Parę pytań początkującego ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

Parę pytań początkującego ?

#1

Post napisał: jagus » 28 gru 2014, 01:26

Witam
Właśnie jestem przy końcowym etapie składania mojej pierwszej frezarki CNC dodam tylko że jestem bardzo początkujący a moje wykształcenie jest zupełnie nie związane z tą dziedziną ( kuchcik) :)
Frezarka jest małych rozmiarów format około A4 konstrukcja ALU zdjęcia frezareczki wrzucę jak tylko już ją uruchomię.
Zostało mi w sumie podłączenie sterownika do silników, krańcówki które dopiero zakupię oraz cała konfiguracja programu mach 3.( Na sucho przeprowadzałem już testy i wszystko działa silniki kręcą) więc jak na razie jest dobrze.

Lecz mam parę prostych pytań wolę zapytać bym czegoś nie spier...
Sterownik to czerwony chińczyk 3 osie ten niby poprawiony (T3v2) na początek dla zapoznania/nauki :) później może będzie coś lepszego :)
Forum przeszukuje i czytam cały czas lecz na moje pytania nie ma tak prostych odpowiedzi jakich oczekuję a przynajmniej nie znalazłem :oops:

1. Czy KAŻDY kabel ekranowany podłączony do każdego z silników trzeba podłączyć do obudowy maszyny w ten sposób( raczej tak no ale kto pyta nie błądzi):


Obrazek
Czy wystarczy tylko jeden z kabli podłączony w ten sposób ??

2.
Krańcówki wybrałem z tych tańszych np:Krańcówka
Oraz posiadam podobny grzybek E Stop
i tu pojawia się pytanie czy jeśli tak to podłącze będzie ok
Obrazek

3.
I nurtujące mnie pytanie niestety na początku przygody zakupiłem śruby trapezowe 12x3 i teraz już wiem że źle zrobiłem ale przy następnej maszynce będą już kulowe jeśli ta jako tako będzie działać.
Odnośnie pytania to czy dobrze rozumiem (bo nigdzie nie mogłem znaleźć tabelki dla tego skoku) jeśli sterownik mam np ustawiony na 1/8 kroku silniki krokowe MINEBEA 23KM-K381-P3V 1,8 deg/step prąd 2,4A napięcie 2,3V (wiem wiem słabe ale to na początek) rozumiem że 1,8deg/step to nic innego jak 200 kroków na obrót czyli obliczając wyszło by do wpisania w machu w okienko Steps per 533,3 czy dobrze to liczę i takie ustawienia będą dobre ??

4.
Ostatnie pytanko to gdzie ustawia się w machu 3 pole pracy ??

Za pomoc będę bardzo wdzięczny i nie omieszkam się odwdzięczyć klawiszem pomógł :)



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 28 gru 2014, 01:44

1- tak
2- wszystkie powinny być normalne zamknięte NC (w razie braku styku od razu będziesz miał błąd a jak dasz NO normalnie otwarte to jak kable wyrwiesz to maszyna nie będzie szła i np. grzybek nie zadziała
3- silnik 1,8 i podział 1/8 =1600 kroków/obr czyli 533,333 oś przesunie się o 1 mm
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#3

Post napisał: jagus » 29 gru 2014, 08:48

Dzięki punkcik poleciał :)
Co do krańcówek to akurat wiem że najlepiej podłączyć jako NC.
I rozumiem że do krańcówek mogę już użyć normalnego kabla nie ekranowanego ??
A z tym czwartym ostatnim pytankiem to sobie jakoś poradzę jak już poznam pewnie troszkę program.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”