Sterowanie jedną osią CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
NonoP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2013, 15:15
Lokalizacja: Czarnków

Sterowanie jedną osią CNC

#1

Post napisał: NonoP » 20 paź 2013, 15:25

Witam!
Jestem nowy na forum więc witam wszystkich. Będę pisał pracę dyplomową na temat "Sterowanie jedną osią CNC", dlatego zaczynam moją przygodę w tym zagadnieniu.
Chciałbym się zapytać czy sterownik CNConv nadaje się do sterowania tylko jedną osią i jaki silnik krokowy najlepiej do niego pasuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterowanie jedną osią CNC

#2

Post napisał: tuxcnc » 20 paź 2013, 15:48

NonoP pisze:Będę pisał pracę dyplomową na temat "Sterowanie jedną osią CNC"
Ale o co chodzi ?
Ma być tylko jedna oś w maszynie ?

.


Autor tematu
NonoP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2013, 15:15
Lokalizacja: Czarnków

#3

Post napisał: NonoP » 20 paź 2013, 16:08

W późniejszym czasie chciałbym stworzyć z tego urządzenia obrabiarkę 3 osiową. Jednak na pracę dyplomową ma być to sterowanie jedną osią (polecenie promotora). Myślę, żeby stworzyć coś na wzór frezarki 3 osiowej ze sterowaną tylko jedną osią, np. sterowana oś x lub y, a reszta elementów na stałe. Nie wiem tylko jak to będzie działać z dostępnymi programami. Jeżeli Panowie mieliby jakieś ciekawsze pomysły to proszę o pomoc.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Zienek » 20 paź 2013, 17:02

Na początku pracy dyplomowej jest czas na czytanie literatury.
W Twoim przypadku pierwszy tydzień lub dwa poświęciłbym na czytanie forum.
Będziesz wiedział, co możesz zbudować, jakie są części składowe osi, jak wygląda napęd, przeniesienie momentu na ruch liniowy, jaki moment trzymający powinien mieć silnik, czym go wysterować itp.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 20 paź 2013, 17:27

Trudno mi sobie wyobrazić "maszynę" która ma jedną ruchomą oś i żadnego narzędzia.
Proponuję Ci wiertarkę do robienia rzędu otworów w ustalonych programem odstępach.
Niby to będą dwie osie, ale tylko jedna sterowana CNC.
Program przesuwał by materiał (ruchomy stół) o zadaną wartość, następnie wrzeciono by się włączało i jechało w dół do oporu, program by robił na ten czas pauzę, wrzeciono by jechało do oporu w górę, program by robił na ten czas pauzę i koniec cyklu.
W g-kodzie by to było np. :

Kod: Zaznacz cały

G00 X50
M03
G04 P10
M05
G04 P10
Trzeba by dorobić prostą logikę do sterowania posuwem wrzeciona w zależności od włączenia lub wyłączenia wrzeciona, ale to raptem dodatkowy przekaźnik i dwie krańcówki.
Wbrew pozorom tak prosta maszyna jest już użyteczna do całkiem praktycznych zastosowań i prezentuje się dużo lepiej od modelu do nierobienia niczego.

P.S.
Każdy program CNC będzie sterował tylko jedną osią jeśli dostanie program tylko na jedną oś.
Jeśli tego nie rozumiesz, to zmień uczelnię.

.


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#6

Post napisał: pprzemo88 » 20 paź 2013, 18:27

Każdy program CNC będzie sterował tylko jedną osią jeśli dostanie program tylko na jedną oś.
Jeśli tego nie rozumiesz, to zmień uczelnię.
Za pozno na zmiane uczelni ale przynajmniej wiemy jaki poziom reprezentuja obecne uczelnie.
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


Autor tematu
NonoP
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2013, 15:15
Lokalizacja: Czarnków

#7

Post napisał: NonoP » 20 paź 2013, 19:07

Dziękuję za odpowiedzi. Powiem szczerze, że na moim kierunku studiów przez te kilka lat nie był nic na temat sterowania CNC, ale z tego co wiem to PP w stolicy Wielkopolski nie jest taką złą uczelnią.
Jestem w trakcie czytania na ten temat i to nie tylko na tym forum. To jest początek mojej drogi i muszę obrać jakiś kierunek dlatego założyłem ten temat.
Dziękuję również za pomysł z wiertarką. Myślę, że jest bardzo dobry i na pewno się nad nim zastanowię. Wszystko to też będzie zależeć od kosztów, niestety całą pracę będę robił na własny koszt.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 20 paź 2013, 19:24

Wiertarka to b.dobry pomysł. Kup wiertarkę stołową dorzuć stół poruszający się w osi X.
Programowe przesunięcie stołu np o 20mm, pauza wiercisz, start programu, przesunięcie itd...
1 oś cnc jest.
Wiertarka pionowa zawsze się w warsztacie przyda, także z kosztami nie popłyniesz. Mała inwestycja na przyszłość :wink:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Raven » 20 paź 2013, 23:18

Na początek odpowiedź dla autora tematu:
Jak weźmiesz sterownik na 3 osie to będziesz używał tylko jedną, i tyle.
Tematem Twojej pracy (w moim odczuciu) jest nie samo kręcenie silnikiem a sposób generowania komend step/dir dla sterownika, więc sterownik dowolny.

A teraz dla reszty negatywnie nastawionych do maszyny jedno-osiowej:
Nie wiem czy ten temat jest potencjalnym obrazem uczelni... czy żałosnym obrazem wypowiadających się negatywnie o pracy dyplomowej w temacie sterowania jedną osią.

Można napisać bardzo obszerną pracę na temat tego jak realizować sterowanie w zakresie jednej osi.

Ktoś ma wątpliwości? To proponuję zobaczyć temat o generowaniu rampy i ile ma stron.

Takie banalne zagadnienie w ruchu pojedynczej osi jak rampa a ile możliwych rozwiązań...

Dodać do tego kolejny klocek - sprzężenie zwrotne w postaci enkoderów i odpowiednie korekty pomiędzy ruchem rzeczywistym a ruchem zadanym/pożądanym.

Nie wydaje mi się aby chodziło o maszynę - ta będzie ewentualnym demonstratorem różnic.

Pisząc na taki temat opisał bym różnice pomiędzy sterowaniem z wykorzystaniem rampy (start/stop) i bez, z enkoderem, bez enkodera, może z różnymi krzywymi interpolacji ruchu?

Temat rzeka - kilkaset stron spokojnie do napisania... rampy mogą być w kilku wersjach, interpolacja ruchu tak samo.

A na koniec na obronę jakaś prosta maszynka aby pokazać, że bez rampy maks co da się wycisnąć ze słabego silniczka krokowego to np. 1cm/s a przy użyciu rampy lecimy do 10cm/s.

Dodać do tego porównania pomiędzy różnymi interpolacjami ruchu i komisja będzie szczęśliwa jak dzieci gdy dostaną czekoladę ;)

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Zienek » 21 paź 2013, 09:19

Jeśli to praca inżynierska to OK, jeśli magisterska, to też musi mieć wątek badawczy, czyli próbę znalezienia lepszej rampy, czy co tam można wymyśleć ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”