Podstawy nauka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Berry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:22
Lokalizacja: ŻWC

Podstawy nauka

#1

Post napisał: Berry » 26 lis 2011, 20:06

Witam
Na wstępie dodam iż jestem początkujący w zakresie CNC, do tej pory pracuje jako grafik robię również modele 3D i teraz powoli wchodzę w CNC z tego względu że mam szanse dostać się do zakładu. Zapewne na razie jako podawacz...jednak z czasem kto wie.

Potrzebuje raczej podstawowych informacji:

-pierwszy etap przypomniałem sobie rysunek techniczny

-jakie mamy rodzaje wierteł itp. ?
-mam jakieś materiały odnoście "teorii obróbki skrawaniem", jeśli możecie do czego to służy z czym się to je?
-programowanie cad/cam do czego to służy?
- co to są te sterowniki np. Heidenhein, Fanuc, domyślam się że to ten mini komputer przy maszynie, do ktorego wprowadza sie g-code?
-jak wygląda sama praca? np. dostaje się zlecenie na zrobienie jakiejś bryły przyjmijmy koła zębatego,rysujecie go na kartce czy tam w CADzie i co potem piszecie z tego g-code i ten g code wprowadzacie do maszyny?


przygotowałem sobie lekturkę na jutrzejszy dzień więc jutro wysypie się z pytaniami



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8197
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Podstawy nauka

#2

Post napisał: WZÓR » 27 lis 2011, 19:56

Berry pisze:Witam
Na wstępie dodam iż jestem początkujący w zakresie CNC, do tej pory pracuje jako grafik robię również modele 3D i teraz powoli wchodzę w CNC z tego względu że mam szanse dostać się do zakładu. Zapewne na razie jako podawacz...jednak z czasem kto wie.

Potrzebuje raczej podstawowych informacji:...

Nazwa zawodu:
Operator obrabiarek CNC


Opis zawodu:


Operator obrabiarek sterowanych numerycznie (obrabiarek CNC) to osoba o uniwersalnych kwalifikacjach zawodowych. Posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności uprawniających do obsługi obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie. W zależności od poziomu kwalifikacji zawodowych operator wykonuje czynności podstawowe, polegające na uruchamianiu, kontrolowaniu przebiegu obróbki i zatrzymaniu obrabiarki sterowanej numerycznie, jak również czynności złożone. Do czynności złożonych należy zaliczyć: kontrolę i analizę jakości wykonanej obróbki, wprowadzanie korekt dotyczących parametrów obróbki, ustawianie narzędzi w magazynie obrabiarki, programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie, wprowadzenie korekt w zakresie poprawy cech wykonywanego wyrobu.
Kolejna grupa zadań wykonywanych przez operatora obrabiarek sterowanych numerycznie wykonywana jest na stanowisku ustawiacza obrabiarek CNC. Na tym stanowisku pracy operator dobiera narzędzia skrawające oraz oprzyrządowanie obrabiarek, w oparciu o otrzymaną dokumentację, mocuje narzędzia i oprzyrządowanie na obrabiarkach, wprowadza dane narzędzi oraz parametry skrawania do sterownika obrabiarki, dokonuje analizy zużycia ostrza narzędzia skrawającego oraz wymienia je na nowe.
Programista obrabiarek sterowanych numerycznie to kolejne typowe stanowisko pracy operatora obrabiarek CNC. Na tym stanowisku operator wykonuje szkice prostych detali oraz określa kolejność operacji i zabiegów procesów technologicznych dotyczących obrabianych przedmiotów, opracowuje technologię obróbki metali i tworzyw sztucznych na podstawie przedstawionych rysunków oraz szkiców detali, jednocześnie – wykorzystując informacje z poradników i norm – opracowuje programy obróbki na podstawie procesu technologicznego, modyfikuje istniejące programy, wczytuje je do sterownika obrabiarki oraz testuje programy na obrabiarce. W pracy na tym stanowisku operator korzysta z programów narzędziowych obsługiwanych przez komputer PC.
Dodatkowo operator obrabiarek sterowanych numerycznie powinien posiadać wiedzę z zakresu szacowania i obliczania kosztów związanych z realizacją procesu technologicznego obróbki, co pozwoli mu podjąć działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia.
Operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie pracują wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, ogrzewanych, dobrze oświetlonych i wentylowanych. Natomiast programiści obrabiarek sterowanych numerycznie pracują w pomieszczeniach biurowych, wyposażonych w stanowiska komputerowe.
Bezpieczeństwo pracy operatora zależy od prawidłowego przestrzeganie przepisów bhp i ppoż. podczas obsługi maszyn i urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania zasad bhp podczas czynności ustawczych oraz podczas procesu obróbki. Ewentualnym zagrożeniom podczas pracy można zapobiec stosując prawidłowe ubranie robocze i wyposażenie ochrony osobistej. Praca operatora obrabiarek sterowanych numerycznie nie stwarza zagrożeń chorobowych.
Operator obrabiarek sterowanych numerycznie pracuje indywidualnie. Operatorzy z podstawowymi kwalifikacjami pracują raczej w średnich i dużych zakładach przemysłowych i kontaktują się jedynie ze współpracownikami. Operatorzy o wyższym poziomie kwalifikacji pracują w małych zakładach pracy, których często są właścicielami lub współwłaścicielami – kontaktują się dodatkowo ze zleceniodawcami usług i odbiorcami wyrobów. W małych firmach operatorzy i programiści obrabiarek CNC mogą pracować jako brygadziści i mistrzowie zarządzając grupą pracowników.

źródło; Internet
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1268
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 28 lis 2011, 13:28

Jedna uwaga!
Jeżeli chcesz isc w stronę programowania CNC, to najlepiej popracuj na maszynach numerycznie sterowanych jako zwykły operator. Jeżeli nigdy tego nie robiles to mas przed soba okolo pol roku, lekko licząc zeby poznac z grubsza o co chodzi.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
Berry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:22
Lokalizacja: ŻWC

#4

Post napisał: Berry » 02 gru 2011, 16:17

zdaje sobie z tego sprawę doskonale,wysłałem już 3 CV, na razie cisza, wszyscy szukają 2W1.


Pytania:

1) w podręczniku kodowanie opiera się o 2 sposoby: ruch absolutny lub przyrostowy
w jakich wypadkach używa się jednego,a kiedy drugiego?

2)
Rozumie bez problemu do czego odnosi się K, ale co oznacza dokładnie to l16 w kodzie?

Obrazek

3)
ok, G90 G10 Z28 X0 B36 A135-skad sie wzieło to A, oraz skąd wziął się ten kat 45* jak w kodzie go nie ma?

Obrazek


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 02 gru 2011, 18:26

2.Na rysunku masz typowy przykład z frezarki na przykładzie tokarki :smile: , bo obrotowy detal jest w uchwycie. I i K to współrzędne środka okręgu o promieniu R30 przy poruszaniu się po okręgo G03(w lewo). Na tokarkach stosuje się raczej polecenie G03(łuk w lewo) i G02(łuk w prawo) oraz podając promień R i wpółrzędne końca łuku, czyli G02 X60 Z-55,343 R40. Zaś polecenie G02 X60, Y-55 I+16 J-14,996, (Y zamiast Z) to przykład typowo frezerski - współrzędne zawieszenia promienia (I,J zamiast K) względem punktu startowego narzędzia, (czyli u mnie przyrostowo), jednoznacznie określają kierunek łuku i nie musisz się przejmować czy użyć polecenia G03 czy G02. Oznaczenie liter w poleceniach zależą też sporo od sterowania, na mojej tokarce nie pójdzie polecenie w tej drugiej wersji G02 X60 Z-55 I16 K-14,996 chociaż według twojej książki powinno :wink:
1.
Berry pisze:ruch absolutny lub przyrostowy
- chodzi o współrzędne globalne lub przyrostowe. Stosuje je się zamiennie, w przykładzie masz załączanie poleceniem G91 współrzędnych przyrostowych, globalne (absolutne) - wtedy narzędzie jedzie do punku o podanych współrzędnych, G90 załącza z powrotem wspólrzędne globalne. Ale to zależy trochę od sterowania, w większości można używać jednocześnie przyrostowych i globalnych, poprzedzając przyrostowe jakąś literą.
I tak posuwem przyspieszonym G00 x-50 y+20 narzędzie jedzie do tego punktu(do tych wspólrzędnych), podczas gdy przyrostowo(inkrementalnie) G00 x-50 y+20 pojedzie ci o 50mm w stronę -x (na frezarce najczęście w lewo, na tokarce do dołu) i o 20 w stronę -Y (na frezarce najczęściej w "od siebie" na tokarce używamy generalnie używa się wspólrzędnych Z zamiast Y) licząc od aktualnego położenie narzędzia.
Ogólnie, skoro masz pojęcie o rysunku technicznym i najpewniej posługujesz się suwmiarką i mikrometrem to masz już jakieś podstawy. Skoro masz już konkretny zakład na oku, radziłbym ci przeprowadzić wywiad jakich sterowań tam używają, i zacząć od nauki konkretnego sterowania, ten przykład z rysunku jest chyba zbyt ogólny jak na początek. Jeżeli masz szansę pracować na frezarce ze sterowaniem Heidenheina, to nie masz po co się uczyć o tokarkach ze sterowaniem Sinumerika, szczególnie na początku.
Czyli, dowiadujesz się, że największe prawdopodobieństwo masz na pracę np jako frezer/operator frezarki ze sterowaniem HH530 to wtedy szukasz na forum materiałów o Heidenheinie, dowiadujesz się że można zdobyć podręcznik i symulator do tego sterowania, starasz się na podstawie podręcznika napisać jakieś programy na symulatorze, wrzucasz na forum w dziale HH pytania jak je poprawić itd. Po jakimś czasie już coś umiesz.
3. Skoro ten przykład jest na Sinumerika to wrzuć to do działu Sinumerika, nawiasem mówiąc tokarze nigdy nie dostają do ręki rysunków ze wspólrzędnymi biegunowymi, czyli olej ten przykład, w twoim przypadku to czysto akademickie rozważanie :lol:


marmagi
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 10 wrz 2009, 09:42
Lokalizacja: Koszalin

#6

Post napisał: marmagi » 02 gru 2011, 21:26

Berry pisze:
2)
Rozumie bez problemu do czego odnosi się K, ale co oznacza dokładnie to l16 w kodzie?
w punkcie Po wstawiasz układ współrzędnych I K, wartości te określają położenie środka łuku.
czyli środek Twojego łuku jest oddalony od początku łuku w osi I 16mm (kierunek tej osi pokrywa się z X), K to odległość do środka mierzona zgodnie z Z
Berry pisze: 3)
ok, G90 G10 Z28 X0 B36 A135-skad sie wzieło to A, oraz skąd wziął się ten kat 45* jak w kodzie go nie ma?
A to kąt ale mierzony od poziomu wskazywanego tak jak 3 na zegarku. pion do góry to A90
a kąt w przykładzie toA90+45 czyli A135
[/quote]

[ Dodano: 2011-12-02, 21:36 ]
Majster70 pisze:2.Na rysunku masz typowy przykład z frezarki na przykładzie tokarki :smile: , bo obrotowy detal jest w uchwycie. I i K to współrzędne środka okręgu o promieniu R30 przy poruszaniu się po okręgo G03(w lewo). Na tokarkach stosuje się raczej polecenie G03(łuk w lewo) i G02(łuk w prawo) oraz podając promień R i wpółrzędne końca łuku, czyli G02 X60 Z-55,343 R40.
to jest jednak przykład z tokarki na przykładzie tokarki :) osie XZ to typowe osie tokarki ;)
Majster70 pisze: Na tokarkach stosuje się raczej polecenie G03(łuk w lewo) i G02(łuk w prawo) oraz podając promień R i wpółrzędne końca łuku, czyli G02 X60 Z-55,343 R40.
Nie tylko - nie każde sterowanie kuma R40. Czasem to jest CR=40 a czasem w starszych sterownikach musi być I(xx) oraz K(xx) dla tokarek, czy I J dla frezarki robiącej łuk w płaszczyźnie XY.
Widzę, że "przerabiasz" podręcznik Stacha - są lepsze i nowsze ale ten był jako jeden z pierwszych u nas - i jeszcze często się go używa.


Autor tematu
Berry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2011, 11:22
Lokalizacja: ŻWC

#7

Post napisał: Berry » 01 lut 2013, 11:10

Widzę, że "przerabiasz" podręcznik Stacha - są lepsze i nowsze ale ten był jako jeden z pierwszych u nas - i jeszcze często się go używa.
Podaj przykłady :)

[ Dodano: 2013-02-01, 11:41 ]
Tak na prawdę wszystko zbiega się do programów cad/cam, oczywiście należy umieć w dużej mierze programowania g-codu, rysunku oraz obróbki skrawaniem. Jednak chyba opanowanie np. masteraca czy solid worksa daje duże możliości. Jak to wygląda, taki
AutoCAD,SolidWorks czy Master cam wypuszcza gotowy produkt do maszynki CNC?


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 948
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#8

Post napisał: Pneumokok » 01 lut 2013, 21:07

Berry pisze:
Widzę, że "przerabiasz" podręcznik Stacha - są lepsze i nowsze ale ten był jako jeden z pierwszych u nas - i jeszcze często się go używa.
Podaj przykłady :)

[ Dodano: 2013-02-01, 11:41 ]
Tak na prawdę wszystko zbiega się do programów cad/cam, oczywiście należy umieć w dużej mierze programowania g-codu, rysunku oraz obróbki skrawaniem. Jednak chyba opanowanie np. masteraca czy solid worksa daje duże możliości. Jak to wygląda, taki
AutoCAD,SolidWorks czy Master cam wypuszcza gotowy produkt do maszynki CNC?
AutoCAD i SolidWorks itd... to programy CAD - czyli wspomagające projektowanie przeznaczone dla konstruktorów

MasterCAM, NXCAM, itd... - to programy CAM wspomagające wytwarzanie czyli programowanie obrabiarek CNC.
Znajomość jednych nie jest konieczna by poznawać drugie.

Po wyjściu z CAMa program trzeba jeszcze przepuścić przez Postprocesor czyli program,tkóry dostosuje to cos sie napisałeo w CAMie do danej konkretnej maszyny, bo ten sam program z CAMa dla dwóch różnych obrabiarek może wyglądać inaczej. Jest to związane z samym układem sterowania jak i kintematyką maszyny.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2568
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2013, 12:12

Witam

1. Pierwsze to rysujesz dany element w programie CAD. Możesz go rysować jako 2d i 3d. Program wybierasz sobie taki który dla Ciebie będzie idealny. W programie tym ustalasz wygląd jak i wymiary.

2. Potem musisz użyć programu CAM. W programie tym tworzysz ścieżkę narzędzia którym bedziesz ten element obrabiał/produkował czyli tworzysz plik nc lub txt i najważniejsze: podczas tworzenia ścieżki narzędzia musisz wiedzieć jaki program obsługuje Twoją maszynę po to aby wybrać odpowiedni postprocesor. Przez zaden postprocesor nic nie przepuszczasz. Plik nc lub txt popularnie nazywamy g-codami

3. Jak masz już przygotowany plik nc/txt to importujesz go do programu obsługujacego maszyna cnc. Odpowiednio ustawiasz maszyne potem start i "obróbka w toku"


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 948
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#10

Post napisał: Pneumokok » 02 lut 2013, 12:29

kubus838 pisze: 2. Potem musisz użyć programu CAM. W programie tym tworzysz ścieżkę narzędzia którym bedziesz ten element obrabiał/produkował czyli tworzysz plik nc lub txt i najważniejsze: podczas tworzenia ścieżki narzędzia musisz wiedzieć jaki program obsługuje Twoją maszynę po to aby wybrać odpowiedni postprocesor. Przez zaden postprocesor nic nie przepuszczasz. Plik nc lub txt popularnie nazywamy g-codami

3. Jak masz już przygotowany plik nc/txt to importujesz go do programu obsługujacego maszyna cnc. Odpowiednio ustawiasz maszyne potem start i "obróbka w toku"
co?
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”