narzędzia pomiarowe w cnc i kąty do plytki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

zdzicho
Posty w temacie: 4

#11

Post napisał: zdzicho » 17 kwie 2015, 21:00

Nie o definicję ,chodzi lecz zrozumienie ,który kat, jest który. W podręczniku tokarstwa( w necie tez) , znajdziesz rysunek. Jeden rysunek mówi więcej niż 1000 słów.
Po co ci te definicje ,będziesz je z nudów powtarzał przy maszynie jak mantrę? Lepiej zanuć sobie lubiana melodię,albo powtarzaj słówka z języka obcego(pożyteczniej).



Tagi:


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#12

Post napisał: pprzemo88 » 18 kwie 2015, 09:09

vandal7 pisze:dzienki za opinie, mocna i motywująca.
w rzeczywistosci skonczylem kurs potrafie pisac proste programy np. na pionek szachowy, z wykorzystaniem cykli. czy ustawic punkty zerowe na tokarce i frezarce jakie byly na kursie, dobierac plytki czytam sobie ksiazke z rysunku technicznego, mysle ze przyznając sie do tego wcale nie ujmuje sobie nic, wlozylem w nauke na kursie wiecej czasu i zaangazowania jak wiekoszosc z innych tym bardziej takich ktorzy prace maja juz "nagrana"

jesli nie znajde bardziej wpadajacej w ucho definicji to sie przelamie przysiedze te pare godzin i sobie poradze skoro nie mozna latwiej.
Co to byl za smieszny kurs gdzie nie wyjasnili co to jest kat natarcia ? moze jednak slabiutkie bylo to zaangazowanie ?
Nie moge zrozumiec ze do ciebie nie dociera ze sama formula nie sprawi ze zrozumiesz cos co i tak zapomnisz za 0.5 roku. Nikt z pracodawcow nie zatrudni czlowieka po kursie do odpowiedzialnych prac a najwyzej zatrudnia cie za grosze na szkolenie gdzie pracownik ci powie co i jak lub postawia cie przy maszynie i bedziesz wciskal przycisk i zakladal sztuki.
Mam wrazenie ze chcesz zablysnac na rozmowie i pewnie sie przejedziesz na swojej ambicji a przyszli wspolpracownicy cie zjedza na sniadanie jak im takie texty bedziesz puszczal jak tu.
Znajdz pierw prace a pozniej doszkalaj sie czytajac tematy na tym forum.Nie ma innej drogi.Ci co maja nagrana prace sa juz wygrani a ty ze swoja ambicja jestes bez .

[center]Obrazek[/center]
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#13

Post napisał: WZÓR » 18 kwie 2015, 16:20

zdzicho pisze:Nie o definicję ,chodzi lecz zrozumienie ,który kat, jest który. ...
.... , a jak gość naumie się tych regułek , to ciekawe czy będzie potrafił tę wiedzę zastosować przy obróbce zleconego elementu. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


zdzicho
Posty w temacie: 4

#14

Post napisał: zdzicho » 18 kwie 2015, 20:50

W pracy za wiele nie pomoże ,ale jak kiedys dojdzie do wymiany spostrzeżeń ,to nie będzie mówił ,,jeden o niebie ,a drugi o chlebie". Wiedzieć warto,przydatność sporadyczna. Jeszcze w moim fachu, narzędziowca prędzej ,ale operatorowi?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: CFA » 18 kwie 2015, 21:19

zdzicho pisze: Wiedzieć warto,przydatność sporadyczna. Jeszcze w moim fachu, narzędziowca prędzej ,ale operatorowi?
Teraz stanowiska robią się uniwersalne więc ta wiedza raczej pomoże niż zaszkodzi.
Pprzemo88 ma rację - do roboty i tam się doskonalić. Innej drogi nie ma.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#16

Post napisał: Majster70 » 20 kwie 2015, 06:56

W 98% przypadków na obrabiarkach CNC używa się gotowych narzędzi, np na tokarkach CNC noży (zwanych w nowomowie oprawkami) z wymiennymi płytkami. Wiedza typu kąty natarcia, przyłożenia itp będą ci potrzebne w minimalnym stopniu, bo są to informacje przydatne przy ręcznym ostrzeniu noży ze stali szybkotnących lub z wlutowanymi płytkami. Najprawdopodobniej nikt nie będzie tego od ciebie czyli od "świeżaka" wymagał.
Narzędzia pomiarowe które musisz bezwględnie znać to te typu suwmiarka i mikrometr. Mozę jeszcze czujnik zegarowy/średnicówka, ale to rzadziej.
Bezwględnie wymagam również czytania rysunku technicznego w podstawowym zakresie.
Z tego co wiem inni pracodawcy mają podobne wymagania od operatorów "z małym doświadczeniem" :mrgreen: , koncentrując się bardziej na znajomości sterowania, doborze i ustawianiu narzędzi, parametrach obróbki itp.

W sumie to przykre, bo dawno temu (25 lat) kończąc technikum samochodowe miałem większą wiedzę teoretyczną i praktyki (co prawda tylko na obrabiarkach konwencjonalnych) niż dzisiaj ludzie po "przyuczającym" kursie. A dużo większą wiedzę i praktykę mieli ode mnie absolwenci zasadniczych szkół zawodowych w kierunku frezer/tokarz, ale to chyba narzekania na inny temat pod tytułem: Upadek szkolnictwa zawodowego w PL.


zdzicho
Posty w temacie: 4

#17

Post napisał: zdzicho » 20 kwie 2015, 22:03

CFA pisze:
zdzicho pisze: Wiedzieć warto,przydatność sporadyczna. Jeszcze w moim fachu, narzędziowca prędzej ,ale operatorowi?
Teraz stanowiska robią się uniwersalne więc ta wiedza raczej pomoże niż zaszkodzi.
Pprzemo88 ma rację - do roboty i tam się doskonalić. Innej drogi nie ma.
Wiedza nie szkodzi ,ale uniwersalny operator, narzędziowiec,kowal spawacz itp ,w pakiecie, to taki atrakcyjny twór, jak 75 letnia dziewica do wzięcia :wink:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: CFA » 20 kwie 2015, 22:24

zdzicho pisze:Wiedza nie szkodzi ,ale uniwersalny operator, narzędziowiec,kowal spawacz itp ,w pakiecie, to taki atrakcyjny twór, jak 75 letnia dziewica do wzięcia :wink:
:-) Nie wiedziałem, że się tak klasyfikuję.


Autor tematu
vandal7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 02 mar 2015, 21:44
Lokalizacja: Z DOMU

#19

Post napisał: vandal7 » 14 cze 2015, 14:12

wole isc na budowe stanac przy betoniarce za zarobione pieniadze kupic flaszke i zadawac kolejn pytania ekspertowi w realu.
bo szukanie odpowiedzi na te pytania na forum jak i czekaniee na odpowiedzi zajmuje mi o wiele wiecej cenngo czasu i staran.


ale dzienki bo ktos cos raczej cnngo przy okazji napisal ktos sie nawet postaral

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”