Oblicz wymiary koła stożkowego
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 2
- Posty: 2
- Rejestracja: 26 lut 2015, 20:58
- Lokalizacja: Polska
Oblicz wymiary koła stożkowego
Witam Proszę o pomoc w obliczeniu wymiaru koła stożkowego o liczbie zębów 35 module m-7[mm] i kącie stożka podziałowego 35.Jeżeli było by to możliwe prosił bym o podanie wzorów aczkolwiek nie jest to konieczne.Dziękuje
Tagi:
-
- Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 61
- Rejestracja: 07 lis 2014, 23:28
- Lokalizacja: Kraków
Podejrzewam, że nikt za Ciebie liczyć nie będzie, ale pomóc i owszem, otrzymasz 
Osobiście polecam zapoznać się z pozycją "Obliczenia przekładni zębatych wg norm ISO" M. Maziarz, S. Kuliński, wszystko wyjaśnione i są przykłady, jeżeli czegoś nie zrozumiesz, ew. rozwiążesz i będziesz chciał żeby to sprawdzić to pytaj śmiało

Osobiście polecam zapoznać się z pozycją "Obliczenia przekładni zębatych wg norm ISO" M. Maziarz, S. Kuliński, wszystko wyjaśnione i są przykłady, jeżeli czegoś nie zrozumiesz, ew. rozwiążesz i będziesz chciał żeby to sprawdzić to pytaj śmiało

-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 2
- Posty: 2
- Rejestracja: 26 lut 2015, 20:58
- Lokalizacja: Polska
Witam więc wziąłem się za obliczenia.Jeżeli ktoś mógł by sprawdzić czy są dobrze to był bym wdzięczny 
/ - znak dzielenia
δ - Delta mała
DANE:
Z=35
M=7
δ=35°
sinδ=0,5736
cosδ=0,8192
Obliczenia:
Średnica podziałowa
de=m · z
de=7 · 35
de=245 [mm]
Wysokość głowy zęba
hae=m
hae=7
Wysokość stopy zęba
hfe=1,25 · m
hfe=1,25 · 7
hfe=8,75 [mm]
Średnica wierzchołków
dae=m(z+2cosδ)
dae=7 · 35 + 7 · 2 · 0,81
dae=245 + 11,34
dae=256 [mm]
Średnica podstaw
dfe=m(z - 2,5 · cosδ)
dfe=7 · 35 - 7 · 2,5 · 0,81
dfe=245 - 14,175
dfe=231 [mm]
Długość tworzącej stożka podziałowego
Re=de / 2 · cosδ
Re=245 / 2 · 0,81
Re=245 / 1,62
Re=151 [mm]
Szerokość b uzębienia przyjmuje się
b=(0,25 - 0,33)Re
Tangens kąta głowy zęba
tg✆a=2 · sinδ / z
tg✆a=2 · 0,57 / 35
tg✆a=1,14 / 35
tg✆a=0,032
tg✆a=2°
Tangens kąta stopy zęba
tg✆f=2,5 · sinδ / z
tg✆f=2,5 · 0,57 / 35
tg✆f=1,425 / 35
tg✆f=0,040
tg✆f=2°
Kąt stożka wierzchołków
δa=δ + ✆a
δa=35° + 2°
δa=37°
Kąt stożka podstaw
δf=δ - ✆f
δf=35° - 2°
δf=33°

Czy jest to dobrze zrobione?

/ - znak dzielenia
δ - Delta mała
DANE:
Z=35
M=7
δ=35°
sinδ=0,5736
cosδ=0,8192
Obliczenia:
Średnica podziałowa
de=m · z
de=7 · 35
de=245 [mm]
Wysokość głowy zęba
hae=m
hae=7
Wysokość stopy zęba
hfe=1,25 · m
hfe=1,25 · 7
hfe=8,75 [mm]
Średnica wierzchołków
dae=m(z+2cosδ)
dae=7 · 35 + 7 · 2 · 0,81
dae=245 + 11,34
dae=256 [mm]
Średnica podstaw
dfe=m(z - 2,5 · cosδ)
dfe=7 · 35 - 7 · 2,5 · 0,81
dfe=245 - 14,175
dfe=231 [mm]
Długość tworzącej stożka podziałowego
Re=de / 2 · cosδ
Re=245 / 2 · 0,81
Re=245 / 1,62
Re=151 [mm]
Szerokość b uzębienia przyjmuje się
b=(0,25 - 0,33)Re
Tangens kąta głowy zęba
tg✆a=2 · sinδ / z
tg✆a=2 · 0,57 / 35
tg✆a=1,14 / 35
tg✆a=0,032
tg✆a=2°
Tangens kąta stopy zęba
tg✆f=2,5 · sinδ / z
tg✆f=2,5 · 0,57 / 35
tg✆f=1,425 / 35
tg✆f=0,040
tg✆f=2°
Kąt stożka wierzchołków
δa=δ + ✆a
δa=35° + 2°
δa=37°
Kąt stożka podstaw
δf=δ - ✆f
δf=35° - 2°
δf=33°

Czy jest to dobrze zrobione?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2015, 23:40 przez Mitsubiszi, łącznie zmieniany 1 raz.