niezabielenie, proste pytanie

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
mercy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2010, 20:53
Lokalizacja: nvm

#11

Post napisał: mercy » 14 lis 2012, 16:38

Z tego co zauważyłam na praktykach, to w razie reklamacji, czy występowania defektów mierzy się również cechy, których dokumentacja w tym działaniu nie uwzględniła.

W tym wszystkim chodziło mi o to, czy średnica obrobiona, mimo, że pomiar średnicy zgadza się wymiarowo, może być niezabielona. Odpowiedź uzyskałam - to dość logiczne, bo przy pomiarze średnicy otworu maszyna pomiarowa próbkuje zazwyczaj 4 punkty, co jest nie do wykrycia, kiedy niezabielenie pojawia się na każdym detalu w tym samym miejscu, które jest "pominięte"(tym bardziej, że na podstawie kilku punktów ustala się średnicę). Tak więc nie wykaże niestabilności procesu.

Rysunek został opracowany wg norm, na rysunku nic nie ma o chropowatości tej powierzchni o której mowa, ani też o tolerancji okrągłości otworu, jedynie współosiowość.

Pytanie czysto teoretyczne, czy pomiar okrągłości tego otworu wystarczy, by pokazać istnienie problemu? Nie chodzi mi na tym etapie o identyfikację przyczyny, bo wtedy mogłabym wykorzystać karty kontrolne współosiowości i byłoby po sprawie. Chcę w swojej pracy pokazać, że taki problem ma miejsce.

Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał. Chcę wykorzystać SPC danej cechy do zasygnalizowania problemu, a innymi narzędziami jakościowymi dojść do jego rozwiązania.



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: upadły_mnich » 14 lis 2012, 18:16

podkreśliłem: jeśli w każdym miejscu wymiar nie wychodzi poza tolerancje.
Tu u Ciebie jest inna sytuacja. Wymiar wychodzi poza tolerancje ale jest błędnie mierzony tj. metoda pomiaru czy sprawdzania jest "nieszczelna" i przepuszcza buble.
Pomiar okrągłości nie wystarczy do wyeliminowania wadliwej sztuki. Takie wady nie muszą być powtarzalne. Nie ma pewności czy znów pomiar tylko w kilku miejscach da rezultaty. Musisz poszukać metody (metod) pewnej i najlepiej wykonywanej inaczej niż "nieszczelny" pomiar wcześniejszy. Może to być np. zwykła kontrola wzrokowa. Otwór nie musi mieć defektu na całej długosci. Mierząc jak wczesniej w 3 miejscach statystyke poprawiasz ale nie eliminiujesz wszystkich defektów.
Rzeczywiście przy reklamacji czy defektach mierzy sie więcej ale robi sie to w innym celu np po to aby poprawić tok produkcji dla nastepnych sztuk itp. ale i pozatechnicznych (handlowych). Niezadowolony klient odstrasza dziesieciu. Zadowolony przyciaga trzech. Warto więc zająć sie tym pierwszym. Twoja praca wykracza poza moja wiedzę. Tym razem to my prosimy o proste słownictwo. :roll:
Krótko i ściśle teoretycznie: pomiar okrągłości otworu (nie wnikajac w metodę - inny temat) względem pomiaru tolerancji może stwierdzić defekty tylko i wyłącznie wtedy gdy pole tolerancji jest zawężone. W obu metodach zarys rzeczywisty ma mieścić się miedzy dwoma teoretycznymi okręgami.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 18:41 przez upadły_mnich, łącznie zmieniany 1 raz.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
mercy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2010, 20:53
Lokalizacja: nvm

#13

Post napisał: mercy » 14 lis 2012, 18:38

W przedsiębiorstwie w którym byłam buble zapisywało się na kartach braków - stąd np. wiem, że w pewnym okresie ok. 40% bubli było z powodu niezabielenia. Oczywiście to operator je odrzucał - po kontroli wzrokowej. Do izby pomiarowej trafiały detale po 1 z każdego gniazda na początku zmiany i po rozpoczęciu obrabiania nowego kosza detali, więc naprawdę niewiele. Niestabilność procesu oceniona była na podstawie tej kontroli wzrokowej, bo mieli tam taką zasadę, że jesli detal ma widoczne wady, nie trafia do izby pomiarowej tylko od razu do kosza ze 'złomem'.
Pomiar okrągłości miałby tylko wspomóc moją pracę - na podstawie kart braków określam ile bubli wytworzono, a statystyka pomiarowa tylko to potwierdza, jest dodatkowym narzędziem, które pokazuje, że ta niezgodność to nie wynik tego, że np. operator źle sklasyfikował wadę i nawrzucał tyle detali do kosza ze złomem.
Poza tym ta statystyka pokazałaby, że Cpk jest powyżej 1,33, ale i tak można by zobaczyć na tym wykresie, że problem istnieje. Bo oczywiste jest, że skoro detali wadliwych (po kontroli wizualnej) operatorzy nie dają do pomiaru, to maszyna pomiarowa tego nie wyłapie.
Ma to jakiś sens z ta okrągłością? Praca opiera się tylko na przedsiębiorstwie produkcyjnym, nie chcę wdawać się szczegóły, to jest o zarządzaniu jakością a nie obróbce skrawaniem :P


warszaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 166
Rejestracja: 03 lut 2010, 22:19
Lokalizacja: Zielona Góra

#14

Post napisał: warszaw » 14 lis 2012, 18:47

Zgadzam się z mnichem...
Nie "działa" tutaj metoda pomiaru.
Ale faktycznie wystarczyłby pomiar wzrokowy (jeśli chodzi o te nieszczęsne zabielenie)
Poza tym jeżeli półfabrykat posiada takie wady powierzchni to moim zdaniem nie nadaje się do dalszej produkcji. Może trzeba dobrać inne naddatki albo zmienić dostawce:)
Nie może być tak że odlew wykazuje braki materiału po obrobieniu go na właściwy wymiar, który jest podany na rysunku wraz z tolerancją. (chociażby warsztatową)

Rozumiem że to praca na wyższy poziom uczelniany:)
Chcę wykorzystać SPC danej cechy do zasygnalizowania problemu, a innymi narzędziami jakościowymi dojść do jego rozwiązania.
pozdrawiam!
"Nie liczy się wiedza, tylko wyobraźnia" Albert Einstein


Autor tematu
mercy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2010, 20:53
Lokalizacja: nvm

#15

Post napisał: mercy » 14 lis 2012, 19:16

upadły_mnich pisze:pomiar okrągłości otworu (nie wnikajac w metodę - inny temat) względem pomiaru tolerancji może stwierdzić defekty tylko i wyłącznie wtedy gdy pole tolerancji jest zawężone. W obu metodach zarys rzeczywisty ma mieścić się miedzy dwoma teoretycznymi okręgami.
rozumiem. mam średnicę fi 67,5+0,1. Z tego, co widziałam w normach, na podstawie których tworzony był rysunek, to tolerancja okragłości to 0,1. Czyli tak naprawdę, gdyby system pomiarowy średnicy był poprawny to bez problemu wyłapał by ten defekt.
Prawdopodobnie zrobię tak, że pokażę, że pomiar średnicy nie wykazał niezgodności, ale okrągłości tak, bo maszyna pomiarowa próbkowała większa liczbę punktów.
Rozumiem że to praca na wyższy poziom uczelniany:)
to tylko inżynierka... z SPC chcę jedynie pokazać karty kontrolne, dorzucę histogram, Cp, Cpk

Dziękuję wszystkim za pomoc.


raben
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 05 lut 2011, 20:45
Lokalizacja: Cheltenham

#16

Post napisał: raben » 21 gru 2012, 20:57

Wszystko ladnie ale jaka firma nie robi problemu z 40 % odpadem na samym wstepie inspekcji.

Jedno glopie pytanie. Co to jest zabielenie. Bo tego nie jestem w stanie zrozumiec. Przed zabieleniem bylo ok a po zabieleniu i obrobce nie jest juz tak fajnie.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#17

Post napisał: bartuss1 » 21 gru 2012, 21:27

raben pisze:Jedno glopie pytanie. Co to jest zabielenie.
usunęcie zendry, czyli zebranie naddatku materialowego pozwalającego na uzyskanie jednolitej powierzchni, np blacha swiezo z huty czyu tez element z wżerami korozyjnymi, obrobka tekj powierzchni z minimalnym wiorem to zabielenie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


raben
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 05 lut 2011, 20:45
Lokalizacja: Cheltenham

#18

Post napisał: raben » 21 gru 2012, 21:47

Dziekuje za informacje. Czy pod to podchodzi tez zdjecie warstwy ktora sie tworzy po obrobce na cieplo?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#19

Post napisał: bartuss1 » 21 gru 2012, 21:58

to zalezy od procesu, czy obrobka cieplna była robiona na materiale bez uprzedniej obrobki skrawaniem, jesli byla skrawaniem to juz nie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#20

Post napisał: InzSpawalnik » 02 sty 2013, 05:52

BYDGOST pisze:mercy - jak po obróbce może być większa średnica niż przed? Chyba, że chodzi o napawanie. A może miało być to 66,5?
Srednica po obrobce jest wieksza niz przed obrobka w przypadku obrabiania otworu. :wink: :wink: :wink: :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”