem" tak lecz nie wszędzie jest przyciski i działa
-naciskasz single block i jak stanie "repos"( zapamiętaj pozycję) potem "jog"
można wtedy odjechać ręcznie np w osi"Z"
znowu"auto" do kontynuacji ( przynajmniej na sin .810)
U MNIE NA "840 D" WYBIJA ALARM " FUNKCJA NIEDOZWOLONA"
oczy Wielkiego Brata widzą wszystko


Autor tematu
georgb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:19
Lokalizacja: G-ce, małopolska

#6

Post napisał: georgb » 20 paź 2007, 13:19

dzięki za poradę. Spróbuje w pracy. Może coś z tego będzie. :roll:


GreasBraken
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2007, 17:49
Lokalizacja: Z Lublina

#7

Post napisał: GreasBraken » 22 paź 2007, 14:48

w sinumeriku 840D mzozna wystartować od dowolnego pkt programu.
Ustawiasz tryb maszyny na AUTO ( oczywiście program ma być wczytany)
Przyciski pod ekranem ->szukanie bloku-> wskaznik szukania-> otwiera sie tabela szukania, mozna wybrac od bloku, pozycji przerwanej, dowolnego ciagu znaków.
Na samym dole jest podpowiedz jak jest ustawione na danej maszynie.
U mnie w pierwszym okienku wpisuję 1 ( 1- szukanie bloku, 2 łancuch danych itp: ) w drugim okienku Nxxx gdzie XXX odpowiada szukanemu blokowi. Potem IMPUT i po prawej stronie ekranu przcisk "szukaj z przelicznikiem konturu" po paru chwilach ( zalezy od pamięci i wielkości programu) wyskakuje poszukiwany blok. 2x NC-Start i program leci od tego bloku.

"REPOSE" to np. odpowiedz maszyny przy korekcji programu w czasie jego trwania ( niepotkałem sie z jakims innym wystepowaniem tej komendy u mnie).
np daje w programie odsunięcie o 5 mm, cykl start i maszyna zanim wznowi program wyswietla komunikat REPOSE zamiast bloku i wtym czasie odjerdza na nowa pozycje.


Autor tematu
georgb
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:19
Lokalizacja: G-ce, małopolska

#8

Post napisał: georgb » 27 paź 2007, 07:36

witaj, niestety :( próbowałem tak jak pisałeś i nie pomogło. Może robiłem coś nie tak. Będe jeszcze próbował. fakt jest taki, że niemiec, który był u nas z serwisu mówił, że jest taka możliwość ale zapomniał nam tego pokazać wrrrrrr.

pozdr

[ Dodano: 2007-12-10, 12:09 ]
lex pisze:Nie wszystkie sinumeryki 840 D mogą ruszyć od zadanego (wyszukanego za pomocą tej funkcji bloku) lub od miejsca zatrzymania. Zależy to chyba od producenta maszyny.
search służy raczej do odnalezienia i edycji(zmian )a nie uruchamiania od żądanego miejsca
Pytałem kiedyś o to( MOżLIWOść URUCHAMIANIA OD żądanego BLOKU ) serwisanta-przedstawiciela jednej z niemieckich firm o nowo dostarczoną maszynę ( tokarka2006 rok sin 840 D i powiedział że to niemożliwe na tej maszynie.
Niekiedy można puścić dalej po zatrzymaniu czerwonym stopem PO SINGLE BLOK( nc, stopem obrotów i stopem posuwów) potem znowu3x zielone i znowu idzie.
U mnie działa tak:


Zatrzymujesz maszynę, odpisujesz nr linii.
Później "szukanie bloku", dalej "Szukaj"
Wpisujesz nr odpisanej linii, "szukaj" i "X"
pojawia się z lista funkcji i dajesz "Na punkt końcowy"
później 2 x "cycle start"

PS
Funkcja ta nie zawsze może zadziałać. Wtedy trzeba przejść kilka, kilkanaście linii wyżej i odszukać współrzędne X,Y, Z i powinno zadziałać. Próbowaliśmy już tak kilkanaście razy i działało. Zdarzyło mi się jednak że raz nie załapała i musiałem odszukać wcześniej współrzędne i poszła.
pozdr


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#9

Post napisał: Loser » 10 gru 2007, 20:13

Jeśli jest shopturn to sprawa jest bardzo prosta bo wystarczy w trybie edycji zaznaczyć blok od którego się chce ruszyć i klika sie w obróbke na ekranie i jazda


jurek56
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 23 mar 2007, 11:49
Lokalizacja: P-ń

#10

Post napisał: jurek56 » 09 sty 2008, 10:53

Myślę że w sinum 840 wystarczy wskazać kursorem pocycję bloku od którego chcesz startować i uruchomić program a maszyna rozpocznie pracę od tego właśnie miejsca.
Sinumerik pamięta pozycję osi więc wystarczy odjechać przed tym ręcznie na bezpieczną odległość i po sprawie. Nie wiem czy nie trzeba tylko wpisać obrotów i kierunku wrzeciona, chłodziwa.
Mam instrukcję dla 840D jeśli chcesz.
pozdr. :cool:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”