Jakie sterowanie do b.szybkiego frezowania ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jakie sterowanie do b.szybkiego frezowania ?

#1

Post napisał: relaxxis » 06 lip 2014, 09:19

Witam,

Mogę dostać zlecenie na powierzchniowe /do 3mm/ frezowanie MDFu.
MDF w płytach 1200x2000 mm.
Niestety posiadam tylko małą frezarkę o polu 300x300 mm sterowaną s.krokowymi poprzez Mach3.
Frezowana jest cała powierzchnia i nie może być większy skok na linii niż 0,5 mm, więc byłby b.dużo czasu na frezowanie każdej płyty.
Powstał więc pomysł, aby samemu zrobić frezarkę o polu 1600x2400mm.
Byłaby tylko do MDFu, wiec konstrukcja mogłaby być ze sklejki.
Problem zaczyna się przy sterowaniu, ponieważ potrzebuję bardzo szybkiego frezowania, aby maksymalnie skrócić czas i oczywiście nie ma mowy o gubieniu kroków.
Może ktoś wie jakie zastosować serwa z enkoderem, jakie sterowanie i pozostały osprzęt.
Jakie są możliwe maksymalne prędkości pracy, jeśli frezowanie jest tylko powierzchniowe.?

Oczywiście cena odgrywa rolę, ponieważ jak straciłbym zlecenie nie byłoby innej pracy.
Może ktoś zrobił wielkoformatową frezarkę do bardzo szybkiej pracy i podzieli się swoimi doświadczeniem...:)

Pomocne linki również mile widziane.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 06 lip 2014, 09:38

witam.
zrób napęd na paskach i pomyśl nad zastosowanie 2 ( albo i 3 ) zetek.
skrócisz czas zdecydowanie.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 06 lip 2014, 10:01

prryyy szalony....

Co to znaczy szybko?

Pamiętajmy że by było szybko i zachować precyzję to musi być sztywno.

Nie da się przeskoczyć fizyki.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 06 lip 2014, 10:59

Witam
Za daleko się zapędziłeś. Tak jak kolega bubels napisał musi być taka płyta precyzyjnie frezowana. A przy frezowaniu mdf maszyna musi być bardzo sztywna, czyli wykonana z profili i na prowadnicach podpartych na całej długości. I jeszcze trzeba mieć odpowiednie narzędzia frezy. Dla przykładu powiem jak to ja robiłem. We wrzecionie magę zamontować frez 3mm i kupiłem takie gdzie frez ma uchwyt 3mm ale część robocza ma grbość 5mm, wspaniale frezował choć posów zmniejszyłem. Z racji tego, że robiłem to na swojej małej maszynce w domu to wyszło ciekawe doświadczenie. Przy użyciu normalnego freza 3mm płyta a raczej płytka mdf była frezwana około trzech godzin, przy użyciu freza z częścia roboczą 5mm trwało to jedną godzine i dwadzieścia minut. Oczywiście do całości obrobki trzeba ułożyć sam proces obróbki w CAM-ie bez tego nie ruszysz nic, czasu nie zaoszczędzisz. A jakiego Ty CAM-a używasz? Pytam dlatego, że w CAM-ach jest możliwość ustawienia rodzaju obróbki czyli kształtowa, wierszowa itd i trzeba tu ustawiać prędkości posuwu, ilość przejść a suma tych wszystkich wartosci pozwoli na skrócenie czasu obróbki.

robert

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 06 lip 2014, 11:07

kubus838 pisze:.... A jakiego Ty CAM-a używasz? Pytam dlatego, że w CAM-ach jest możliwość ustawienia rodzaju obróbki czyli kształtowa, wierszowa itd i trzeba tu ustawiać prędkości posuwu, ilość przejść a suma tych wszystkich wartosci pozwoli na skrócenie czasu obróbki.

robert
W tym wypadku jest potrzebny HSM ..... , bez niego ani rusz. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 06 lip 2014, 11:31

relaxxis
może podaj przykład, rysunek obróbki, jakie narzędzia przewidujesz? wszystko inaczej wygląda gdy głowiczką np 100mm obrabiasz a inaczej gdy frezem 3-5mm, a może i jeszcze agregat by się przydał :razz:
Czym więcej kolega szczegółów napisze tym szybciej sensownych odpowiedzi otrzyma, tym bardziej jak maszynka ma być zbudowana tylko w jednym celu.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#7

Post napisał: relaxxis » 06 lip 2014, 11:47

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi :)

Panowe, może dodam iż zdaje sobie sprawę z samej konstrukcji i to nie jest problem... chcę użyć sklejki o najwyższych twardościach /konstrukcja szkieletowa, zamknięta, a w newralgicznych miejscach zalana żywicą/, więc spokojnie wytrzyma konstrukcja wszystkie prędkości... nie w tym problem.

Problem jest jaką zastosować elektronikę, śruby kulowe itp. itd. i które części i parametry mogą mieć znaczenie dla prędkości pracy. Frez będzie z końcówką zaokrągloną fi 2,5 mm, który zagłębi się max do 3mm..
Przy prędkości obr. wrzeciona 24.000 i frezem który proponujecie nie powinno być problemu z samym frezowaniem. Jedyne co muszę znaleźć to możliwie szybkie serwa... jak szybkie togo nie wiem.. jakbym wiedział to nie pytałbym na forum..

Ciekawym pomysłem jest kilka wrzecion, ale obawia się że G-kod będzie za skomplikowany.
Mam dostęp do CAM Aspire , który nie zawodzi.

Pytanie jest jakie serwo zastosować itd. i ile można wyciągnąć maksymalnie.?
Zanim cokolwiek zacznę robić chciałbym policzyć jaka jest opłacalność... i czy ma to sens..


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 06 lip 2014, 11:55

dużo masz przejazdów nad materiałem (rapid)? jak nie to max prędkość jaką potrzebujesz to tyle na ile frez pozwoli.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#9

Post napisał: relaxxis » 06 lip 2014, 12:02

Dance1
łatwo policzyć, jak wysokość płyty jest 2000mm a przewidywany skok 0,5mm to mam 4000 ścieżek na szerokości 1200 mm.. :)
Ok frez frezem,... mnie interesuje stabilna i maxymalna prędkość posuwu... którą mógłbym uzyskać z maszyny...


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: bubels » 06 lip 2014, 12:30

Kolego naprawdę zastanów się o czym piszesz.

Ja mogę maszynę o polu pracy 3100x2200 (konstrukcja ciężka około 1,5t) rozpędzić na krokówkach + listwy zębate ze spokojem do 30m/min.

Tylko co z tego jak:

1. Jest jakaś rampa przyśpieszenia.
2. Przy krótkiej rampie przyśpieszenia i ciasnych nawrotach widać jak konstrukcja usiłuje wyjść z hali.
3. Małe frezy nie mogą pracować na takich prędkościach. Przy dużych (>10mm) z kolei są tak ogromne opory skrawania że o ile napęd daje radę to np widać jak odkształcają się poszczególne elementy konstrukcji i wrzeciono 2,2Kw staje.

Mam dla ciebie świetny przykład.

Chcę szybko podróżować droga lotniczą. Jak sądzisz jaki silnik mam zamontować w szybowcu bocian by stał się ultra szybkim motoszybowcem.

(SZD-9 Bocian - polski, dwumiejscowy, szybowiec szkolno-wyczynowy, konstrukcji drewnianej. Zaprojektowany w Szybowcowych Zakładach Doświadczalnych w Bielsku-Białej.)

Najlepiej wybierzmy od razu napęd odrzutowy do tego szybowca.

Rozumiesz poziom abstrakcji?
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”