Kurs programowania

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Lukasz1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 10:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#11

Post napisał: Lukasz1 » 02 cze 2014, 19:45

Witam

Szukam w Polsce kursu Programista CAM który odbywał by się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Czy ktoś z Państwa orientuje się gdzie są kursy w tym czasie??



Tagi:


Autor tematu
solak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 06 lip 2010, 19:17
Lokalizacja: Bielsko Biała

#12

Post napisał: solak » 06 cze 2014, 12:32

Wbij w google Osrodek Start Dabrowa Gornicza.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#13

Post napisał: kubus838 » 06 cze 2014, 19:54

Lukasz1 pisze:Witam

Szukam w Polsce kursu Programista CAM który odbywał by się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Czy ktoś z Państwa orientuje się gdzie są kursy w tym czasie??
Witam
A może zaczniesz od projektu w CAD a dopiero przejdziesz do określenia parametrów obróbki. Bo to ma wiele ze soba wspólnego - tak mnie uczono.

robert


Lukasz1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 10:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#14

Post napisał: Lukasz1 » 09 cze 2014, 08:38

Też mysłałem o tym żeby zaczynać w CAD. Trochę sam się pobawiłem w Autocadzie i SolidEdge zrobiłem kilka prostych obiektów krok po kroku z tutkami.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#15

Post napisał: jasiu... » 09 cze 2014, 09:39

kubus838 pisze:A może zaczniesz od projektu w CAD a dopiero przejdziesz do określenia parametrów obróbki. Bo to ma wiele ze soba wspólnego - tak mnie uczono.
Robert, problem w tym, że projekty w CAD robi się w zupełnie inny sposób, przyjęty w konkretnym biurze konstrukcyjnym (np. zasada, że osie są na drugiej warstwie, tabelka na dziesiątej i tych nie wolno zajmować). Poza tym programista CAM musi umieć też programować "z łapy", bo niektórych elementów nie opłaci się męczyć np. w Alphacamie. Programistę nie interesuje konstrukcja, ale konkretny element do obróbki. Rysuje się łatwo, tylko że czasem później nie ma np. za co złapać detalu przy obróbce. To już chyba lepiej od technologii obróbki zacząć, bo konstruktorowi dalej do programisty, niż technologowi.

A że niektórzy mają parcie w stronę monitora, no cóż. Nie zawsze od tego trzeba zaczynać, a na monitorze można uruchomić sobie coś przyjemniejszego na początek.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#16

Post napisał: kubus838 » 09 cze 2014, 10:48

jasiu... pisze: Robert, problem w tym, że projekty w CAD robi się w zupełnie inny sposób, przyjęty w konkretnym biurze konstrukcyjnym (np. zasada, że osie są na drugiej warstwie, tabelka na dziesiątej i tych nie wolno zajmować). Poza tym programista CAM musi umieć też programować "z łapy", bo niektórych elementów nie opłaci się męczyć np. w Alphacamie. Programistę nie interesuje konstrukcja, ale konkretny element do obróbki. Rysuje się łatwo, tylko że czasem później nie ma np. za co złapać detalu przy obróbce. To już chyba lepiej od technologii obróbki zacząć, bo konstruktorowi dalej do programisty, niż technologowi.

A że niektórzy mają parcie w stronę monitora, no cóż. Nie zawsze od tego trzeba zaczynać, a na monitorze można uruchomić sobie coś przyjemniejszego na początek.
A to jest mylenie pojęć. Tu kolega szuka kursu programowania a nie projektowania. Wiadomo w każdym biurze projektowym projekty robi się inaczej. Dopiero programista dostaje projekt w postaci rysunku i "przenosi" go do komputera a później robi g-cody. Ale programy CAD z reguły działają w podobny sposób i jak się nuczysz jednego, z drugim masz o wiele łatwiej. Żeby zacząć od technologii obróbki to trzeba wiedzieć co ma wyjść po procesie obróbki nie da się czegoś uczyć mając bryłe w "pamięci" i wiesz, że każdy element, bryłe obrabia się inny sposób tu nie ma szablonów. Więc może trzeba zacząć od nauki CAD-a. Piszesz, że powinien umieć programować z "ręki" - tylko po co, znam ludzi którzy nie umieją i nie chą umieć programować z pulpitu. Kiedy ustawiasz obróbke 2d oczywiście, że można zaprogramować obróbke z ręki ale po co wtedy obrabiarka/frezarka 3d. Jeżeli chcesz zaprogramować obróbke 3d to spróbuj to zrobić z ręki - bo mnie wychodzi od dziewiędziesięciu tysięcy do stu sześdziesięciu tysięcy linni i musiałbym pisać taki program przez rok. Kiedy mam pociąć materiał(np płytę wiórową) to dlaczego mam używać frezarki i pisać program nawet z reki. Są prostsze i szybsze sposoby.

W dzisiejszych czasach bez monitora czyli komputera to nic nie zrobisz. Takie czasy. Kiedyś komputer był w co drugim domu a samochód w co dziesiątym. A dzisiaj samochódów w domu jest dwa lub trzy a komputerów tyle co członków w rodzinie, a za pare lat każdy będzie miał swój samolot. Komputery weszły już wszędzie nawet do procesu obróbki i tego nie zmienisz więć nie dziw się, że każdy zaczyna od "pisania" programów z kumputera bo to szybciej a przecież prokukcja musi dalej iść. A kto kupuje frezarke za 200 000zł i używa do obróbki 2d i cięcia materiału - przecież to jest wyrzucanie kasy w błoto.

robert


Lukasz1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 10:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#17

Post napisał: Lukasz1 » 09 cze 2014, 11:38

solak pisze:Wbij w google Osrodek Start Dabrowa Gornicza.
To już widziałem podobnie EMT Sytem w Gliwicach. W EMT robiłem kurs na Operatora Programiste Obrabiarek. Wiem nie posiadam żadnej praktyki w tym temacie więc powinienem siedzieć cicho ale po zrobieniu w EMT kursu jestem średnio zadowolony. Miało być szkolenie dla zielonych tymczasem okazało się że grupa jest mocno zawansowana głównie pracownicy z okolicznych firm. Wiedza była przekazywana ogólnikowo i szybko raczej marne szanse na nauczenie się programowania może zdobycie wiedzy na temat ogólnej filozofi CNC to tak. Również doświadczone osoby które były na kursie podkreślały że za dużo "pieprze..." na tym kursie o niewiadomo czym. Nauka programowania odbywała się na tym że pokazano jakiś schemat jak dla mnie mega skomplikowany obiekt i róbcie WTF?? Zdanie TUV po tym kursie nie możliwe osoby spoza branży mogą sobie darować. Jak wyglądają szkolenia w Start CNC?? Chcę się nauczyć programowania nie zależy mi na papierkach tylko na wiedzy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#18

Post napisał: jasiu... » 09 cze 2014, 14:09

kubus838 pisze:Ale programy CAD z reguły działają w podobny sposób i jak się nuczysz jednego, z drugim masz o wiele łatwiej.robert
No właśnie, że tak ci się wydaje. To że sposób wprowadzania danych jest podobny, to nie znaczy, że podobnie działają. Poza tym chyba nie ma sensu uczyć się wpisywania promienia pomiędzy dwie linie, bo to czynność trywialna i dziecko z przedszkola na tym etapie jest obsługę programu opanować.

Niestety, wielu osobom wydaje się, że jak potrafią już parę linii na rysunku umieścić, to jest sukces. Niestety, bo to najmniejszy problem. Widziałeś kiedykolwiek projekt jakiejś obrabiarki? Wszystko na jednym rysunku. A jeśli potrzeba rysunku detalu, to się wyciąga odpowiednią warstwę, na której on jest i dodaje resztę (tabelkę, wymiary itd.). To co proponujesz? Uczyć się tylko skrótów, czy klikania w ikonki? Ma sens uczenie się czegokolwiek po łebkach, częściowo? A jeśli już umiesz korzystać z CADa, jesteś w tym dobry, to chyba lepiej w tamtej branży pozostać.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#19

Post napisał: kubus838 » 09 cze 2014, 15:37

jasiu... pisze:No właśnie, że tak ci się wydaje. To że sposób wprowadzania danych jest podobny, to nie znaczy, że podobnie działają. Poza tym chyba nie ma sensu uczyć się wpisywania promienia pomiędzy dwie linie, bo to czynność trywialna i dziecko z przedszkola na tym etapie jest obsługę programu opanować.
Niestety, wielu osobom wydaje się, że jak potrafią już parę linii na rysunku umieścić, to jest sukces. Niestety, bo to najmniejszy problem. Widziałeś kiedykolwiek projekt jakiejś obrabiarki? Wszystko na jednym rysunku. A jeśli potrzeba rysunku detalu, to się wyciąga odpowiednią warstwę, na której on jest i dodaje resztę (tabelkę, wymiary itd.). To co proponujesz? Uczyć się tylko skrótów, czy klikania w ikonki? Ma sens uczenie się czegokolwiek po łebkach, częściowo? A jeśli już umiesz korzystać z CADa, jesteś w tym dobry, to chyba lepiej w tamtej branży pozostać.

Tu masz racje, że ktoś jak umie narysować linnie to już jest programista i wydaje się, że może zrobić wszystko. Ale fakt faktem w każdym CAD-ie samą linnie rysuje się tak samo tylko tyle, że z tej linnii trzeba zrobić powierzchnie a z powierzchni bryłe o odpowienich wymiarach. Ale rysunek zaczyna się od linni bądź od figury geometrycznej. Jeżeli znasz zasadę rysowania w jednym CAD-ie to napewno jest wiele prościej poznać i nauczyć się innego CAD-a

Projektu obrabiarki nie widziałem ale widziałem projekt silnika spalinowego do celów wyczynowych. Jeżeli chciałem mieć podstawę filrtra oleju z chłodzeniem to poprostu ją wyjmowałem z projektu wymiarowałem i szło do frezowania i wszystko to robiłem na komputerze. Operator dostawał do ręki flesz z g-codami i rysunek jak to ma wyglądać. Po osmiu godzinach podstawa filtra była wyfrezowana gotowa do montażu. Tak samo jest z innymi projektami. Każdą bryłe rozkłada sie na części i przekazuje pliki i materiał do obróbki. Jeżeli teraz wykonuje frontu do mebli to też dostaje rysunek techniczny przygotowany przez projektanta według zaleceń klienta w CAD-ie przerysowuje elementy do programu, w CAM-ie ustalam proces obróbki. Plik z g-codami przenosze do obrabiarki, ustawiam materiał, narzedzia do magazynku i start. Za pare godzin mam gotowe elementy. To wielką sztuką nie jest ale fakt tego trzeba się nauczyć i mieć jeszcze praktykę. Wiadomo wszystkie CAD-y nie obsługuje sie tak samo ale zasada jest ta sama. Jak wiesz w jednym jak się rysuje to w innym też sie nauczysz jak narysować i napewno będzie to szybsze niż jak bedzie to robiła osoba która zaczyna dopiero przygodę z CAD-em. Dlatego uczyć się należy od rysowania kreski do składania komponentów w cały zespół i jeżeli robisz to w autocadzie to napewno dasz sobie radę w np. rhinoceros - a dlaczego a dlatego, że wiesz jak się posługiwać tymi programami.

robert


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#20

Post napisał: jasiu... » 09 cze 2014, 16:42

kubus838 pisze:Dlatego uczyć się należy od rysowania kreski do składania komponentów w cały zespół i jeżeli robisz to w autocadzie to napewno dasz sobie radę w np. rhinoceros - a dlaczego a dlatego, że wiesz jak się posługiwać tymi programami.robert
No właśnie, niekoniecznie.

Technolog dostaje konkretny projekt i wie, po której krawędzi poprowadzić narzędzie. On nie musi wiedzieć, w jaki sposób dany kontur został narysowany, za to musi wiedzieć, że jeśli promień zaokrąglenia jest mniejszy od promienia np. płytki w nożu, to program może wywalić błąd. Trywialny przykład, ale jak będziesz chciał frezować "na kwadratowo" (promień naroża 10, frez D=20), to się w narożach powcinasz. I to dla człowieka, który skupiał się na uczeniu się ikonek tak oczywiste nie jest.

Bo dla mnie znajomość programu to nawet nie 10 procent znajomości pracy z tym programem. Wyobraź sobie, że ktoś wie, że duże litery z klawiatury wychodzą, jak się wciśnie taki długi klawisz z boku, a klawisz z napisem "backspace" służy do kasowania zawartości przed kursowem. Czy takiego człowieka dasz do obsługi np. programu przygotowującego gazetę? Przecież Desktop Publishing też ma swoje prawa i nie ważne, że ktoś umie np. pisać w openoffice. Niby klawiatura działa tak samo, tylko w inny sposób się z niej korzysta, bo o inny efekt chodzi.

I może na tym przykładzie rozumiesz, że samo "opanowanie ikonek" nie służy niczemu, bo w programach CAD i tak będą one w innym miejscu, inaczej będzie się z nich korzystać, a przede wszystkim one są tylko podstawą obsługi programu.

Co do Rhino, to jest to program obsługiwany w zupełnie inny sposób, niż AutoCAD. I służy też do innych celów. O ile AutoCAD służy do wykonania dokumentacji technicznej, o tyle w Rhino modelujesz. I robisz to w zupełnie inny sposób. Fakt, znajomość Rhino może się przydać, ale to dość wymagający program (spróbuj zaokrąglić miejsce przecięcia się dwóch różnych wałków, które się pod kątem przecinają). Poza tym w CNC Rhino przyda się w narzędziowni, a większa część "programowania" to "zwykła produkcja", gdzie króluje Solid, AlphaCAM, czy podobne programy. Jeśli już ktoś musi, to może od razu na nich zacząć, korzystając np. z wersji demonstracyjnych. Chyba lepiej, niż naokoło, na dodatek zupełnie niepotrzebnie ucząc się całkiem innego programu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”