Przeliczanie obrotów i posówów

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
dukimsl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2014, 20:48
Lokalizacja: Góra

Przeliczanie obrotów i posówów

#1

Post napisał: dukimsl » 11 kwie 2014, 20:15

Witam!
Może zacznę od tego że na co dzień pracuję na CTX510eco z oprogramowaniem Siemensa 840D z SHOPTURN.
Od niedawna zaczynam pisać własne programy, doszkalam się i douczam, w pracy programy piszą u nas technolodzy.
Fakt który mnie zdziwił to taki że na programach jakich ja pracuję występuje parametr obrotów wrzeciona "V"

np F0.22
V 180

przy pisaniu programów lub w innych maszynach zauważyłem że parametr obrotów wrzeciona jest "S" i zazwyczaj wygląda, że obroty na tym drugim parametrze są owiele wyższe np S1500, S2200.
I moje pytanie jak sobie ów obroty przelicać z V na S i z S na V, i jak dobierać parametry posuwów do poszczególnych opcji?

o ile się nie mylę S to są obroty na mm, a V to obroty na m.

Wiem że dobór parametrów skrawania teraz wybiera się niby z danych katologowych, ale wiem że rzeczywistość bywa nie raz okrutna i czy ktoś by przy okazji miał jakiegoś linka albo wiedzę którą się chciał podzielić na temat dobierania optymalnych (wypośrodkowanych) parametrów obróbki? dziękuję za odpowiedzi



Tagi:


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#2

Post napisał: burzaxxx » 11 kwie 2014, 20:17

odejmujesz tak 30 procent i powinno być ok


typhon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 187
Rejestracja: 03 paź 2007, 17:58
Lokalizacja: podlaskie

#3

Post napisał: typhon » 11 kwie 2014, 21:14

V zmienna prędkość obrotowa tylko nie zapominaj o ustawieniu ograniczenia obrotów przy opisywaniu detalu bo rozpędzisz maszynę na maxa.Zdaje egzamin przy wytaczaniu np otworu z 80 na 220.Dobór parametrów zależy od wielu czynników, rodzaju materiałów czy narzędzi, wielkości i długości detalu


RSOrez
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2008, 15:55
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: RSOrez » 12 kwie 2014, 01:23

Vc-to jest prędkość skrawania wyrażona w [m/min]
S-obroty wrzeciona, wyrażone w [obr/min]

Vc jest dosyć złożonym parametrem, zależy od rodzaju materiały obrabianego przedmiotu, typu narzędzia.
Wzór zapewne znasz...Vc=Pi(3.14)*D*N/1000
Jak widzisz aby obliczyć Vc musisz znać obroty wrzeciona w przypadku frezarki bądź przedmiotu obrabianego w przypadku tokarki. Chcąc obliczyć sobie na szybko jaka nam wyjdzie prędkość skrawania, można w pamięci sobie przyjąć że na maszynie mamy 1000 obr/min wówczas 1000 z licznika i mianownika się skróca i pozostaje na placu boju jedynie Pi*D ;) czyli w przypadku np freza fi 16mm*3.14=50[m/min] tak więc frezując alu można podkręcić obroty do tych 2000[obr/min] pod warunkiem że zamocowanie i inne warunki na to pozwolą;)

Natomiast chcąc wyliczyć obroty jakie mamy zadać naszej maszynie musimy znać prędkość skrawania dla danego typu narzędzia(węglik, węglik pokrywany, stal szybkotnąca HSS) oraz rodzaj materiału obrabianego
Wzór: n=Vc*100/Pi*D [obr/min]
Ja go zawsze sobie skracam do postaci: n=Vc*318/D co również przy średnich zdolnościach analitycznych można policzyć na szybko w głowie:D

Tak więc frezyjąc w stali(powiedzmy 18G2A-teraz to S355 wg PN-EN) frezem fi 10 z HSS zakładam Vc 20-30[m/min] z czego wynika n=25*318/10=795[obr/min]

Prędkości skrawania dla różnych materiałów i narzędzi tak jak wspomniałem w katalogach producentów narzędzi ale i doświadczenie;) np dla nierdzewki zazwyczaj odejmuję jeszcze te 30% od sugerowanych katalogowych.

Posuw w toczeniu określa się w[mm/obr] ważna jest również głębokość skrawnia ap
Czyli np dla toczenia zrubnego po zewnątrz płytką WNMG bądź CNMG zadaję F(ang. feed)=0.3mm/obr z czego znając obroty maszyny można wyliczyć posuw minutowy: Vf=0.3[mm/obr]*1000[obr/min]=300[mm/min]

Stała prędkośc skrawania na tokarce w kodzie ISO to G96 i podajemy ją zazwyczaj Literą S, ograniczenie obrotów wrzeciona to zazwyczaj G97 i również S.

Dla wykańczaka np płytki V i promieniu R0.2/0.1 dałbym dla alu posuw F0.05-0.2[mm/obr]

Z czasem napewno poczujesz o co w tym wszystkim chodzi i będziesz liczył w głowie;)
Pozdrówka Krzysiek


logicsys
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 03 lis 2010, 21:25
Lokalizacja: Norwegia

#5

Post napisał: logicsys » 14 kwie 2014, 21:30

G97 raczej stala predkosc obrotowa,a nie ograniczenie obrotow. w Sinumeriku ograniczenie obrotow to funkcja LIMS, jak dobrze pamietam. Ale w tym szopturnie podaje sie to w ktoryms okienku.

ps Zamulua ten CTX jak klikniesz za szybko? :mrgreen:
byl Spnner PD, CTX 310 eco (sinumerik 840D, 810, autoturn, shopmil)

jest Mazak integrex 400 (mazak matrix) Anayak HVM3800 (Heidenhein 426), gibbscam


RSOrez
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2008, 15:55
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: RSOrez » 15 kwie 2014, 22:44

Tak oczywiście, Ograniczenie to funkcja LIMS ;) DIAMON=wymiary średnicowe, DIAMOFF-promieniowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”