CNC tylko do PCB

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
EXEN___
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2010, 00:58
Lokalizacja: Gliwice

CNC tylko do PCB

#1

Post napisał: EXEN___ » 18 wrz 2014, 20:29

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedź w sprawie budowy cnc do frezowania płytek drukowanych moje pytania zamieszczam poniżej, bardzo proszę o konkretne odpowiedzi. Serdecznie proszę o nie pisanie w stylu (najpierw pokaż schematy konstrukcji frezarki bardzo proszę)

A więc:

1.) jakiej mocy silniki wystarczą na frezowanie w pcb ?
2.) czy sterownik AVT5358 wystarczy?
3.) odnośnie konstrukcji zastanawiam się nad gruba sklejką lub materiałem PE500

Ogólnie odnośnie budowy konstrukcji w związku iż będę używal frezarki tylko do płytek drukowanych myślę że nie większych niż 100x100mm, chcialbym zastosować łożyska ślizgowe będą poruszały się na prętach gładkich ze starej drukarki laserowej oraz napęd pręt gwintowany z marketu o skoku 1mm. Ma być prosto i w miarę tanio nie zamierzam nigdy frezować metali ani drewna i tworzyw sztucznych tylko zaznaczam PCB.

Bardzo proszę o pomoc.
Z wyrazami szacunku Tomek



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 18 wrz 2014, 21:14

Odpowiedź adekwatna do poziomu twoich pytań:

Samochód możesz z powodzeniem napędzić nawet silniczkiem od wycieraczek.

Skoro nie wykazałeś nawet odrobiny wysiłku aby zapoznać się z forum (nie zadał byś tych pytań, i uznawał byś je za śmieszne) to nie oczekuj, że ktoś będzie się wysilał na odrobienie pracy domowej za Ciebie.

To jakie potrzebujesz silniczki zależy od tego jak sp... źle zrobisz konstrukcję maszyny.
To jaki potrzebujesz mikrokontroler zależy od tego do czego chcesz go używać.

Ogólnie prościej było by użyć LinuxCNC, ale w ogóle wiesz co to?

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 18 wrz 2014, 22:13

Nema 17 wystarczą.
Ten sterownik jest wystarczający, ale są lepsze rozwiązania.
Dobra konstrukcja ze sklejki wystarczy.
Zastosowanie prętów gwintowanych od razu sobie odpuść. Po długich bojach oda ci się zrobić płytkę w DIP. O smd nie ma co marzyć.
O łożyskach ze starych drukarek się nie wypowiem, bo nie mam żadnego doświadczenia.
Pole pracy za małe.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 18 wrz 2014, 23:21

PCB to suki są.

Jak będziesz miał krzywą geometrię nawet o dychę na całym polu roboczym, to jedną stronę płytki będziesz miał OK, a drugą np. niedofrezowaną, lub za bardzo sfrezowaną i pozrywasz cienkie ścieżki.

Jak zastosujesz śruby do napędu osi o luzie większym niż 0.2, to każdy wie, że takiego rastra nie podziabiesz.

No i mało sztywna maszynka też będzie Ci zrywać cienkie ścieżki.

Robiąc maszynkę po macoszemu będziesz mógł robić płytki do Radmora lub Unitry, ale nic sensownego ze scalakami nie porzeźbisz.

Tanim sumptem możesz sobie wykresiarkę zrobić.
[youtube][/youtube]

Jak CNC Ci zasmakuje, to zarób jakiś tysiak i wtedy podchodź do tematu.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 19 wrz 2014, 00:05

Jako że jesteś z Gliwic to jako ziomal wrzące swoje 3 gr. tu masz moja frezarkę

na szpilkach budowlanych prowadnicach rolkowych (w "Z" ślizgowe z textolitu) silniki pewnie z 0,5Nm i takie stery http://www.ottop.republika.pl/sterownik8435.shtml całość na linuxCNC zobacz film i oceń czy takie coś zaspokaja twoje potrzeby (gdzieś tam nawet dłubie płytkę PCB)

i poradniczek http://soki-cnc.blogspot.com/2012/12/cn ... ode-z.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 19 wrz 2014, 00:42

Witam
Z tego co widze to chcesz zrobić frezarke poniżej punktu "taniości" to wejdź na alegro kup sobie silniki mineba kiedyś były po 30zł. Płyta główna plus sterowniki chyba można kupić za 350zł. Na elektrodzie poszukaj schamatu zasilaczy i już jesteś gotowy do składania. Ale co do prętów z drukarek to czym grubszy tym lepszy. Co do łożysk ślizgowych to bym raczej tego z drukarek nie używał, tam są zwykłe tulejki miedziane lub mosiężne i to z cienkimi sciankami np. lexmark. Co do śrub napędowych to widziałem kiedyś takie urządzenie na zwykłych prętach gwintowanych. Po jakimś czasie efekt był zaskakujący, więc lepiej użyj śrub trapezowych. Widziałem taką frezarke drewniaka i robiła fronty meblowe więc śmiało mozesz całą konstrukcje albo z drewna albo mdf`zbudować. Nestety mechanika musi być wytrzymała. A cała frezarka stabilna bo do tych płytek nic nie przylutujesz. A do tego wszystkiego pościągaj sobie CAD/CAM-y darmowe. O napędzie narzędzia nie wspominam, ale w Twoim wypadku wystarczy miniszlifierka dremel lub jej chińska siostra. Co do programu sterującego to chyba żadnego darmowca nie ma.

robert


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 19 wrz 2014, 02:09

witam
w drukarkach są zwykle tulejki z prasowanej kompozycji - widać pod lupką.
i są dobre - do drukarek :shock:
na tzw. szpilkach budowlanych mam śrubę do tokarki - ale ..
narobiłem sobie nakrętek z plastiku ( długich na 60mm ) i mogę zmienić w każdej chwili.
taki gwint " M14 " ma 13.6 średnicy - chyba że trafisz lepsze.
dobre są z żółtym końcem ( pomalowane ) .
do pracy z takimi śrubami trzeba każdą " dotrzeć " - musi być gładka .
do tego celu mam nakrętkę przeciętą z żeliwa .
tak że - roboty sporo - ale jakoś się da.
jednak wałki od drukarek są za cieniutkie.
oprócz wszystkiego musisz brać pod uwagę możliwość drgań - a frezy do laminatu nie są tanie.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
EXEN___
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2010, 00:58
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: EXEN___ » 19 wrz 2014, 02:26

Witam serdecznie.

Bardzo dziękuje za każda pomoc, Dziekuje Panu"Raven" za słowa krytyki szczerze jestem elektronikiem i uważam że można było łagodniej podejść do tematu/pomocy nie mam może pojęcia na temat mechaniki jak Pan ale dlatego piszę ten post i tyle. Dziękuję Panu "adam FX" Pana maszynka jest rewelacyjna ale nie mam możliwości i dostępu do maszyn żeby konstrukcję wykonać z matalu/aluminium, pozostane przy sklejce lub polietylenie. Kolejna sprawa i pytanie do Pana Adama jakie Pan zastosował sterowniki w swojej cnc , silniki chciałbym może zastosowac takie: http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=1056, sterownik może coś takiego: http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 03428.html

POZDRAWIAM i czekam na komentarze.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 19 wrz 2014, 09:37

sterownik to strzał w 10 ;) zelrp to dobry stosunek cena /jakość. Silniki się nie otwierają....a silniki mogą być każde do 3A
nie mówię że masz zrobić taką jak moja tylko chciałem byś zobaczył co robią najtańsze podzespoły (szpilki, używane silniki i jedne z najprostszych ster.)
Rozumnie że nie masz warunków do pracy w metalu - ja robię z metalu bo jednak by zrobić dobra drewniaczkę to potrzebny jest kawałek stolarni, wyrzynarką to wychodzi coś takiego jak maszyna z mojego dzieciństwa
do PCB zbyt niedokładne ale już na obudowy się nadawała .
Ale jak będziesz chciał coś do drewniaka przyspawać to wpadnij ;)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
EXEN___
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 10 wrz 2010, 00:58
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: EXEN___ » 19 wrz 2014, 19:35

Serdecznie dziękuję Panie Adamie :) za pomoc teraz mam trochę pracy w elektronice, ale od października zacznę zakupy do cnc.

[ Dodano: 2014-09-19, 21:15 ]
Jeszcze mam pytanko, bo tak sobie czytam na temat cnc ogolnie o sterownikach i mam pytanko co sądzi Pan Adam o sterownik M542? warto tyle inwestować nawet jeśli kiedyś przyjdzie mi chęć frezowania w czymś innym niz laminat np alu szkło pleksa?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”