Przetoczenie łuku na walcu.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
lechucrx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2014, 00:27
Lokalizacja: Kraków

Przetoczenie łuku na walcu.

#1

Post napisał: lechucrx » 09 maja 2014, 13:02

Witam, jestem początkującym użytkownikiem forum, i początkującym "operatorem" tokarki Spinner.

Znam podstawy obsługi, poznaję zasady pisania g-codu.

Mam taki problem, chciałbym przetoczyć łuk o promieniu 8mm, na walcu o średnicy 35mm.

Czy mógłby mi ktoś pomóc w pisaniu takiego g-codu ? Wstępnie narysowałem sobie w autocadzie jak ma to wyglądać, walec obrysowany jest na biało, linie którymi wdg mnie miałby poruszać się nóż, są na czerwono.


Obrazek


Współrzędne sam sobię mogę wprowadzić, chcę tylko podstawy i ogólne zasady dotyczące pisania takiego łuku. Mogą być na przykładzie.

Dzięki i pozdrawiam.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 09 maja 2014, 15:37

No ale to ty powinieneś wiedzieć, jak chcesz to robić.

czy wjeżdżając z góry i przy okazji planując czoło przetoczonego wcześniej wałka (może jest np. ciągniony i ma gotowy wymiar), czy dojeżdżając do niego od prawej, i wchodząc na średnicę (te 35) w górę po promieniu.

No i czy "jednym przejściem", czy promień chcesz "podjechać zgrubnie".

I zamiast uczyć się autocada i tracić czas na rysowanie w nim, zapoznaj się z zasadami wymiarowania wałków. W naszym fachu to rzecz konieczna do opanowania. Jak będziesz wiedział, jak chcesz zrobić, to i kod się szybko pojawi, ale teraz trudno podpowiedzieć bez tych szczegółów.


logicsys
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 03 lis 2010, 21:25
Lokalizacja: Norwegia

#3

Post napisał: logicsys » 09 maja 2014, 19:02

Z jakim sterowaniem ten Spinner? Jak sinumerik to mozesz uzyc funkcji RND (jak dobrze pamietam) lub bardziej uniwersalne G2, G3 (zawsze mam problem ktory w jaka strone idzie :) )

Janek dobrze CI pisze z tym wymiarowaniem. Jak takie rysunki sie dostaje to krew zalewa operatora tokarki.
byl Spnner PD, CTX 310 eco (sinumerik 840D, 810, autoturn, shopmil)

jest Mazak integrex 400 (mazak matrix) Anayak HVM3800 (Heidenhein 426), gibbscam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”