Budowa frezarki CNC do alu (5-7k). Jak to ugryść

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

Budowa frezarki CNC do alu (5-7k). Jak to ugryść

#1

Post napisał: Armstec » 02 maja 2014, 07:58

Witajcie

Jako że dopiero się zarejestrowałem na wstępie się przedstawie, Jestem Piotr z Wrocławia 29 lat. Z wykształcenia inżynier produkcji, zawód instalacje w przemyśle zainteresowania : technika, projektowanie bla bla

Chce samemu zbudować kompletne CNC do obróbki głównie alu ale i miej twardych materiałów jak sklejka, kompozyty itp
Powiedzmy że potrafię projektować 3D znam też zasady konstrukcji i budowy ale nie znam się w ogóle na CNC jako maszynie. Często potrzebuje wykonać różne części i elementy i nigdy dwa razy to samo i zawsze jak zlecam to wraz z dostarczonym plikiem CAD specjalnie pod jego CNC to gość jęczy że i tak pierwsza sztuka musi kosztować więcej i kasuje 20x tyle co robota warta. Mam tego dość i postanowiłem zainwestować we własną frezarkę.

Przeglądam to forum od dwóch tygodni i tak jakby wszędzie jest opisane pojedynczy podzespół (stół, sterownik, zasilacz itp) a nie mogę znaleźć nigdzie wiedzy czy projektu o budowie wybranej maszyny jako całej tzn budowie wszystkich tych podzespołów osobno ale odpowiednio zgodnych i dobranych w jedną kompletną działającą frezarkę.

Prosze o pomoc czy mógłby mi ktoś mnie pokierować od czego zacząć jak złożyć jako całość jak dobrać te wszystkie podzespoły i jakie. z czego składa się komplet co potrzebuje po kolei, co murze wiedzieć, albo może jakieś konkretne całe zestawy.

Przeglądałem też prawie cały sklep ten forumowy i tam też nie ma zestawów do budowy jako całość. tylko np. sam stół a co trzeba jeszcze i będzie pasowało do tego konkretnego stołu nie wiadomo jak to określić ?

Proszę o wyrozumiałość na początku na prawdę klei się po omacku, jest ciężko sie zorientować tym bardziej że każdy sprzęt jest do czego innego będę bardzo wdzięczny jak ktoś mnie pokieruje jak po kolei to rozgryźć



Tagi:


Xprot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 24 gru 2008, 14:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budowa frezarki CNC do alu (5-7k). Jak to ugryść

#2

Post napisał: Xprot » 02 maja 2014, 09:40

Armstec pisze: Powiedzmy że potrafię projektować 3D znam też zasady konstrukcji i budowy ale nie znam się w ogóle na CNC jako maszynie.
a co to za roznica co projektujesz? wystarczy wiedziec, co chcesz uzyskac, przegladanac sklepy, zeby zobaczyc z czego możesz to budować, naszkicować i wio! :) przewidziec ew. dorabiane czesci i juz.

zestawow raczej nie uswiadczsz, bo nikt nie robi chyba samych ram do frezarek.


Autor tematu
Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Armstec » 02 maja 2014, 10:16

hej

Własnie mi nie chodzi w ogóle o ramy czy montaż tylko o mechanizmy , silniki, i sterowanie elektronike bo chyba jakoś trzeba to dobrać do siebie, poza tym jest cała masa jakiś peryferyjnych urządzen elektronicznych. Oglądam te sklepy ale co ja mam zacząć projektować jak nie wiem nawet zbytnio które urządzenia potrzebne są by to działało

To tak jak by 80letniemu dziadkowi wysypać pudło różnych płyt głównych, procesorów różne sockety, ramów, kart grafiki, zasilaczy itp i niech se złoży komputer jakis dobry. jak on nie ma pojecia co gdzie i jak


Kael
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 20 lut 2014, 09:29
Lokalizacja: Zabrze

Re: Budowa frezarki CNC do alu (5-7k). Jak to ugryść

#4

Post napisał: Kael » 02 maja 2014, 10:18

Xprot pisze: zestawow raczej nie uswiadczsz, bo nikt nie robi chyba samych ram do frezarek.
Ależ robi i sprzedaje z rysunkami co, gdzie i do czego: ło tu link

Coś ostatnio pisał, że doba krótka i czasu mało także na maile to pewnie dopiero po majówce odpowie.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2014, 13:03 przez Kael, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 02 maja 2014, 10:48

cos sie komus nie za bardzo chcialo to forum przeglądać
bo najpierw nalezy sobie odpowiedziec na pytania : co bedę obrabiał, na jakim polu roboczym i ile moge na to wladować kasy

jakkolwiek na pierwsze pytanie odpowiedz mamy, nie wiemy co dalej
a.. w tytule postu doczytałem enigmatycznie 5 - 7 k, troche mało, co nie znaczy ze sie nie da hehe - wiertarka plus stoł krzyzowy, małe pole robocze, ale za taką kaske raczej nie ma się czego spodziewać, samochod sobie lepiej kup albo oszczędzaj dalej albo coś malego i prostego z doświadczaniem chinskich podpierdolek elektronicznych.
najprostsza frezarka ma 3 osie sterowane xyz to chyba wszyscy wiedzą, no to robimy mechaniczne 3 osie podlączamy 3 silniki 3 sterowniki i w programie strującym konfigurujemy 3 osie
jednakże nalezaloby zacząc od kwestii mechanicznej i zeby gryzło alu - zacznij od zakupu wiertarki na nózce z przelotem i do tego dorobisz stoł krzyzowy - w tym układzie mamy z glowy problem z "wrzecionem" i poniekąd osią Z

prosty przykład
http://soltysdesign.pl/projekt/21/przer ... ki_na_cnc/
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Budowa frezarki CNC do alu (5-7k). Jak to ugryść

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 02 maja 2014, 12:25

Armstec pisze:...Często potrzebuje wykonać różne części i elementy i nigdy dwa razy to samo i zawsze jak zlecam to wraz z dostarczonym plikiem CAD specjalnie pod jego CNC to gość jęczy że i tak pierwsza sztuka musi kosztować więcej i kasuje 20x tyle co robota warta....
Jak juz zbudujesz wlasne CNC to przekonasz sie, ze gosc mial racje.

q


Autor tematu
Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: Armstec » 02 maja 2014, 13:43

Nie chodzi o to że nie ma racji tylko że w skali czasu jestem w stanie zarobić znacznie wiecej robiąc te elementy samemu a i tak i tak musze projektować te częsci od zera wiec napisanie dodatkowo scieżki nie jest niczym strasznym no i nie bede miał przestojów czekając np. 3 dni aż maszyna będzie wolna

Sądzicie że taka konstrukcja na profilach stalowych z bramą ze stali czy alu jak np. (mały ploter) ze schematów które są w sklepie nie da sie pracować z aluminium nawet zbierając po troszku ?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 02 maja 2014, 13:56

Armstec pisze:...Sądzicie że taka konstrukcja na profilach stalowych z bramą ze stali czy alu jak np. (mały ploter) ze schematów które są w sklepie nie da sie pracować z aluminium nawet zbierając po troszku ?
Zasada jest jak zwykle taka sama - szukaj kogos kto zbudowal maszyne wg.
tych planow i pytaj czy jest zadowolony.

Konstrukcja malej frezarki 3-osiowej jest bardzo prosta. Wystarczy poczytac
forum przez tydzien i juz bedziesz wiedzial jak ja zbudowac a jak nie ;)
Moim zdaniem jesli musisz kupowac "plany" zeby to zrobic - odpusc sobie.

q


Autor tematu
Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: Armstec » 02 maja 2014, 14:23

Nigdzie nie wspominałem o kupowaniu tylko wskazuje ten plan jako pewien rodzaj konstrukcji (bo jest w istocie czym innym niz wiertarka kolumnowa )

Natomiast jedyne czego jeszcze nie do konca rozumiem a raczej wcale (jak wyżej pisałem ) jak dobrać parametry urządzen typu silniki sterowniki i ogólnie elektronikę. Sa rożne rodzaje rózne moce rozdzielczości itd. Nie jest problemem złożenie sprzętu ale jaki sprzęt złożyć wole dobrze zrozumieć i określić wszystkie części w projekcie z góry niż później kombinować.

Myslałem żę ten dział własnie od tego jest. Wszyscy niby sie znają ale każdy drązy temat stołu i ramy a ja od początku pisze że nie chodzi u stół tylko o silniki i sterowanie i peryferia jak je dobrać czym sie kierować a czego nie robić


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#10

Post napisał: oprawcafotografii » 02 maja 2014, 14:27

Armstec pisze:...każdy drązy temat stołu i ramy a ja od początku pisze że nie chodzi u stół tylko o silniki i sterowanie i peryferia jak je dobrać czym sie kierować a czego nie robić
Taka kolejnosc jest prawidlowa:
- co chcesz obrabiac i jak,
- z tego wynika konstrukcja,
- z tego wynika naped.

Zaczynanie od elektroniki, sterowanie, silnilkow to blad.

Dobor sterownika i silnikow to akurat pryszcz i szkoda czasu na doktoryzowanie
sie - wybierasz po prostu sprawdzony zestaw i masz temat z glowy.

q

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”