frezarka 5 osi x,y,z,a,b

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
montffa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 24 lip 2012, 17:41
Lokalizacja: Galindia
Kontakt:

frezarka 5 osi x,y,z,a,b

#1

Post napisał: montffa » 14 gru 2013, 18:43

Bardzo proszę o przykład króciutkiego programu ISO, na wiercenie otworów z użyciem frezarki bramowej, w powierzchni pod kątem 30 stopni. Otwór ma być prostopadły do tej powierzchni. Frezarka ma osie x,y,z,a,b.
Z góry wielkie dzięki.

[ Dodano: 2013-12-14, 19:35 ]
Może takie dodatkowe pytanko. Czy można wykonać te otwory ustawiając odpowiednie przesunięcie funkcją ROTANG i ROTCEN ? Frezarka ma funkcję G, pozwalająca na obroty osi wokół punktu, dowolnego. ROTANG pozwala wybrać płaszczyznę którą będziemy ustawiali pod kątem. ROTCEN to parametr, który pozwala na wybranie punktu, wokół którego będzie obracana ta płaszczyzna. W związku z tym, czy jeżeli płaszczyznę Y przesunę o kąt taki, że płaszczyzna będzie prostopadła do osi np, tutaj b (bo Y, głowica daje się ustawiać pod katem, nie stół) to czy spełni to swoje zadanie, czyli, że otwór będzie pod katem prostym? To jest sterowanie FIDIA, tak dla informacji, może ktoś zna.

[ Dodano: 2013-12-15, 08:44 ]
No, ludzie, przecież na tym forum są sami specjaliści. Na prawdę nie wiecie jak zrobić taką dziurkę?



Tagi:


Autor tematu
montffa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 24 lip 2012, 17:41
Lokalizacja: Galindia
Kontakt:

#2

Post napisał: montffa » 20 gru 2013, 20:12

Mam taki pomysł na zrobienie tej dziurki. Otóż jako płaszczyznę obrabianą wybrać G19, i obrócić ją wokół osi Y w przestrzeni tak, aby ustawiła się prostopadle do narzędzia. Co wy na to, wyjdzie? Może zapytajcie profesora na uczelni, w końcu piszą tyle "mądrego" szajsu.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 20 gru 2013, 20:18

nie znam
ale przez punkt pociągnij sobie prostą pod kątem do płaszczyzny xy wowczas nie musisz zmieniac parametrow pomiedzy g17 g18 g19, wystarczy g17 i zbazuj na tym glowice a oprogramowanko chyba na tyle mądre jest ze odniesienie zakuma ?
a czy będzie dobre zwyczajnie musisz organoleptycznie obczaić, ja co prawda fanuc, no ale iso obowiązuje chyba wszystkie maszyny

[ Dodano: 2013-12-20, 20:20 ]
poza tym to otwor, dziurka lezy na kanapie :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
montffa
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 24 lip 2012, 17:41
Lokalizacja: Galindia
Kontakt:

#4

Post napisał: montffa » 21 gru 2013, 18:44

Dzięki za info. Mam kilka pomysłów jak zrobić tę "dziurkę", ale jeszcze nie mogę ich przetestować. Najprostszy jest też taki, aby dla G19 podać jednocześnie w jednym bloku współrzędne X oraz Y. Może wystarczy, nie wiem. Jest jeszcze taka funkcja jak RTCP. Może ktoś wie o co biega. Ja jedynie wiem, że funkcja ta odpowiada między innymi za kompensację promienia narzędzia w przestrzeni. Czy ktoś może wie jak programować w 3D? Jak ustawić zero detalu dla osi C (przemieszcza się pod różnymi katami), oraz dla osi A (obraca się wokół osi X)? Osie A i C dotyczą głowicy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”