Kilka pytań od laika

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wro.jak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:37
Lokalizacja: Poznań

Kilka pytań od laika

#1

Post napisał: wro.jak » 04 paź 2013, 16:44

Witam serdecznie.

Moi drodzy, chciałbym zacząc swoje pierwsze kroki w pisaniu programów na maszyny CNC. Przejrzałem kilka artykułów w internecie, w czasopismach.

Tak więc jedynie mnie interesuje pisanie programów na maszyny CNC plazmowe firmy Stigal. Mam do nich dostęp aby zaacząć pewne praktyki lecz nie mam za co się złapać.

Miałem trochę styczności z programem Solid Edge - i tutaj rodzi się pierwsze pytanie:
czy dzięki programowi Solid Edge można wykonywać rysunki części, podzespołów i wgrać je na maszynę CNC ? Jeśli tak to w jakim formacie trzeba to zapisać? Ewentualnie czy może jakiś konwerter?

Drugie pytanie: dzięki jakim innym programom komputerowym mogę wykonywać pisanie takich programów? (czytałem o AutoCad-zie lecz z nim nie miałem styczności i dlatego pierwsze pytanie było związane z Solidem)

Trzecie: Czy istnieją symulatory na maszyny plazmowe firmi Stigal ?

Nie stać mnie na szkolenia, niestety więc wszystkiego się bedę uczyć sam. Mam na myśli tutoriale, poradniki z internetu oraz metoda prób i błędów. Czy to jest dobra droga?

Mam nadzieję, że pomożecie mi Państwo z moimi wątpliwościami. Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie, odpowiedzi i porady.
Pozdrawiam serdecznie:
wro.jak !

edit:
zapomniałem dodać: mam dostęp do plazmy firmy stigal z serii dynamic. (nie wiem czy ta informacja w czymś pomoże).



Tagi:


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#2

Post napisał: pprzemo88 » 04 paź 2013, 17:46

Moze zacznij od tego czy bedziesz operatorem czy technologiem i czy zaczynasz prace czy los cie rzucil na te maszyne i masz szybko sam sie uczyc.

Pozdrawiam

ps: pewnie firma w Poznaniu? :wink:
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


Autor tematu
wro.jak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:37
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: wro.jak » 04 paź 2013, 19:42

Nie chce traktować tego jako pracę tylko jako naukę dla samego siebie - w przyszłości może korzyści materialne.
Firma spoza Poznania koło Jarocina.


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: wujek_11 » 04 paź 2013, 19:49

Moim zdaniem jeżeli coś robiłeś już w programach CAD to nie będziesz miał problemów z przystosowaniem się do programu który ma pracodawca. Tym bardziej , że jeżeli chodzi o cięcie plazmą rysujesz elementy w 2D. Byłem tylko operatorem i mało rysowałem, więc nie pamiętam dokładnie jak jest w programach CAM z technologią. Ale po krótce polega to na tym , że rysujesz rysunek jak w normalnym cadzie. Następnie robisz technologię. Wybierasz arkusz blachy tzn rozmiary , grubośc , odległośc po między elementami , marginesy oraz miejsca wpaleń( parametry i rodzaje). Program sam rozmieszcza elementy na arkuszu tak aby był jak najmniejszy odpad. Kompensacje ustawia się raczej na maszynie. Robisz symulację i idziesz na maszynę. W porównaniu do pisania programów na obróbkę skrawaniem jest to sporo łatwiejsze. Myślę że jak rysowałeś coś w programach CAD parę dni i będziesz wiedział o co chodzi. Pozdrawiam!


Autor tematu
wro.jak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:37
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: wro.jak » 05 paź 2013, 15:09

Z tego co piszesz wnioskuję, że piszę program (stwarzam rysunek) w programie np. AutoCad. Następnie wrzucam ten rysunek do programu który znajduje się w maszynie i ustawiam parametry arkusza blachy wczytuję mój rysunek z AutoCada i program który jest w maszynie na zakładzie mi to wypala tak ?


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: wujek_11 » 05 paź 2013, 15:31

Rysujesz w cadzie , technologie( rozmiar arkusza , wpalenia, marginesy, rozmieszczenie elementów na arkuszu) też robisz na kompie w programie. Plik zapisujesz w odpowiednim formacie i idziesz na maszynę. U mnie tak przynajmniej było. Zadaniem operatora jest ustawic arkusz na maszynie , dobrac odpowiednie parametry, dysze , osłony, wysokośc palnika nad materiałem itp.


Autor tematu
wro.jak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:37
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: wro.jak » 07 paź 2013, 14:20

Koledzy z "firmy" podpowiedzieli, aby wykonywać rysunek w AutoCadzie następnie wrzucić go do "Wrykrysa". Takie pytanie, po co ten wrykrys ?


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#8

Post napisał: pprzemo88 » 10 paź 2013, 19:24

wro.jak pisze:Koledzy z "firmy" podpowiedzieli, aby wykonywać rysunek w AutoCadzie następnie wrzucić go do "Wrykrysa". Takie pytanie, po co ten wrykrys ?
WRYKRYS jest specjalistycznym oprogramowaniem, przeznaczonym do wypalarek plazmowych i wypalarek tlenowych

Wrykrys
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


Autor tematu
wro.jak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 16:37
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: wro.jak » 19 paź 2013, 14:25

dziękuję za fachową pomoc. Tak więc rozumiem, że mogę wykonywać rysunki w SolidEdge a następnie wrzucić je do wrykrysa dzięki któremu wygeneruję kod dla maszyny ?


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#10

Post napisał: pprzemo88 » 19 paź 2013, 14:30

TAK- import gotowych rysunków w formacie *.dxf.
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”