Dobranie silnika - prosze o pomoc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
darkman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2014, 19:06
Lokalizacja: Legnica

Dobranie silnika - prosze o pomoc

#1

Post napisał: darkman » 26 mar 2014, 19:29

Witam wszystkich zgromadzonych.

Planuję wykonać polerkę bębnową. Bęben ma być podparty na dwóch wałkach tak jak na rysunku poniżej:

Obrazek

Założyłem, że bęben wypełniony materiałem polerskim, elementami do polerowania będzie miał masę 5kg. Średnica bębna (K1) wynosi 182 [mm] i powinien się obracać z prędkością 30 [obr/min]. Koło napędzające (K2) ma średnice 40 [mm].

Planuję aby cały mechanizm miał taką postać:

Obrazek

Silnik chciałbym aby był z motoreduktorem, natomiast K3 oraz K4 było napędzane poprzez koła zębate albo pasem napędowym (do dyskusji).

Jakie parametry powinien posiadać silnik? Jaki powinien mieć moment obrotowy? Jakie obroty silnika byłyby optymalne? Planuję najpierw dobrać silnik a następnie do niego przekładnię (K3, K4). Czy mój tok myślenia jest dobry?

Nie proszę oczywiście o podanie wszystkiego na tacy tylko prosiłbym o jakieś cenne wskazówki które mogłyby mi pomóc z tym problemem. Też chciałbym się czegoś nauczyć. :)

Za cenne wskazówki z góry dziękuję
Pozdrawiam



Tagi:


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#2

Post napisał: Grawer.Gift » 26 mar 2014, 20:20

Tok rozumowania słuszny ale tylko pozornie
Zacznij od bębna co się wyda nonsensem ale tez tylko pozornie.
Do bębna ( zarówno do jego ciężaru jak i długości ) dopasuj rolki . a wtedy dopiero wyjdzie ci jaki silnik .
Przy tym ciężarze to tak strzelam ale i pewnie silniki rolki od starej drukarki by wytrzymały .
Tyle ze czy wtedy dopasujesz bęben do rolek ?

Moje bębny z wsadem ważą po 50 kg i 1,5 kw wystarcza silnika z zapasem
Czasem ładuję 2 bębny na rolki i też śmiga.

Więc od bębna i rolek bym zaczynał czyli długość bębna - długość rolek .
Pamiętaj o jednej ważnej sprawie : silnik powinien być do pracy ciągłej bo to może być konieczne ze względu na wymagany czas pracy maszynki .


Autor tematu
darkman
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2014, 19:06
Lokalizacja: Legnica

#3

Post napisał: darkman » 27 mar 2014, 10:13

Długość bębna wynosi około 200 [mm]

Czyli jeżeli obliczę moment obrotowy wałka napędzającego to taki mam przyjąć silnik? Czy mam obliczać każdy moment w przekładni/ każdego koła?


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#4

Post napisał: Grawer.Gift » 27 mar 2014, 12:03

Żeby obliczyć moment wałka napędowego silnika ( A W KONSEKWENCJI JEGO MOC) to i tak trzeba wyjść od bębna , bo to masz dane czyli od sił nacisku bębna na pierwszy wałek ( tam będzie pierwszy moment który będzie decydował o mocy silnika.

Awatar użytkownika

Adam_Blayer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 44
Rejestracja: 17 mar 2014, 18:53
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Adam_Blayer » 21 kwie 2014, 22:15

Hm. Najpierw odpowiedz sobie na pytanie. Czy chcesz się czegoś nauczyć czy tylko coś zrobić?

Jeżeli tylko zrobić to proponuję przekopać internet w poszukiwaniu gotowych polerek o podobnych parametrach do zadanych przez Ciebie i po prostu zerżnąć rozwiązanie i tyle. Łatwo szybko i prawie na pewno zadziała.

Jeżeli chcesz się wdrożyć w to wszystko to trzeba zacząć od sameeeego początku, bo masz dużo do nadrobienia. Mogę pomóc, ale nie odwalę roboty za Ciebie a bądź pewny, że trochę informacji będziesz musiał odnaleźć i przyswoić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”