Kilka pytań odnośnie mechaniki i łożysk

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
VIGOR_PICTURES
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2015, 17:40
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań odnośnie mechaniki i łożysk

#1

Post napisał: VIGOR_PICTURES » 06 mar 2015, 19:25

Witam,
Na wstępie zaznaczę że temat nie jest związany z budową ani działaniem maszyn CNC...
Mam kilka pytań odnośnie osadzania łożysk w profilu aluminiowym / stalowym - ale zacznę od początku.
Każdy użytkownik widział takie cudo jak steady-cam w akcji. Chodzi o cudo jak na zdjęciu poniżej:
Obrazek
Ramię jest oczywiście łożyskowane. Łożyska wyglądają na zwykłe kulowe (np: 626zz).
Zamierzam zbudować własną wersję. Wszystko mam już zaplanowane - jedyne co spędza mi sen z powiek to sposób mocowania łożysk.
Problemem jest dla mnie znalezienie elementu, który mocuje łożysko w profilu. Zdjęcie poniżej prezentuje detal ramienia:
Obrazek

Wybaczcie brak ogłady (czytaj: brak fachowych opisów ;P), ale z obserwacji kilku fabrycznych konstrukcji wychodzi mi, że te łożyska są w jakiegoś rodzaju koszykach z kołnierzem. Jedyne podobnie wyglądające elementy, jakie znalazłem to albo tuleje ślizgowe z kołnierzem, albo tuleje łożyskowe wciągane.


Obrazek Obrazek

Znalazłem jeszcze łożyska samonastawne w obudowach, ale są albo za duże, albo bardzo za duże ;)
Nigdzie nie znalazłem także odpowiedzi na z pozoru proste pytanie... w jaki sposób nabija się łożyska? Czy dobrze myślę? Załóżmy że mam rurkę aluminiową o średnicy wewnętrznej 20 mm i łożysko kulowe o tej samej średnicy zewnętrznej. Wystarczy przesmarować wszystko jakąś oliwką techniczną i przez tulejkę o średnicy mniejszej niż 20mm po prostu młotkiem wbić łożysko w rurkę? Mówiąc szczerze nie mam już pomysłów na to gdzie mogę znaleźć potrzebne elementy/podstawową wiedzę na tematy związane z mechaniką. Profile aluminiowe, z których zamierzam wykonać ramiona mają 2-3 mm grubości. Średnica wałka to 6mm.



Dzięki za odpowiedzi!
PS: Może mnie pogonicie, ale niedługo zaprezentuję na forum slider kamerowy zbudowany w oparciu o technikę liniową ;)

Pozdrawiam!



Tagi:


Damian-str
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 28 lut 2009, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

#2

Post napisał: Damian-str » 06 mar 2015, 20:44

VIGOR_PICTURES pisze:Wybaczcie brak ogłady (czytaj: brak fachowych opisów ;P), ale z obserwacji kilku fabrycznych konstrukcji wychodzi mi, że te łożyska są w jakiegoś rodzaju koszykach z kołnierzem.
Poszukaj łożysk z flanszą, coś takiego jak te


Autor tematu
VIGOR_PICTURES
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2015, 17:40
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: VIGOR_PICTURES » 07 mar 2015, 15:30

Damian-str pisze:

Poszukaj łożysk z flanszą, coś takiego jak te
100% trafienia! Dokładnie o czymś takim myślałem. Dzięki!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”