Kilka pytań od nowicjusza

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
NexusPrime
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 04 sie 2014, 23:37
Lokalizacja: Rogalinek

Kilka pytań od nowicjusza

#1

Post napisał: NexusPrime » 04 sie 2014, 23:49

Witam
Przymierzam się do zakupu maszyny CNC która miałaby posłużyć min. do wycinania aluminiowych radiatorów, plastikowych i aluminiowych obudów, płytek PCB, generalnie do składania elektroniki. Oczywiście chętnie sobie również zrobię jakieś sztućce drewniane czy obrazki :)

Wstępnie już zapoznałem się z rynkiem i wiem że dobre maszyny są bardzo drogie ale na takie mnie nie stać.

Znalazłem coś takiego jak CNC 3040Z-S (4 axis) z chłodzeniem wodnym i jakimś czujnikiem kalibracyjnym.
Obrazek



Cena za jaką mogę go kupić to około 4500zł już z wszystkimi opłatami.

Oglądając filmiki na Youtube wydaje mi się że sprosta ona moim potrzebom. Tak nawiasem czy przy odpowiedniej końcówce może ona także drążyć w stali nierdzewnej ?

Teraz kwestia oprogramowania.

Pobrałem sobie darmowy FreeCad w którym zrobiłem prosty projekt 3D, następnie wyeksportowałem jako DXF i użyłem LazyCam do wygenerowania G-kodu. Moje pytnie co z tym dalej zrobić? Jak mogę zasymilować kod i sprawdzić czy wszystko jest dobrze? Testowałem w kilku programach symulujących i zawsze był jakiś problem z osią chyba Y.

Będę wdzięczny za pomoc bo nie mam się kogo poradzić w tej kwestii.

Pozdrawiam



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 05 sie 2014, 09:25

Ta maszynka nie zda egzaminu. Będziesz frezował aluminium - musisz lać chłodziwo - maszyna nie jest przystosowana. To tylko jeden z wielu powodów. Następny powód, to zapewne mała sztywność.
Ale jak bardzo chcesz , to kup ( cena przystępna). Sprawdzisz , pobawisz się jak chwycisz bakcyla to następną maszynę już będziesz wiedział jaką kupić lub zrobić.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 05 sie 2014, 11:10

Witam
Żeby kupić maszynę/obrabiarke to najpierw trzeba sprawdzić ją w pracy tzn. po obróbce element/bryła musi mieć dokladnie taki kształt i wymiary jakie są na projekcie. Maszyna musi być sztywna bez żadnych luzów. Co do chłodzenia to teraz są chłodzenia powietrzne - używane w drewniakach. A jeżeli już chcesz mieć chłodzenie płynem to wystarczy zabezpieczyć maszyne i kupić pompke do oczka wodnego, sitko i magnes neodymowy i system chłodzenia gotowy. Program sterujący obrabiarką to musisz sobie wybrać sam, taki który będzie właśnie Tobie odpowiadał - poszukaj/poczytaj w zakładce "programy sterujące". Jednemu odpowiada mach drugiemu step a trzeciemu jeszcze inny. Do testów można pobrać ze strony dystrybutora tzw wersje testowe i się nimi pobawić. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że masz maszyne i co na niej robić? Przecież nie będziesz czekał aż ktoś da Ci gotowy projekt. Potrzebne będzie Ci oprogramowanie CAD/CAM. W CAD-zie rysujesz projekt bryły/elementu zgodnie z wymiarami a w CAM-ie ustawiasz proces obróbki. Jak już masz to wszystko to wtedy można powiedzieć, że jesteś prawie gotowy do obróbki/produckji/tworzenia, bo jeszcze została cześć "super ważna" a jest bezcenna i nic jej nie zastąpi. A jest to praktyka a tego już się kupić nie da.

robert


Autor tematu
NexusPrime
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 04 sie 2014, 23:37
Lokalizacja: Rogalinek

#4

Post napisał: NexusPrime » 05 sie 2014, 13:07

Ciężko mi się wypowiadać bo nie mam wiedzy, ale rzekomo posiada chłodzenie wodne, tak wynika z opisu.

Druga sprawa, to jak z tym symulatorem i generowaniem kodu o którym wspomniałem ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 05 sie 2014, 13:19

NexusPrime pisze:Ciężko mi się wypowiadać bo nie mam wiedzy, ale rzekomo posiada chłodzenie wodne, tak wynika z opisu.

Druga sprawa, to jak z tym symulatorem i generowaniem kodu o którym wspomniałem ?
Tylko powiedż do czego Ci to potrzebne? Jeżeli chcesz sprawdzić jak maszyna pracuje to przygotuj sobie jakąś prostą bryłe zrób z niej g-cody pod odpowieni program(postprocesor) sterujący i otwórz, wyfrezuj. To jest najprotszy sposób sprawdzenia. Ty robisz pliki DXF więc działąjących w dwóch osiach. Wiec po co Ci symulator?

robert


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: bubels » 05 sie 2014, 13:21

No i posiada chłodzenie wodne - wrzeciona.

A koledzy piszą o chłodzeniu a ja bym nawet powiedział - smarowanie do frezowania. Czyli ciecz lub aerozol w przypadku mgły (olejowa lub denaturat-owa) podawana na narzędzie skrawające - frez i obrabiany materiał.

Bardzo ważna sprawa bo w innym wypadku frez szybko się zaklei gliną z aluminium i szlak go trafi.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 05 sie 2014, 17:48

Chłodzenie wrzeciona to jest mówiąc krótko przepuszczanie zimnej wody przez kanały chłodzące lub płaszcz wodny silnika elektrycznego wrzeciona. Chłodzenie freza podczas obróbki jest to polewanie freza i miejsca obróbki emulsją chłodzącą. Ta emulsja ma rónież właściwości smarownicze. Dlatego powinieneś mieć dwie "instalacja" do chłodzenia i wrzeciona i freza. A wiadomo, że przy chłodzeniu freza musi być jeszcze sparator wiórów które spływają razem z chłodziwem. W przypadku chłodzenia wrzeciona musi być chłodniczka która będzie schładzała spływającą wode z wrzeciona. Jeżeli możesz mieć we frezarce oba te systemy chłodzenia to nie zastanawiaj się tylko bierz. Wrzeciono możesz zawsze chłodzić a przy frezowaniu materiałów takich jak drewno czy plastik nie musisz używać.

Nie zawsze frez zapycha się wiórami. To jest kwestia ustawiania samej obróbki. Jeżeli ustawisz tak, że frez będzie frezował swoim całym obwodem to nawet chłodziwo Ci nie pomoże bo frez się złamie. Jeżeli ustawisz tak aby frez pracował 25% swojego obwody to tam gdzie nie będzia miał styczności z obrabianym materiałem zacznie wyrzucać wióry z pola obróbki. Nastepny przykład to taki, że jeżeli frez 3mm będzie wchodził w materiał na głebokość 5mm to też możesz być pewny, że sie złamie albo zatrzyma prace całej maszyny czyli stanie wrzeciono i osie. Dlatego trzeba umiejetnie ustawić proces obróbki własnie w oprogramowaniu CAM czyli prędkość posuwu, prędkość wejścia w materiał, kąty oraz prędkość obrotową wrzeciona.

robert


raben
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 05 lut 2011, 20:45
Lokalizacja: Cheltenham

#8

Post napisał: raben » 11 sie 2014, 23:24

Pytales sie o mozliwosc ciecia stali. Producent powinein powiedziec jakie materialy mozna ciac albo dac moc maszyny i sam sobie mozesz reszte parametrow wyliczyc. Jednak stal ma to do siebie, ze lubi byc chlodzona podczas ciecia. Ale po obrazku raczej bym sie zbyt wiele nie spodziewal. Moge sie mylic i jesli dobierzesz dobre parametry pojedyncze sztuki moze uda sie obrobic.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”