Trudne początki, studia, szkolenia, warto..?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Lelo3008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:13
Lokalizacja: Olsztyn

Trudne początki, studia, szkolenia, warto..?

#1

Post napisał: Lelo3008 » 02 sty 2014, 12:27

Mówicie podstawy podstaw w tej kategorii, więc pozwoliłem sobie wpleść ów temat ;)
Zacznę od tego, że jestem studentem Inżynierii Produkcji (wydział techniczny w Olsztynie). Niestety nie mamy tam (na uniwersytecie) tak fajnych specjalizacji jak CNC, ale ostatnio natknąłem się na ofertę szkoleniową StartCNC- wątek z resztą często tu poruszany, czytałem. W sumie na szkolenie jestem zdecydowany. Głównie skierowane jest dla tych początkujących. Tylko mam tego typu problem, że chciałbym się podszkolić przed, na własną rękę trochę. Może polecicie jakieś proste, łopatologiczne książki/materiały/www, gdzie zapoznam się z podstawowymi podstawami podstaw? :mrgreen:
Druga kwestia, są dwie oferty szkoleniowe, które są dla tych "podstawowych" w Gdańsku i Białymstoku, minowicie: TECHNOLOG CNC i OPERATOR-PROGRAMISTA CNC. Pomożecie mi wyróżnić te dwa jakże różne typy szkoleń/stanowisk? Byłbym wdzięczny.
Aa i jeszcze jedno, może znajdą się tu osoby z naszego mało-uprzemysłowionego regionu warmii i mazur, które pracują w fachu? Gdzie mógłbym ewentualnie robić dobrą praktykę podczas studiów? Chodzi mi głównie o kilka, kilkanaście godzin tygodniowo pracy, nawet na tych słynnych przyciskach, tak żebym mógł podpatrzeć co i jak działają profesjonaliści ;)
Do Michellin próbowałem uderzyć, ale nie byli zainteresowani :cry:



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5362
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 02 sty 2014, 14:54

To jeszcze sprecyzuj, z czego chcesz się podszkolić? Pewnie tak będzie łatwiej, bo jeśli z obróbki, poczytaj sobie poradnik Sandvika - lepszej lektury nie znajdziesz. Jest tu: http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/

A jeśli twoim marzeniem są np. drążarki, to musisz się zdecydować, o czym wiedzy szukasz. Bo tak ogólnie, to się nie da, naprawdę za szeroki temat.


Autor tematu
Lelo3008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:13
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: Lelo3008 » 02 sty 2014, 15:49

OK. jasiu... dziękuję. Pomożesz mi jeszcze wpierw odróżnić technologa od programisty/operatora CNC? Oczekuję zasadniczej i jasnej odpowiedzi ;)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7988
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Trudne początki, studia, szkolenia, warto..?

#4

Post napisał: WZÓR » 02 sty 2014, 16:35

Lelo3008 pisze:.... Tylko mam tego typu problem, że chciałbym się podszkolić przed, na własną rękę trochę. Może polecicie jakieś proste, łopatologiczne książki/materiały/www, gdzie zapoznam się z podstawowymi podstawami podstaw? :mrgreen: ....
Ogarnij te dwa symulatory , a kurs możesz sobie darować .
...... ewentualnie ukończ go dla papierka . :neutral:
Następny etap ,, szlifowania wiedzy '' to praktyka.

https://www.cleverbridge.com/858/purl-c ... Katalogeng

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Lelo3008
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:13
Lokalizacja: Olsztyn

#5

Post napisał: Lelo3008 » 02 sty 2014, 16:39

WZÓR dzięki wielkie! Ale nie oszukujmy się, przy starcie, po studiach, bez konkretnego doświadczenia zawodowego papierek się jednak przyda. Ogarne to. Tylko wciąż czekam na wskazanie zasadniczych różnic między technologiem, a operatorem/programistą... :?:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5362
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 02 sty 2014, 17:18

Technolog to osoba odpowiedzialna za proces technologiczny. Na tym etapie projektuje się całość obróbki od - no właśnie - odlewu, może wałka, a może kostki metalowej - o tym decyduje technolog, zakładając dla przedmiotu z czego zostanie zrobiony, w jaki sposób będzie na poszczególnych stanowiskach obrabiany i co z tego ma wyjść.

Przy pracy technolog uwzględnia np. naddatki (na obróbkę, ale i mocowanie) rodzaj obróbki - skrawanie, obróbka cieplna, wykończenie, oczywiście musi policzyć wagę, czy czas, żeby pani księgowa wiedziała jaką fakturę wystawić, czyli jak wycenić detal.

Operator-programista dostaje od technologa decyzję o obróbce na konkretnym stanowisku i decyduje, w jaki sposób tą obróbkę przeprowadzić. Jak zamocować element (żeby obróbka była możliwa i np. żeby się nie odkształcił), jakie narzędzia wybrać, z jakimi parametrami przeprowadzić obróbkę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”