cnc3040 , Mach3 i idiota

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
maxxonline2001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:29
Lokalizacja: londyn

cnc3040 , Mach3 i idiota

#1

Post napisał: maxxonline2001 » 07 paź 2013, 00:52

cnc3040z-s to moja maszyna , Mach 3 to mój program , idiota to ja - a raczej takie mam odczucie po przeczytaniu sterty postów w necie typu " Kto pomoże w mach 3 od podstaw " i odpowiedziach typu " a co googli nie masz? "

Nie mam zamiaru poświęcać tysięcy na kursy itp .Jedyne co mam zrobić w przyszłości to frezowanie pcb i nawiercenie otworów. Dodatkowo np. kawałek plexy wyciąć na wymiar , nawiercić otwory i wygrawerować napis ( w/g szkicu w pdf lub BMP ) .

Nie zaklinam się że nigdy nie zmienię zdania - nie jestem Macierewiczem!!
Chwilowo chcę tylko nauczyć się jak to zrobić i chcę DOBRZE poznać Mach3.
Ostatnio pilnie uczę się programowania w mikroprocków , i nie chcę skupiać się na paru sprawach jednocześnie . Niestety z powodu problemów zdrowotnych nie mogę już ciężko fizycznie pracować . Mam parę pomysłów , ale zawsze ten sam problem - panel przedni projektu.
Zainwestowałem w maszynkę o polu roboczym 30 x 40 x 8 cm .To wystarczy do moich projektów .

Gdzie znajdę , i jakie programy powinienem poznać? Oczywiście do sterowania chcę tylko Mach3 . Sprawdzałem inne programy ale w machu "steppery grają" idealnie .

Kto może pomóc mi z poznaniem Mach 3 i jego "wtyczek" , oraz programów do zamiany bitmapy na G-code . Czy macie jakieś godne polecenia ebooki do g-code?

Może na skype ? Rozmowa to rozmowa , a mam tyle pytań że klawiatura tego nie wytrzyma ;)

Jeżeli jest jakaś osoba z Londynu lub okoli która może poświęcić trochę czasu inteligentnemu inaczej - będę wdzięczny .

niestety bardzo zależy mi na darmowych , lub tanich programach .Choroba i ostatnie zakupy doprowadziły mnie do niezbyt dobrego stanu finansowego.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 07 paź 2013, 04:49

Idź po pomoc tam gdzie poszły twoje pieniądze, czyli do autorów programu.

.


Autor tematu
maxxonline2001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:29
Lokalizacja: londyn

#3

Post napisał: maxxonline2001 » 07 paź 2013, 10:41

tuxcnc pisze:Idź po pomoc tam gdzie poszły twoje pieniądze, czyli do autorów programu.

.
Sorki ale to kolejny wpis który jak dla mnie mija się z logiką powstania tego forum.
Niestety kolejna osoba która po mnie będzie szukać w wyszukiwarce pomocy trafi na takie"złote myśli" . Ale i tak dziękuję za Twoją pomoc. :lol:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: cnc3040 , Mach3 i idiota

#4

Post napisał: lajosz » 07 paź 2013, 11:20

@maxxonline2001

Z całym szacunkiem, ale Twój post napisany jest w taki sposób, że czytając go mam wrażenie iż szukasz osoby która będzie po prostu wolontariuszem i z czystej dobroci serca pomoże.

Gdyby chodziło o pomoc przy przeprowadzce (lub coś w ten deseń), to całkiem możliwe, że ktoś by się znalazł, ale Ty chcesz pomocy z zakresu wiedzy specjalistycznej i liczysz na to, że ktoś poświęci swój czas (dużo czasu) i za darmo wyłoży całą swoją wiedzę zdobywaną latami tylko dlatego, że znalazłeś się w takiej , a nie innej sytuacji życiowej.
Dodatkowo szukasz osoby z Londynu (lub okolic) co jeszcze bardziej zawęża możliwość znalezienia pomocy.
Myślisz, że ktoś kto wyjechał z Polski do Anglii (przypadkowo znający się na Mach-ach, CNC i w ogóle na tym wszystkim o co pytasz) pojechał tam na wycieczkę, a w ramach wolnego czasu będzie uprawiał wolontariat ?

Oczywiście wiem, że nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale wszystko to o co pytasz jest wyjaśnione chociażby tu na tym forum i wystarczy tylko poszukać.

Mach 3, to tylko (z grubsza) kontroler maszyny i jego znajomość się oczywiście przydaje, ale o wiele ważniejszy jest (choćby najprostszy) CAD/CAM bo tylko tam przygotujesz G-Code

Jeśli będziesz chciał przekształcić na G-Code bitmapę na której w prostej formie (np. czarno-białe) jest przedstawiony zarys (wzór) PCB, to będzie w miarę łatwo, szybko i przyjemnie.
Natomiast jeśli z bitmapy chcesz frezować np. płaskorzeźby, to NIGDY nie będziesz zadowolony z efektów.
Napisy zrobisz bez żadnych bitmap.
Generalnie CNC, to WEKTORY, a nie bitmapy i dlatego najlepiej (moim zdaniem) daj sobie od razu spokój z bitmapami, no chyba, że chodzi tylko o PCB i bitmapa będzie mniej więcej w takiej formie:

Obrazek

Wtedy przekształcenie jej w wektory, a następnie w G-Cody będzie stosunkowo łatwe.

Na koniec powtórzę, że wszystko to o co pytasz jest już tu na forum opisane dość dobrze.


Autor tematu
maxxonline2001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2008, 22:29
Lokalizacja: londyn

#5

Post napisał: maxxonline2001 » 07 paź 2013, 13:08

lajosz pisze:no chyba, że chodzi tylko o PCB i bitmapa będzie mniej więcej w takiej formie:

Tak , tylko o taką formę mi chodzi ;)
lajosz pisze:Wtedy przekształcenie jej w wektory, a następnie w G-Cody będzie stosunkowo łatwe.
Jaki program polecasz ?Zadaję to pytanie bo masz doświadczenie i wiesz zapewne jakie programy są proste , i wystarczające do takich zadań.

A może istnieje prosty program typowo do grawerowania tekstu ??Jeżeli tak , to ile kopsztuje? Moje wymagania są naprawdę skromne.
lajosz pisze:Na koniec powtórzę, że wszystko to o co pytasz jest już tu na forum opisane dość dobrze.
Tak , ale niestety dla kogoś kto jest z "zewnątrz" większość postów które dla "WAS" są podstawą , dla takich jak ja często są jak język obcy.



Czy liczę na wolontariat ? Po części tak !! Inaczej forum wyglądało by tak :

" jak zamienić grafikę na wektory - Oferty odpowiedzi do 200,- proszę na mail"

Nie przeliczajmy wszystkiego na pieniądze !! Ja na innych forach pomagałem budować wędzarnie. Projekt ( a raczej pewne rozwiązania) kokpitu symulatora lotu udostępniałem wszystkim chętnym .Robiłem to za darmo.Kiedyś ktoś (SP9 VU) bezinteresownie poświęcił swój wolny czas aby zarazić mnie krótkofalarstwem. Teraz ja robię to samo , pomagając dzieciakom zmontowanie pierwszego RX-a Przedstawiłem moje problemy i "stan majątkowy" tylko dlatego że na tym forum są osoby kupujące naszyny za 100 000 , i dla nich program za 5000 to drobnica !!!

Nie liczę że ktoś poświęci mi sporo czasu .Nie proszę też o odwalenie za darmoche projektu w CAD itp. Jak to było w Nikosiu Dyzmie jedynie proszę o wędkę - nie o wódkę Nie musi to być osoba z Londynu ( A nie wiem czy wiesz ale jest nas tu ponad milion) .Skype to załatwia . Dla porównania pomagam właśnie zrobić symulator cessny 172 osobie w Tobago , tylko dzięki Skype.

Dodam tylko że niedawno szukałem forum gdzie siedzą zapaleńcy amatorzy . tak trafiłem na stronę gdzie było napisane :

CNC FORUM - cnc.info.pl
"AMATORSKIE maszyny CNC"

Więc miałem powody aby oczekiwać że ktoś pomoże za darmoche :wink:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: zacharius » 07 paź 2013, 13:37

pcb i inne 2D rzeczy możesz rysować w darmowym 2D cadzie Solid Edge 2D draft jest prosty i przejrzysty, uczyłem sie nim posługiwać mając tylko helpa załączonego i intuicji.
potem takie pcb (a raczej DXF) możesz wrzucić w darmowy CamBam (wersja 0.8 jest za free) do którego jest pełno tutoriali na youtube i tp. skoro jesteś w Londynie wnioskuje że nie masz większych problemów z angielskim.
masz taką oto wędkę na początek.

jesli bardziej konkretnie to + do pcb jeszcze eagle z wtyczką pcb to gcode ale to już wymaga nieco więcej wprawy
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 07 paź 2013, 17:45

maxxonline2001 pisze:Nie mam zamiaru poświęcać tysięcy na kursy itp .Jedyne co mam zrobić w przyszłości to frezowanie pcb i nawiercenie otworów. Dodatkowo np. kawałek plexy wyciąć na wymiar , nawiercić otwory i wygrawerować napis ( w/g szkicu w pdf lub BMP ) .
PRZECIEZ TO LATWE, opisalem co nieco w ksiązeczce, jakbyś sie troche przyjrzał forum, to na gorze wisi taki malenki bannerek po prawej stronie - taka niebieska ksiązeczka.
potraktuj ją jako wstep do zabawy, pomijając maszynke, ktora w niej jest zawarta.
odswiez se pare razy strone, bo te bannerki sobie przeskakują jak im sie zywnie podoba, losowo chyba, albo zwyczajnie wejdz na poniższego lina
https://www.legimi.com/pl/ebooki/?szuka ... onstruktor
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”