Plik step-giętej rury.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wlader
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:20
Lokalizacja: podkarpackie

Plik step-giętej rury.

#1

Post napisał: wlader » 05 mar 2014, 14:22

Witam. Jak w temacie, dysponuje plikiem step giętej rury, jakim sposobem wyciągnąć z takiego pliku dane potrzebne do jej wykonania: średnice, promienie gięcia, współrzędne xyz lub lra ? Prozaiczne pytanie, ale może ktoś pomoże, pozdrawiam.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 05 mar 2014, 14:28

Step otwierasz w programie cad i wymiarujesz co potrzebne.
Zamieść go gdzieś.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
wlader
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:20
Lokalizacja: podkarpackie

#3

Post napisał: wlader » 05 mar 2014, 18:41

Dzięki zibi za odpowiedź. W Inventorze otwieram ten plik step, wybieram z zakładki Model 3D/Elementy konstrukcyjne/Oś konstrukcyjna/Przez powierzchnię lub element obrotowy i wyznaczam osie dla każdego z odcinków prostych rury. Następnie wyznaczam Punkt konstrukcyjny z Przecięcia dwóch linii. Z prawego przycisku myszy polecenie Zmierz odległść, wyświetla się okienko z Położenie i współrzędnymi XYZ, które dla każdego z punktów należy skopiować i wklepać do innego programu celem wygenerowania LRA. Dość to mozolne, myślałem, że jest inny sposób i nie jestem pewien, czy ten jest prawidłowy. Bardziej mi zależy na poznaniu metody, niż na tym konkretnym pliku, który wrzuciłem tutaj

Kod: Zaznacz cały

 http://hostuje.net/file.php?id=51895eaacaabceb7cb2a2422fa43ad98 
.
Próbowałem podobnego sposobu w Fusion, ale mogę jedynie wyznaczyć osie konstrukcyjne, nie potrafię wyznaczyć punktu ich przecięcia.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 06 mar 2014, 08:03

NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
wlader
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:20
Lokalizacja: podkarpackie

#5

Post napisał: wlader » 06 mar 2014, 13:27

Dzięki za linki, interesuje mnie czy mój sposób "mierzenia" opisany wyżej jest prawidłowy i dlaczego nie mogę wyznaczyć punktu konstrukcyjnego z przecięcia dwóch osi w Fusion ?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#6

Post napisał: zibi » 06 mar 2014, 13:41

Bo system cad używa matematyki do obliczeń a osie mogą się na modelu "mijać" choćby o 0.01 mm (o czym ty możesz nie wiedzieć) i wtedy dla systemu nie mają punktu przecięcia. Model importujesz z określoną tolerancją, jeśli został niechlujnie utworzony bądź przeszedł przez kilka translatorów na różne formaty mogą być takie efekty.
Moim zdanie należy na istniejącym modelu tworzyć "swój" w którym, osie się przecinają, znane są wtedy te punkty, widać będzie czy tworzony model jest poprawny, bądź jakie są odchylenia w przestrzeni.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”