Pierwsza frezarka i parę pytań

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
arrato
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2013, 19:18
Lokalizacja: 3city

Pierwsza frezarka i parę pytań

#1

Post napisał: arrato » 21 maja 2013, 19:30

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post na forum.

Do rzeczy:

Zbudowałem frezarkę ze śmieci które miałem w domu. Nie po to by działała po wieki, lecz po to , by zrozumieć jak do działa i by wyciągnąć wnioski do budowy następnej, już nieco poważniejszej frezarki.

A teraz meritum:

1. Robię projekt w google Sketchup. Umiem np zrobić jakiś napis, czy coś podobnego, ale zupełnie nie mam pojęcia jak to ugryźć, gdy chcę wykonać jakąś część 3D. Chodzi mi konkretnie o frez - bez sensu by frezować coś od początku czymś co ma 2 mm średnicy gdy zebrać trzeba np 2 cm materiału w osi Z. Jak to jest?

2. Homing. Rozumiem, że trzeba je mieć by frezarka zorientowała się w swoim położeniu - jedna jak to dokładnie powinno być ? Logika nakazuje, by frezarka poszła na maksa w lewo - X=0 oraz do tyłu maszyny : Y=0 . Myślałem też, że Z=0 powinno być idealnie na kontakcie ze stołem, by maszyna nie przekroczyła tego poziomu a tymczasem z tego co wyczytałem jest inaczej. Tego nie rozumiem i proszę o wytłumaczenie.Po włączeniu homingu włącza się alarm (tak powinno być, albo może coś źle robię)

3. Jakie frezy do dremela są w miarę ? Mam 2mm i 1mm frezy do drewna z allegro ale czy jest coś co lepiej sobie radzi ? W sensie uniwersalności ?

4. Używam Universal G-Code sender do wysyłania do Atmegi. Czy jest jakiś inny program, który pozwalałby np na interakcję z maszyną w trakcie jej pracy ? W sensie - informacji zwrotnej ?



Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: sajgon » 21 maja 2013, 20:41

arrato pisze:Chodzi mi konkretnie o frez - bez sensu by frezować coś od początku czymś co ma 2 mm średnicy gdy zebrać trzeba np 2 cm materiału w osi Z. Jak to jest?
Są takie cuda :wink: jak obróbka zgrubna i obróbka wykańczająca. Wszystko zależy jakim CAM-em się posługujesz. W G-kodzie będą komendy wywołujące zmianę narzędzia ( ręczną ,lub automatyczną) i maszyna leci dalej , zmiana narzędzia i kolejna warstwa ( obszar obróbki). Cały cykl może się wielokrotnie powtarzać przybierając kolejne warstwy materiału różnymi narzędziami.
arrato pisze:2. Homing. Rozumiem, że trzeba je mieć by frezarka zorientowała się w swoim położeniu - jedna jak to dokładnie powinno być ? Logika nakazuje, by frezarka poszła na maksa w lewo - X=0 oraz do tyłu maszyny : Y=0 . Myślałem też, że Z=0 powinno być idealnie na kontakcie ze stołem, by maszyna nie przekroczyła tego poziomu a tymczasem z tego co wyczytałem jest inaczej. Tego nie rozumiem i proszę o wytłumaczenie.Po włączeniu homingu włącza się alarm (tak powinno być, albo może coś źle robię)

Sprawa krańcówek X / Y w amatorskich maszynkach jest bardzo dowolna. Czy to na + czy na - będzie ok.
Natomiast zero Z-ki powinno być na uniesionej osi . (przynajmniej ja tak mam u siebie)

Nie możesz mieć zera(home) na stole bo przecież narzędzia mają różną długość.
Pozdrawiam , Michał. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”