CNC podstawy ,nauka.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
ciekrok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 19 lip 2012, 18:15
Lokalizacja: Planeta Ziemia

CNC podstawy ,nauka.

#1

Post napisał: ciekrok » 20 lip 2012, 17:18

1.Ile wg was średnio potrzeba miesięcy nauki aby opanować frezarke CNC lun toakrke CNC w dosc szerokim zakresie aby móc godnie pracować jako operator CNC ?

2. Prosze o wypowiedz osób które pracują dość długo na CNC aby opowiedziały swoich początkach i w jaki sposób udawało im się rozwiązywać trudne problemy..... Czy często popełniały jakieś błędy ?

3. Który z systemów operacyjnych maszyn CNC jest wg was najbardziej przystępny (pyt. dotyczy osób które pracowały na kilku) ?

4. Kwestia opłacalności zawodu . Na jakie zarobki moze liczyc operator CNC i czy to w ogole sie oplaca. Magazynier lajtowo zarabia 2 tysiące na reke . Pytanie jak to się ma do CNC gdzie odpowiedzialność jest duzo większa.

Na pewno zagranica opłacalność zawodu CNC jest duzo wieksza ponieważ tam zarobki Magazynier VS operator CNC dzieli spora różnica.


hej hej hej

Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#2

Post napisał: rc666 » 20 lip 2012, 18:41

Dlugosc nauki na CNC, w zaleznosci od tego jaka masz wiedze na temat obrobki skrawaniem. Ale tak lekko liczac od zera to jakies 36 mieisecy. Duzo zalezy od nuczyciela lub osoby ktora cie uczy. M owie tu o nauce obslugi i programowaniu maszyn numerycznie sterowanych.

Poczatek na CNC to z reguly jest "znecanie sie na zielonym przyciskem" jesli robisz masowa produkcje. kilkanascie, kilkadziesiat lub kilkaset czesci na dzien.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
ciekrok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 19 lip 2012, 18:15
Lokalizacja: Planeta Ziemia

#3

Post napisał: ciekrok » 20 lip 2012, 20:03

Akurat firmy które znam raczej maja produkcje jednostkową albo małe serie.
hej hej hej

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 20 lip 2012, 20:58

hej hej hej

zazwyczaj to jakies 2 -3 dni jak ktos wyskoczy z nowym system fanuc, mazak, sinumerik, hh itd, ogolnie jak znasz podstawy to tylko się przezbroić, jak ich nie znasz, to jeśli nie jesteś debilem to mysle w miesiąc dasz rady
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 20 lip 2012, 21:31

Witaj
Z mojego doświadczenia...
może to być 3 dni lub 3 lata
w zależności od tego co już potrafisz (rys tech. podstawy obróbki skrawaniem lub erozyjnej lub inne w jakiej chciałbyś pracować )
na jakich maszynach chciałbyś pracować ( małe maszyny do 2 ton czy takie do 200 ton 3 osie czy 5-9 osi ..)
i czy pracowałeś na maszynach manualnych i ile
Sam widzisz że to nie jest takie proste bo to ty powinieneś wiedzieć na co Cię stać ...
Jeśli chodzi o sterowanie ... od prostego
- FAGOR
- Heidenhain
- FANUC
- Sinumerik
- Mazak
- NUM
Ale to też zależy od typu i daty produkcji sterownika ..
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7986
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: CNC podstawy ,nauka.

#6

Post napisał: WZÓR » 21 lip 2012, 09:45

ciekrok pisze:1.Ile wg was średnio potrzeba miesięcy nauki aby opanować frezarke CNC lun toakrke CNC w dosc szerokim zakresie aby móc godnie pracować jako operator CNC ?
....
Witam
Jak posiadasz wiedzę na temat obróbki skrawaniem (wcześniej pracowałeś na maszynach manualnych) , to podchodząc (np.) do Haas nie powinieneś mieć problemów.
Soft w języku polskim , wykaz alarmów (w większości) ... w języku polskim :smile: , w miarę czytelna instrukcja obsługi , a co najważniejsze mocne wsparcie techniczne - w razie czego instruktorzy chętnie udzielają pomocy.
bartuss1 pisze:....

zazwyczaj to jakies 2 -3 dni ....
Hmm ...... mam nadzieję , że nie przeczyta tego k*** - pracodawca. :wink:
..... po takich tekstach czasami tworzą się problemy.
....

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 21 lip 2012, 11:49

no jak znamy podstawy g kodu to reszta to funkcje pomocnicze danego systemu i obsługi maszynki, no nie róbcie z komara żyrafy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Rys148
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:23
Lokalizacja: Gorzów

#8

Post napisał: Rys148 » 10 sie 2012, 15:57

Witam.
Sama praca na maszynach CNC nie jest trudna i można się szybko danej maszyny nauczyć np:trenując na pulpicie heidenhain w domu na swoim kompie . Dobrze mieć przygotowanie zawodowe z obróbki skrawaniem(ale niekoniecznie) a przede wszystkim umieć czytać rysunki tech.. Żeby dobrze zarabiać nalezy nauczyć się programowania czyli cama. Idealnie by było poznać Cada, wtedy już nic nie stoi Ci na przeszkodzie żeby zarobić około 6000-8000 tys zł .Jakby co chętnie pomogę.Naprawdę nie jest to aż takie trudne.
Rys


vales
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2012, 16:45
Lokalizacja: podkarpackie

#9

Post napisał: vales » 01 lis 2012, 20:20

Witam miałem podobne zapytanie o naukę sterowania CNC , z zawodu jestem tokarzem i w tym robię jakieś 15 lat z przerwą teraz pracuję na TUG-40 jakieś 5 lat . Mamy frezarkę CNC HAAS ale nie znam się na tym a nie mam szans robić kurs albo szkolenie. Jak to można pojąć ?Widzę jak pracownik klika tam coś,ale co do czego to hgw :)Pokazywał mi zjechanie do bazy , tylko że on albo nie chce wytłumaczyć o co kaman albo nie potrafi .

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7986
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 01 lis 2012, 21:03

vales pisze:... Mamy frezarkę CNC HAAS ale nie znam się na tym a nie mam szans robić kurs albo szkolenie. ...
A w czym problem (?) ... niech wyśle Ciebie szef do firmy Abplanalp na szkolenie z zakresu obsługi maszyny .
...Jak to można pojąć ?Widzę jak pracownik klika tam coś,ale co do czego to hgw :)Pokazywał mi zjechanie do bazy , tylko że on albo nie chce wytłumaczyć o co kaman albo nie potrafi .
1. Pobrać, przeczytać i zrozumieć instrukcję obsługi .
:arrow: http://haascnc.com/download_manual.asp

2. Kupić symulator .... i ćwiczyć , ćwiczyć , ćwiczyć. :smile:
:arrow: https://www.cleverbridge.com/858/purl-c ... Katalogeng

p.s.
W razie pytań pisz do mnie ...... , obrabiarki Haas obsługuję i programuję już od czterech lat.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”