Czy trudno przenieść taki obraz na frezarkę ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

Czy trudno przenieść taki obraz na frezarkę ?

#1

Post napisał: tomk38 » 06 lut 2014, 21:31

Panowie chciałbym przenosić takie wzory na frezarkę i wykonac model w formacie ok. 30x50cm - głebokość maksymalna wzoru to by było ok 3 cm

Z czym to się wiąże ? Jakiś automat to wykonuje w sensie jakiś program?

Podaję przyklady wzorów. Dzięki i pozdrawiam !

Chodzi mi o fraktale , ale z tych w miarę płaskich...

Tomek

http://www.fractalsciencekit.com/galler ... rbrass.htm



Tagi:


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: sam » 06 lut 2014, 21:51

To chyba zależy na jaką frezarkę i z jakim sterowaniem.
Niewykluczone, że takie pliki są już prawie gotowe i wystarczy je zamienić na bitmapy w skali szarości i wyeksportować do CAM'a, który "zrobi" ścieżki narzędzi.
W innym przypadku, chyba tylko żmudne modelowanie na podstawie obrazków.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: tomk38 » 06 lut 2014, 21:54

sam pisze:To chyba zależy na jaką frezarkę i z jakim sterowaniem.
Niewykluczone, że takie pliki są już prawie gotowe i wystarczy je zamienić na bitmapy w skali szarości i wyeksportować do CAM'a, który "zrobi" ścieżki narzędzi.
W innym przypadku, chyba tylko żmudne modelowanie na podstawie obrazków.
czyli temat jest wykonalny :lol:

chciałbym móc generować takie obrazy u siebie na komputerze, i potem przenosić je na frezarkę. Czy jakis darmowy program wchodzi w grę ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 06 lut 2014, 22:03

Witam
Pewnie, że jest możliwe frezowanie takich wzorów. Nie ważne jakie będzie sterowanie, ważny jest postprocesor. Najpierw robisz to w CAD-zie obrysowujesz albo przygotowujesz płaskorzeźbe a potem w CAM-mie przygotowujesz plik z g-codami zwanymi "ścieżką freza" robisz to pod postprocesor programu sterującego frezarką. Chyba, że program sterujący to STEP2CNC to obrysowujesz sobie w corelu i tworzysz plik PLT, importujesz go do STEP2CNC i frezujesz.

robert


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: sam » 06 lut 2014, 22:05

Zaraz, zaraz, nie nerwowo :)
Na początku chciałeś przenieść rysunek do frezarki. Wydaje mi się, że można spróbować "z automatu" to zrobić. Z podkreśleniem słów "wydaje mi się".
Ale potem piszesz o tworzeniu rysunków i to już nie jest takie automatyczne.
Jak masz pojęcie o jakimś programie graficznym (PS, PP), to dasz radę to zrobić szarościami, choć pewnie bardziej przewidywalne efektyu byłyby po modelowaniu 2,5D w jakimś ArtCamie czy tam czymś.
Najpierw chyba musiałbyś powiedzieć na jaką frezarkę chcesz to wypuścić i z jakim oprogramowaniem sterującym.

ed.
mój przedmówca ma oczywiście rację - sterowanie nie jest tak ważne jak postprocesor. Pisałem to z mojej pozycji, bo mam zintegrowany cam ze sterowaniem.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#6

Post napisał: tomk38 » 06 lut 2014, 22:30

sam pisze:Zaraz, zaraz, nie nerwowo :)
Na początku chciałeś przenieść rysunek do frezarki. Wydaje mi się, że można spróbować "z automatu" to zrobić. Z podkreśleniem słów "wydaje mi się".
Ale potem piszesz o tworzeniu rysunków i to już nie jest takie automatyczne.
chodzi o to że chce w komputerze generować podobne wzory i móc je przenosić na frezarkę.

Jakie wymogi sprzętowe i programistyczne ?

Póki co posiadam laptopa :lol: photoshopa i przymierzam sie do kupienia prostej półamatorskiej frezareczki ( potrzebuje frezować tylko i wyłącznie w pleksi)


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: sam » 06 lut 2014, 22:52

Potrafisz w PS'ie narysować coś takiego? Jeśli tak, szukaj oprogramowania, które dobrze się sprawuje przy generowaniu ścieżki narzędzia z bitmapy w skali szarości.
Ale samo frezowanie w plexi na głębokość 30mm z takich rysunków jakoś mi się nie widzi jako fajne zajęcie.
Plexi to nie jest wdzięczny materiał. Frez (kulka) pewnie nie większy niż 1mm. Nawet jak zrobisz jakąś obróbkę zgrubną frezem 6mm, to i tak wykańczającej pozostanie pewnie z kilkanaście (jak nie kilkadziesiąt) godzin, a i tak zostaną ślady ścieżek.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#8

Post napisał: tomk38 » 06 lut 2014, 23:09

sam pisze:Potrafisz w PS'ie narysować coś takiego? Jeśli tak, szukaj oprogramowania, które dobrze się sprawuje przy generowaniu ścieżki narzędzia z bitmapy w skali szarości.
Ale samo frezowanie w plexi na głębokość 30mm z takich rysunków jakoś mi się nie widzi jako fajne zajęcie.
Plexi to nie jest wdzięczny materiał. Frez (kulka) pewnie nie większy niż 1mm. Nawet jak zrobisz jakąś obróbkę zgrubną frezem 6mm, to i tak wykańczającej pozostanie pewnie z kilkanaście (jak nie kilkadziesiąt) godzin, a i tak zostaną ślady ścieżek.
pleksi miałaby być tylko matrycą, finalnie taki obraz chcialbym tłoczyć z cynowej blachy na prasie.

pleksi bo twarde i na matrycę się nada do miękkiej cyny, ale skoro piszesz że pleksa nie jest wdzięcznym materiałem może jakiś inny, ale moje pierwsze próby ręcznego grawerowania pleksi uznaje za udane, i w miare łatwo idzie więc dlaczego piszesz ze nie jest wdzecznym materialem?

taki wzorek format 30 x 40cm frezuje się kilka godzin? myślałem że ze 30 minut :)


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#9

Post napisał: jarbia » 06 lut 2014, 23:24

Może trzeba poszukać programu do tworzenia fraktali Mandelbrota z możliwością zapisu jako wektory ,możliwości uzyskiwanych unikalnych grafik olbrzymie .Na razie z tych co znam można zapisać w formatach jpeg i png.

pozdr.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 06 lut 2014, 23:29

Kolego tomk38

Wzorek o takich wymiarach to potarfi się frezować nawet osiem godzin a na gróbość 30mm to nawet dłużej zależy jak jest skomplikowany. Przecież takiej obróbki nie zrobisz jednym "przejazdem" freza. Frez też ma jakąś długość części roboczej i musisz to robić na klilka razy o to kilkoma frezami.

Jeżeli chcesz programu darmowego to jest b2g - poszukaj i sprawdź. Jak masz pfotoshopa to jesteś prawie w domu. Tu poraz kolejny muszę Ci polecić sterownik do frezarki STEP2CNC - uwaga nie jestem jego producentem ani sprzedawcą, nie mam żadnej prowizji od sprzedawcy i nawet go nie znam. Polecam bo sam go używam. Ten program ma możliwość importu plików BMP, więc możesz ze zdjeciami popróbować

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”