Zalanie profili aluminiowych - betonem?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
automatyka
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 16 lip 2013, 12:23
Lokalizacja: wro

Zalanie profili aluminiowych - betonem?

#1

Post napisał: automatyka » 23 sty 2015, 22:44

Cześć,

mam profile aluminiowe o przekroju kwadratowym na prowadnice z podporami.
Profile mają 50x50mm w przekroju, długość 690mm, grubość ścianki 4mm.

Są już przefrezowane i splanowane, co zresztą widać poniżej:
Obrazek

Do profili będą wpuszczone tulejki dystansowe pod każdy otwór dla prowadnic oraz pręty w poprzek, aby dwa profile ze sobą połączyć (na granicie, aby były równoległe i płaskie względem siebie).

I teraz krótkie pytanko - czy beton będzie ok do zalania takich profili?
Z tego co czytałem beton potrzebuje zawsze jakiś minimalnych wymiarów, ale to dotyczy wylewki na posadzkę itd, tutaj sytuacja mocno odbiega, w końcu dookoła betonu będzie profil (oprócz końców).

Rozszerzalność cieplną pominąłbym - tak jak noel20, zrobił git frezarkę łącząc alu i beton.
Dodam jeszcze że profile te byłyby potem i tak w betonie tworzącym podstawę, ale to *chyba* nie przekszadza wypełnić ich czymś innym tworzącym zwartą masę.

Proszę o podzielenie się wiedzą ;)
pozdrawiam!



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 23 sty 2015, 22:58

będzie ok, chyba że kasy pod dostatkiem to można o żywicach pomyśleć ale oprócz większego drenażu portfela dużo więcej nie osiągniesz.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
automatyka
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 16 lip 2013, 12:23
Lokalizacja: wro

#3

Post napisał: automatyka » 24 sty 2015, 12:08

OK,
to jeszcze małe pytanko co do betonu (np. tego B20 http://www.baumit.pl/upload/karty/Beton_B20.pdf - nie ma ograniczeń co do warstw).

Jaki powinienem przyjąć stosunek wysokości betonu do najdłuższego boku podstawy, zakładając że do betonku wrzuce luzem trochę prętów stalowych?

Typu podstawa frezarki to np. 100cm x 80cm, wysokość podstawy (betonowej) 100cm * (1/X) ...

Wiem że mógłbym nie żałować, beton prawie jak za darmo, ale żeby potem do Pudziana nie dzwonić do przenoszenia tego ;D

Obrazek

Noel20 (link) miał 9cm betonu jak dobrze pamiętam, czyli przyjął około 1/8, ale nie wrzucał stali.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 25 sty 2015, 21:15

automatyka pisze:Jaki powinienem przyjąć stosunek wysokości betonu do najdłuższego boku podstawy, zakładając że do betonku wrzuce luzem trochę prętów stalowych?

Typu podstawa frezarki to np. 100cm x 80cm, wysokość podstawy (betonowej) 100cm * (1/X) ...

Wiem że mógłbym nie żałować, beton prawie jak za darmo, ale żeby potem do Pudziana nie dzwonić do przenoszenia tego ;D
Zrobienie płyty nawet cienkiej będzie niosło konsekwencje wagi. Bez sensu ją przenosić jaka by nie była. Moja z obliczeń waży ponad 70 kg i coś koło tego będzie miała. Zrób porządną podstawę, od spodu przykręć nogi a na końcu nóg kółka i po sprawie. Pomiędzy nogami jeszcze coś wsadzisz i miejsce wykorzystane. U mnie pod blatem jest półka wysuwana, a pod nią stoi kompresor.
A jeżeli chcesz dokładnie policzyć to musisz poszukać wyników badań belek betonowych np. B15 z maszyn wytrzymałościowych z próby na zginanie trzypunktowe. Tam będzie podana siła przy której belka pękła i jakie próbka miała wymiary. Wtedy znając siły jakie będą działać u ciebie (jasne) dobierzesz grubość swojej.
Ja myślę, że 1/8-1/6 długości boku trzeba przyjąć. Jak dasz sensowne zbrojenie stalowe to mniej. Ale poniżej 8-10cm nie warto schodzić jakby ci z obliczeń nie wychodziło. Ja na powiedzmy płytę 1x1m dałbym grubość minimum 15cm. Przekonasz się później, że im więcej masy ma podstawie tym lepiej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”