Dobór kształtu zakończeń śrub kulowych do bloków łożyskowych

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
LukasGdynia2015
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2014, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Dobór kształtu zakończeń śrub kulowych do bloków łożyskowych

#1

Post napisał: LukasGdynia2015 » 20 lis 2014, 23:08

Dobry Wieczór ,

Od jakiegoś czasu zbierałem się by zbudować router CNC ,który pomorze zrealizować część moich projektów z dzieciństwa i oto jestem z garścią pytań.

Moje pierwsze pytanie :

Jakie długości zakończeń śruby kulowej (fi 16x10mm) należy dobrać do bloku łożyskującego FF12 i FK12 ? A dokładniej mówiąc czy długości które dobrałem są wystarczające (patrz załączony szkic) ?


Drugie pytanie :

czy powinienem wykonać rowki na pierścienie Segera by unieruchomić śrubę kulową osiowo ?

Jeśli ktoś jest w stanie podzielić się jeszcze jakimiś słusznymi uwagami odnośnie wykonania samych zakończeń śruby kulowej to bardzo proszę.
Możecie nawet podesłać kilka szkiców ,a być może następny amator czytając tego posta nie będzie zakładać nowego.

Dla sprostowania dodam że długość śruby kulowej na rysunku to 1400mm + zakończenia.Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 lis 2014, 11:44 przez LukasGdynia2015, łącznie zmieniany 3 razy.


Jeśli na twojej drodze stanie przepaść to dodaj gazu - niektóre problemy lepiej przeskoczyć...

Tagi:


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#2

Post napisał: upanie » 21 lis 2014, 07:26

Tak na zdrowy chłopski rozum to śruba nie może poruszać się osiowo bo poruszać się ma nakrętka. Jak śruba się ruszy to nakrętka nie a to już daje niedokładność pozycjonowania.
czilałt...

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 21 lis 2014, 08:37

nie bardzo.

blok łożyskujący FK blokuje na śrubie luz osiowy natomiast pod FF powinno byc zrobione naciecie na segera bo tam jest łożysko pływające.
przykładów zatoczenia śrub z rozmiarami jest pełno wystarczy poguglać
chocby ot ten na przyklad
LukasGdynia2015 pisze:
a być może następny amator czytając tego posta nie będzie zakładać nowego.
niestety będzie. już sprawdzone nie raz.
co gorsze każdy następny amator nie chce trochę posiedzieć i poszukać na forum czy tez poszukać na googlu tylko przeważnie chce żeby mu podano na talerzu gotowca na dodatek rozgryziono i przeżuto. są owszem wyjątki że najpierw próbują coś sami robić potem zadają pytanie i to jest ok. ale coraz mniej takich.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
LukasGdynia2015
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2014, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

#4

Post napisał: LukasGdynia2015 » 21 lis 2014, 11:50

Dzięki za wsparcie , udało mi się skorygować mój szkic i teraz wygląda nieco lepiej.
Obrazek

Chyba jednak zanim zlecę wytoczenie końcówek śruby kulowej to najpierw zakupię bloki łożyskowe by uniknąć ewentualnych błędów w projekcie.

Czy wam się coś takiego przydarzyło że musieliście zakupić całe śruby ponownie ?

[ Dodano: 2014-11-21, 11:55 ]
Sposób montażu śruby kulowej i bloków łożysk rys. poniżej :

Obrazek

NIe wiem dlaczego ale zdjęcia się nie chcą załąćzyć
Jeśli na twojej drodze stanie przepaść to dodaj gazu - niektóre problemy lepiej przeskoczyć...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”