Chłopcy ? TB65660-V2.7 red

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
anna80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 53
Rejestracja: 09 mar 2015, 17:52
Lokalizacja: Lodz

Chłopcy ? TB65660-V2.7 red

#1

Post napisał: anna80 » 12 kwie 2015, 16:01

Czeeść ! ;) Jeszcze nigdy nie bylam tak podekscytowana ;) Wreszcie doczekałam sie mojego 6560 ;D

Chłopcy jestem pełna nadziei i licze na was i wesprzecie mnie abym mogła się uporać z podłaczeniem sanyo-denki 103H6701-1442 do sterownika TB6560-V2.7 RED.
Link TB typ -
Zdj stera silniczkow

Do czego słuza te "prostokąciki " ktore zademonstruje za pomoca zdjęć
przy osiach ; link #1 -
przy radiatorze ; link #2 -

Silniki bipolarne maja 6 kabelkow zaczynając od lewej od czarnego-żółtego-czerwonego-niebieskiego-pomarańczowego-oraz białego koloru ;) Sama nie chce się bawić bo mogłabym spalic sterownik z reszta sami rozumiecie ;) Jestescie doświadczeni wiec bardziej kminicie temat niz ja ;) Narazie co umiałam podłaczyc to zasilanie DC ;D
link kabelkow [SANYO ] -
Oznaczenie pinów na sterowniku A- ; A+ ; B- ; B+

Ktore kabelki mam wpiąć do stera ? Teraz to juz całkowice jestem bezradna... Szukałam cos na gogle ale mam wielki nieład i dreczą mnie niepewnosci . Jakiego szukać schematu czy cos w tym stylu ?? Pewnie na biopolarnego bo ster ma cztery wspusty na kabelki ;D A pozniej jak sprawdzić czy mach 2 badz 3 "zauważa sterownik"
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015, 18:02 przez anna80, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 12 kwie 2015, 17:34

Pierwsze linki do zdjęć sterownika nie działają.
Powstało mnóstwo odmian sterowników na układach TB6560 które minimalnie się od siebie różnią. Powinnaś więc otrzymać wraz ze sterownikiem instrukcję w postaci drukowanej albo link do instrukcji w wersji elektronicznej która ułatwia połączenia.

Te kostki o które pytasz to t.zw. mikroprzełączniki dip służące do ustawienia parametrów pracy sterownika. Podwójne, wlutowane koło kostek do łączenia silników służą do kilkustopniowego ustawienia prądu płynącego przez cewki silników ( 25%, 50%, 75% i 100% wartości max.) Szczegóły w instrukcji.

Te drugie przełączniki koło radiatora składają się z dwóch sekcji po 2 przełączniki. Sekcja M1 M2 służy do ustawiania stopnia podziału kroków. Sekcja D1 D2 związana jest z funkcją oszczędzania energii podczas przerw w obracaniu silników. Znowu szczegóły ustawień/tabele w instrukcji.

Jeżeli chodzi o silnik to po kolorach przewodów trudno zgadywać. W każdym razie ten silnik ma dwa oddzielne zespoły połączonych szeregowo par cewek jak na schemacie:

Obrazek


Jak widzisz tu na przykład są inne kolory (doszedł GRN, co by to nie znaczyło... ) Dlatego lepiej obmierzyć silnik omomierzem i sporządzić własny schemat. Bazując na razie na schemacie z powyższego rysunku: Każdy silnik łączy się z jedną zieloną kostką 4-stykową - jedno uzwojenie z A-, A+ a drugie z B-, B+. Które to mają być uzwojenia? Otóż masz wiele możliwości. Jedno uzwojenie to może być (z rysunku) BLK-YEL lub YEL-GRN a drugie to RED-WHT lub WHT-BLU przy włączaniu pojedynczego uzwojenia (Nieco większy prąd i lepsze przyspieszenie) Może też być włączone podwójne uzwojenia Czyli do A-, A+ styki BLK-GRN a do B- i B+ styki RED-BLU
Najpierw jednak weź do ręki omomierz i wyodrębnij oraz opisz sobie na kartce przyporządkowanie kabelków do uzwojeń. Między stykami BLK,YEL,GRN oraz RED,WHT,BLU nie może być przejścia a wewnątrz trójki styków mała rezystancja. Mam nadzieję że będziesz umiała zinterpretować wyniki pomiarów. Jeżeli nie to poproś kogoś bieglejszego (ojca, sąsiada, kolegę) w sprawach elektrycznych o pomoc. Silniki łącz z płytką oraz przełączaj mikrowyłączniki tylko przy wyłączonym zasilaniu.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015, 18:16 przez diodas1, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
anna80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 53
Rejestracja: 09 mar 2015, 17:52
Lokalizacja: Lodz

#3

Post napisał: anna80 » 12 kwie 2015, 18:15

diodas1 pisze:Pierwsze linki do zdjęć sterownika nie działają.
Powstało mnóstwo odmian sterowników na układach TB6560 które minimalnie się od siebie różnią. Powinnaś więc otrzymać wraz ze sterownikiem instrukcję w postaci drukowanej albo link do instrukcji w wersji elektronicznej która ułatwia połączenia.

Te kostki o które pytasz to t.zw. mikroprzełączniki dip służące do ustawienia parametrów pracy sterownika. Podwójne, wlutowane koło kostek do łączenia silników służą do kilkustopniowego ustawienia prądu płynącego przez cewki silników ( 25%, 50%, 75% i 100% wartości max.) Szczegóły w instrukcji.

Te drugie przełączniki koło radiatora składają się z dwóch sekcji po 2 przełączniki. Sekcja M1 M2 służy do ustawiania stopnia podziału kroków. Sekcja D1 D2 związana jest z funkcją oszczędzania energii podczas przerw w obracaniu silników. Znowu szczegóły ustawień/tabele w instrukcji.

Jeżeli chodzi o silnik to po kolorach przewodów trudno zgadywać. W każdym razie ten silnik ma dwa oddzielne zespoły połączonych szeregowo par cewek jak na Obrazek

Jak widzisz tu na przykład są inne kolory (doszedł GRN ) Dlatego lepiej obmierzyć silnik omomierzem i sporządzić własny schemat. Bazując na razie na schemacie z powyższego rysunku: Każdy silnik łączy się z jedną zieloną kostką 4-stykową - jedno uzwojenie z A-, A+ a drugie z B-, B+. Które to mają być uzwojenia? Otóż masz wiele możliwości. Jedno uzwojenie to może być (z rysunku) BLK-YEL lub YEL-GRN a drugie to RED-WHT lub WHT-BLU przy włączaniu pojedynczego uzwojenia (Nieco większy prąd i lepsze przyspieszenie) Może też być włączone podwójne uzwojenia Czyli do A-, A+ styki BLK-GRN a do B- i B+ styki RED-BLU
Najpierw jednak weź do ręki omomierz i wyodrębnij oraz opisz sobie na kartce przyporządkowanie kabelków do uzwojeń. Między stykami BLK,YEL,GRN oraz RED,WHT,BLU nie może być przejścia a wewnątrz trójki styków mała rezystancja. Mam nadzieję że będziesz umiała zinterpretować wyniki pomiarów. Jeżeli nie to poproś kogoś bieglejszego (ojca, sąsiada, kolegę) w sprawach elektrycznych o pomoc. Silniki łącz z płytką oraz przełączaj mikrowyłączniki tylko przy wyłączonym zasilaniu.
Niestety nie otrzymałam instrukcji dotyczacych mojego sterownika :( Postaram sie poszukac .. ;) Dzieki za wskazowki :)
Ale natomiast twoj link tez nie byl idealny :D ale go poprawilam i jest okey ;)

Linki zostaly poprawione ;)
Link TB typ -
Zdj stera silniczkow


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 12 kwie 2015, 18:18

Dzięki też to zauważyłem i już poprawiłem :mrgreen:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 12 kwie 2015, 18:18

o instrukcje pisz do sprzedawcy, wysłać musi, żadna łaska, jak już kolega powyżej napisał bywają różnice.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
anna80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 53
Rejestracja: 09 mar 2015, 17:52
Lokalizacja: Lodz

#6

Post napisał: anna80 » 12 kwie 2015, 18:31

dance1 pisze:o instrukcje pisz do sprzedawcy, wysłać musi, żadna łaska, jak już kolega powyżej napisał bywają różnice.
Tu moze byc ciezko :( Obrazek


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 12 kwie 2015, 18:57

Trudna sprawa, trzeba nauczyć się pisać krzaczkami 寫指令給賣家,送一絕,沒有風度,因為我寫了上面的同事有時差異。

A poważniej to będzie trudniej niż myślisz znaleźć dokładną instrukcję bo Chińczycy (a może handlowcy) po macoszemu traktują dokumentację do masowo produkowanych sterowników. Z drugiej strony dokładna dokumentacja nie jest aż tak ważna dla przeciętnego użytkownika bo te sterowniki o różnych kolorach i kształtach różnią się szczegółami (pewnie chodzi o prawa autorskie) ale wykorzystują tę samą kostkę TBA6560 , więc i funkcje mają podobne. Znalazłem dokumentację z której będziesz mogła na 99% z powodzeniem skorzystać przy ustawianiu przełączników : http://duxe.ru/load/3%20axis%20TB6560%20red.pdf


Autor tematu
anna80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 53
Rejestracja: 09 mar 2015, 17:52
Lokalizacja: Lodz

#8

Post napisał: anna80 » 12 kwie 2015, 19:20

diodas1 pisze:Trudna sprawa, trzeba nauczyć się pisać krzaczkami 寫指令給賣家,送一絕,沒有風度,因為我寫了上面的同事有時差異。

A poważniej to będzie trudniej niż myślisz znaleźć dokładną instrukcję bo Chińczycy (a może handlowcy) po macoszemu traktują dokumentację do masowo produkowanych sterowników. Z drugiej strony dokładna dokumentacja nie jest aż tak ważna dla przeciętnego użytkownika bo te sterowniki o różnych kolorach i kształtach różnią się szczegółami (pewnie chodzi o prawa autorskie) ale wykorzystują tę samą kostkę TBA6560 , więc i funkcje mają podobne. Znalazłem dokumentację z której będziesz mogła na 99% z powodzeniem skorzystać przy ustawianiu przełączników : http://duxe.ru/load/3%20axis%20TB6560%20red.pdf

Mozliwe bedzie trudno :D
Dzieki za dokumentacje :* Tez szukałam do mojego stera ale za chiny nie mogłam odszukać , najbardziej wpadałam na niebieskie :D

Szukam dokumentacji do krokowych ale tez ciezko, sa ale do innych..

Obrazek
Obrazek
Mam dwa zasilacze jeden od lampa 20v 3,5 A i zasilacz od pc 12 v 6A lub 12v 16 A . Upewnie sie , moge smialo podlaczyć dc do stera i nic sie nie stanie , narazie krokowych nie bede podpinała ;)
Zle podpiecie silnikow krokowych grozi pewnym 100% uszkodzeniem sterownika? calego czy ktoras z osi ? pod ktora by byla podczepiona ? :D
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2015, 20:23 przez anna80, łącznie zmieniany 1 raz.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 12 kwie 2015, 20:23

Zrób tak żeby nie uszkodzić po prostu. Możesz podłączyć do prób którykolwiek z tych zasilaczy tylko po co teraz? I tak nic nie poćwiczysz przed podłączeniem silników. Podłącz najpierw chociaż jeden silnik, potem zasilanie a na końcu spróbuj to wszystko ożywić podając STEP, DIR i ENABLE z dowolnego źródła (nie musi to być komputer z Machem ) dO pierwszego uruchomienia przełącznikami ustaw najniższy prąd (25%) i pełny krok. Będiesz widziała i słyszała jak to zacznie oddychać. Kabelki silnika pomierz omomierzem żeby sprawdzić czy kolory pasują do pierwszego z lewej strony schematu :
Sanyo Denki => StepSyn
Obrazek

Jeżeli tak to połącz silnik ze złączem sterownika:

A- pomarańczowy
A+ niebieski
B- czerwony
B+ żółty

Przewody biały i czarny zaizoluj każdy oddzielnie żeby do czegoś nie przywarły i niech sobie dyndają.

Podłącz do sterownika wyjście zasilacza pamiętając żeby nie pomylić biegunów bo to na pewno spowodowałoby fajerwerki.

Sprawdź wszystkie połączenia
Sprawdź wszystkie połączenia
Sprawdź wszystkie połączenia
................
Sprawdź wszystkie połączenia

Włącz zasilacz do sieci i możesz zacząć próby.


Autor tematu
anna80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 53
Rejestracja: 09 mar 2015, 17:52
Lokalizacja: Lodz

#10

Post napisał: anna80 » 12 kwie 2015, 22:12

diodas1 pisze: Podłącz najpierw chociaż jeden silnik, potem zasilanie a na końcu spróbuj to wszystko ożywić podając STEP, DIR i ENABLE z dowolnego źródła (nie musi to być komputer z Machem )
/quote]

co masz na mysli STEP, DIR i ENABLE ? ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”