Pytanie o oprawki w toczeniu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
cncmaniak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 17 wrz 2009, 13:51
Lokalizacja: wroclaw

Pytanie o oprawki w toczeniu

#1

Post napisał: cncmaniak » 30 sty 2014, 18:08

Witam nie zajmowałem się zbytnio nigdy toczeniem i mam pytanie o oprawki a mianowicie o zastosowanie oprawek a tym samym możliwy kierunek ich pracy. Proszę o wytłumaczenie mi tego na następującym przykładzie oprawki tungaloya zamieszczonej na zdjęciuObrazek


I teraz proszę mi powiedzieć czy taką oprawką mogę poruszać się tylko w kierunku pokazanym strzałką czy mogę również w przeciwnym i co z promieniami w narożach i fazkami??

Czy obrabiać przykładowy detal mogę tylko tak jak na przykładzie A, czy mogę zastosować kierunek obróbki z przykładu B ????
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 30 sty 2014, 20:19

A gdzie jest A i B??
Możesz i tak i tak to jest nóż do dosyć uniwersalny - do planowania czoła i toczenia wzdłużnego.
Wadą jest to że nie można się wcinać.. - robić podcięć np. pod wyjście gwintu.. a zaletą mocna płytka..

Awatar użytkownika

Autor tematu
cncmaniak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 17 wrz 2009, 13:51
Lokalizacja: wroclaw

#3

Post napisał: cncmaniak » 30 sty 2014, 21:53

rafalxfiles pisze:A gdzie jest A i B??
Możesz i tak i tak to jest nóż do dosyć uniwersalny - do planowania czoła i toczenia wzdłużnego.
Wadą jest to że nie można się wcinać.. - robić podcięć np. pod wyjście gwintu.. a zaletą mocna płytka..

A i B jest na tym drugim rysunku, ale słabo widać na miniaturce. Czyli mam rozumieć że tym nożem mogę poruszać się również w kierunku przeciwnym do pokazanego zwrotu strzałek na rysunku z katalogu ??


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 31 sty 2014, 14:19

cncmaniak pisze:Czyli mam rozumieć że tym nożem mogę poruszać się również w kierunku przeciwnym do pokazanego zwrotu strzałek na rysunku z katalogu ??
Możesz w bardzo ograniczonym zakresie, tzn przy minimalnej warstwie skrawanej (ap), np przy obróbkach wykańczających, ale należy tego unikać.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 31 sty 2014, 14:27

Zamiast zajmować się teorią, czasem trzeba po prostu pomyśleć. Ten nóż potrafi skrawać zarówno krawędzią lewą, jak i przednią i nie ma powodu, by nie robić nim np. zaokrąglenia naroża, czy fazy przy planowaniu. Możesz tocząc np. stożek albo jechać od lewej, albo planując. W tym drugim przypadku przesuwasz nóż nad materiałem o np. 2 mm, wcinasz się na głębokość i przejeżdżasz w lewo i do przodu, żeby wyszedł stożek. Wyjazd i następne przejście powiedzmy znów 2 mm w lewo (tylko oczywiście płycej). A żeby zlikwidować ślady obróbki, trzeba obróbkę zgrubną wykonać z naddatkiem, a póżniej przejechać na gotowo od lewej, w dół na prawo.

Oczywiście większość taki kształt będzie toczyła z prawej na lewo, zbierając warstwy ze średnicy, zamiast planować, ale planując też się da.

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: rafalxfiles » 31 sty 2014, 18:35

Dokładnie musisz patrzeć żeby toczyć płytką a nie trzonkiem.. i ogólnie, żeby siły przy toczeniu nie wyciągały płytki a dopychały ją do gniazda.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#7

Post napisał: Pneumokok » 31 sty 2014, 20:48

Witam :)

Gorąco polecam zajerzenie do normy w jaki sposób oznaczane są noże/płytki skrawające. Znacznie to rozjaśni Koledze sytuację bo ja na początku nie mogłem sie połapać w tych wszystkich literkach i cyferkach :D, np: co to za nóż PCLNL? I czy pasuje to niego płytka CNMG? Co do noża to tak jak przedmówcy napisali. Trzeba uważać na to czy nie będziesz przypadkiem obrabiał trzonkiem narzędzia na nie płytką. Z rysunku widać, że max stożek jaki możesz zrobić tym nożem do 5st (na stronę). Nóż ten jest głównie używany do obróbki zgrubnej ze względu na fakt, że mocuje się w nim płytki C (romb o kącie 80st, spójrz w normy oznaczeń). Duży promień zaokrąglenia płytki (z tego co widziałem w katalogach od 0,4 do 1,2mm) powoduje, że jest ona b. wytrzymała. Im większy promień naroża tym większe siły skrawania, wieksza wytrzymałośc płytki i lepsza jakość powierzchni przy wiekszym posuwie.

Pozdrawiam :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”