sterowanie silnikiem krokowym

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

sterowanie silnikiem krokowym

#1

Post napisał: romanov » 07 lip 2014, 18:18

Witam serdecznie
zastanawiałem się nad wykorzystaniem silnika krokowego jako silnika napędowego.
potrzebuję aby silnik napędowy miał regulację obrotów od 50 do 500 nie więcej (tyle mi wystarczy) Ale sterowanie takiego silnika ma się odbywać ręcznie. Oczywiście całość ma być zasilana napięciem 12v.
Dlaczego silnik krokowy ? - ano na allegro jest sporo niedrogich silników które można by wykorzystać. W przypadku silnika szczotkowego musiał bym kupować silnik z redukcją a to jest spory koszt i też dodatkowy hałas. Maszynka którą chce napędzać nie będzie pracować godzinami a raptem kilka minut. Napęd ma służyć do miniaturowej modelarskiej skręcarki do lin tzw. ropewalk.

I teraz pytania
1- czy to będzie działać tak jak myślę ?
2- gdzie mogę zdobyć schemat elektroniczny takiego regulatora ? Ważne aby można było ustawić obroty lewe i prawe
3- czy zasilanie 12v np zasilacz komputerowy wystarczy do tego ?
obciążeń duzych nie będzie wiec moc wielka nie jest potrzebna.

Z góry dziękuję za wszelka pomoc i wyrozumiałość

Pozdrawiam Serdecznie
Romanov



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 08 lip 2014, 07:46

500 oznacza 500 obr/min... czyli ok 8.5obr/sek?
napięcie 12V daje małą szansę na utrzymanie momentu do tej prędkości :(
Mało tez jest przyzwoitych sterowników, które będą pracować przy tak niskim napięciu...
W zależności od wielkości silnika, napięcie (i prąd silnika) powinny dawać szansę na przekazanie energii wynikającej z obrotów i spodziewanego momentu...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

#3

Post napisał: romanov » 08 lip 2014, 11:44

Witam co do górnej granicy obrotów się nie upieram że ma być 500, jak będzie z 3 obroty na sekundę tez będzie dobrze.
dzisiaj zrobię filmik jak działa ten ropewalk to sami ocenicie czy to jest takie wymagające :)

Pozdrawiam
Romanov

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 08 lip 2014, 11:51

może warto podać moment wymagany... * prędkość wyjdzie energia (moc)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 09 lip 2014, 03:56

Gdzie ten filmik? Co prawda w internecie można znaleźć różne konstrukcje nawijarek różnych lin ale zawsze ciekawie zobaczyć co tam wymyśliłeś.
Odnośnie Twoich pytań:
Ad1. Ma to prawo działać tak jak myślisz
Ad2. Całościowego schematu pewnie nie znajdziesz ale coś możesz poskładać z oddzielnych klocków. Przede wszystkim w porównywalnej cenie da się znaleźć niewielki silniczek DC z przekładnią http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=grupa&kat1=7 gdzie możesz zmieniać kierunek obrotów a także przez regulację napięcia zasilania wpływać na obroty. Jeżeli wolisz pobawić się silniczkiem krokowym to najtańszy sterownik silnika jaki spotkałem w sprzedaży to ten drobiazg Powinien wystarczyć do małego taniego silnika krokowego. Ze schematu połączeń widać że potrzebuje dwóch napięć zasilających. W Twoim wypadku nie ma konieczności stosowania mikrokontrolera. Sygnał DIR możesz podawać spod dwupozycyjnego przełącznika. Służy on do ustalania kierunku w którym ma się obracać silnik. Sygnał na poziomach TTL. Z kolei sygnał STEP to impulsy prostokątne których częstotliwość wpływa na szybkość obracania się silnika. Ten sygnał STEP dla Twojego zastosowania można uzyskać z generatora na układzie 555 Przykład generatora z galerii Leoo
Potencjometrem zmienia się częstotliwość. Możesz też wykorzystać z tego obrazka sposób uzyskiwania sygnału DIR. Tak więc z zasilacza komputerowego docelowo wykorzystasz napięcie 5VDC i 12VDC. Silnik krokowy wybierz z niskim napięciem. Na przykład taki , taki czy jeszcze inny cud techniki gdzie prąd nie przekroczy możliwości sterownika a napięcie na uzwojeniach będzie możliwie niskie (niższe niż te 12 V z zasilacza) Myślę że taka konfiguracja zestawu do skręcania nitek wyprutych z pończochy damskiej :) będzie aż nadto


Autor tematu
romanov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:44
Lokalizacja: Piotrkow tryb
Kontakt:

#6

Post napisał: romanov » 09 lip 2014, 08:42

Witam serdecznie
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)
Film wczoraj w nocy wrzuciłem na youtube i jest pod tym adresem :
http://youtu.be/YInmPm-oLHI

a tak wygląda projekt
Obrazek
3 koła zębate napędzane paskiem zębatym, osie na łożyskach.


Co do silnika to jest to ciekawe co napisałeś i będę próbował tak zrobić.
Założenie moje było takie aby nie robić wysokich kosztów. Być może kilku moich znajomych będzie chciało aby im zrobić takiego ropa więc koszty są tu dość istotne.
Co do sterownika to w sieci znalazłem takie cudo Czy to będzie współpracować z tymi małymi silnikami ?

Pozdrawiam Serdecznie
Roman

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#7

Post napisał: markcomp77 » 09 lip 2014, 09:05

fajny film... i czuję o co chodzi ze skręcaniem linek - bo sobie sam skręcam wiązki przewodów, ale nie mam takiego cudu techniki :(... tylko wiertarka i imadełko w drugim końcu pomieszczenia....

wskazany sterowni jest unipolarny 0 silnik musi mieć "wypustki" - czyli być albo 6-cio albo 8-mio przewodowy.... tzw. unupolarny
pracuje bez czopera - prędkość pracy dość niska
dostosowanie prądu sterownika do wymagań silnika wymaga rezystora stratnego, który ustali prąd przy określonym silniku i napięciu zasilania... zasilacz 12V przy takim sterowniczku jest wystarczający

nie wiem, czy mały silnik krokowy starczy do skręcania wiązek... najlepszy napęd stanowiła by wiertarka akumulatorowa - tam znajduje się zazwyczaj malutki silniczek + przekładnia planetarna robiąca znaczny moment kosztem obrotów
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 09 lip 2014, 13:10

No właśnie. Powinieneś poszukać w sieci podstawowych informacji o rodzajach silników krokowych i sposobach ich zasilania oraz sterowania. Ten improwizowany na kolanie zestaw który Ci wyżej podpowiedziałem dotyczy silników bipolarnych, natomiast składak AVT który wskazałeś może współpracować z silnikiem unipolarnym. Jaki rodzaj silnika masz akurat na stole, można sprawdzić omomierzem. Masz z pewnością jakiś uniwersalny miernik skoro rozważasz samodzielne lutowanie sterownika.
Gdybyś zainteresował się zagadnieniem bardziej szczegółowo to na przykład elportal.pl opublikował w sieci kilkuczęściowe wprowadzenie:
część 1
część 2
część 3
część 4
część 5
część 6
Nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może zaprocentować.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 09 lip 2014, 14:53

a nie kombinujcie,
na allegro jest pełno silników z przekładniami w cenie ok 15 zl
ileż tam mocy potrzebne do tego

ot np
http://allegro.pl/silnik-pradu-stalego- ... 25487.html
http://allegro.pl/silnik-dpm-30n1-24v-w ... 12910.html
http://allegro.pl/silnik-pradu-stalego- ... 33365.html

fakt ze napięcia wojskowe 24-28V ale to mniejszy ból niż kombinowanie z krokowcem.
taka przekladnie jak w drugim linku mam w pudłach jest cała na łożyskach
silniczek z pierwszego linku też macałem solidny
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 09 lip 2014, 15:58

Oooo :shock: Ten motoreduktor z drugiego linku faktycznie wart grzechu. Kiedyś kupiłem kilka gołych silniczków z tego zestawu. Chodzą jak marzenie. Cena z Allegro sporo niższa niż oferowane przez Akcesoria-cnc do którego namiar wskazałem powyżej. Do tego silnika trzeba zaopatrzyć się w zasilacz regulowany http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... p-1-e-0617 i po kłopocie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”