Strona 1 z 1

Frezowanie promieni

: 29 kwie 2014, 01:42
autor: inek
Zastanawiam się nad sposobem frezowania powierzchni o określonym promieniu, tak jak ściana zaznaczona na rysunku
Obrazek
Czy jest jakaś metoda, która da zadowalającą jakość powierzchni przy dużej wydajności ? W symulacji wykonałem ścieżki frezem kulistym, ale biorąc pod uwagę kontakt punktowy, tych ścieżek musiałoby powstać bardzo dużo
Obrazek
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

: 29 kwie 2014, 04:48
autor: lajosz
Jeśli będzie to praca jednostkowa, czyli od jednej do kilku sztuk, to jednak frez kulisty, a co za tym idzie, dłuuga i niezbyt ekonomiczna obróbka.

Natomiast jeśli ma to być praca seryjna, to chyba jednak trzeba będzie kupić frezy profilowe.

: 29 kwie 2014, 06:09
autor: wojtek5477
Jesli dobrze widzę to akurat na tym detalu scianki boczne nie są w pionie lecz pod lekkim kątem a co za tym idzie moze być problem z użyciem freza profilowego. Chyba że bylaby to seria to wtedy oplaca sie zakupić freza na zamowienie. Jeśli chodzi o obrobkę frezem kulistym to w zależności od wielkości promienia przejazdy co 0.05 - 0.10mm powinny wystarczyć

: 29 kwie 2014, 13:01
autor: inek
Interesuje mnie w tym przypadku produkcja jednostkowa - chodzi o projekt formy wtryskowej (oczywiście na zdjęciu jest tylko model do nauki SolidCAMa).
Korzystając z okazji chciałbym się zapytać o sposób frezowania bocznych ścianek, tak jak zauważył wojtek5477, są one pod lekkim kątem, obrabiarka jakiej używam to 5-osiówka pionowa z wychylanym wrzecionem i obrotowym stołem, załóżmy, że nie mam głowicy frezarskiej do planowania i chcę się posłużyć frezem walcowo-czołowym, i teraz pytanie czy lepiej jest ustawić oś freza prostopadle do powierzchni ścianki, czy może mógłbym ustawić oś freza równolegle do powierzchni ścianki i frezować walcowo (nie wiem czy można w ten sposób wykorzystać frez walcowo-czołowy). Wydaje mi się, że w tym drugim przypadku wydajność będzie większa ale nie wiem co z jakością powierzchni ?

: 29 kwie 2014, 13:56
autor: wojtek5477
Ja proponuje częścią walcową freza (bokiem) ponieważ jest to zarówno wydajniejsza obrobka jak i narzędzie dlużej wytrzyma. Jeśli ostatni przejazd wykona się z naddatkiem 0.1-0.2 to powierzchnia powinna być ok.

: 29 kwie 2014, 14:36
autor: inek
wojtek5477 chodzi Ci o naddatek pozostawiony przed frezowaniem częścią walcową freza tych ścianek ? Warto zaznaczyć, że jeśli wykonywałbym obróbkę zgrubną to posłużyłbym się frezowaniem 3-osiowym a więc naddatek na ściankach byłby "schodkowy" a nie równomierny. Chyba lepiej w takim przypadku posłużyć się kilkoma przejściami pozostawiając coraz mniejszy naddatek by ostatnią warstwę skrawać w miarę równomiernie ?

: 29 kwie 2014, 16:24
autor: wojtek5477
W takim przypadki dokładnie tak jak napisałeś w swoim ostatnim zdaniu.

Re: Frezowanie promieni

: 29 kwie 2014, 22:21
autor: WZÓR
inek pisze:... W symulacji wykonałem ścieżki frezem kulistym,...
Obróbkę wykańczającą całej bryły wykonaj głowicą na płytki okrągłe.

Mariusz.