kilka początkowych pytań

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
dzwiedz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2010, 12:29
Lokalizacja: moczyn

kilka początkowych pytań

#1

Post napisał: dzwiedz » 10 wrz 2010, 00:09

Planuję zrobić coś w rodzaju plotera o polu roboczym 200 x 200 cm , bez osi Z (wystarczy sterowanie napędem wrzeciona) no i mam kilka pytań:


- wzór jest taki, że najpierw robimy mechanikę a potem dodajemy silniki i sterowanie, tak?

- czy sensowne jest założenie, że silnik napędzający ruchomą bramę powinien być silniejszy niz silnik przesuwający wrzeciono na boki?

- czy kupienie silników ze sterownikiem, podpięcie ich do kompa juz pozwoli na sterowanie nimi oczywiście przy pomocy specjalnego programu?

- jaki program wybrać - prosty w obsłudze, najlepiej taki który będzie działać na bazie pliku graficznego?

- czy programy sterujące mają ograniczenie na liczbe silników którymi sterują?

-definiuje się w nich pole robocze ?

- można zobaczyć na jakims symulatorze jak wygląda zaprogramowanie maszyny i jej praca?




snunit
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 16 sie 2010, 15:34
Lokalizacja: Katowice

#2

Post napisał: snunit » 10 wrz 2010, 01:24

Nie sadzisz, ze na początek maszyna o polu roboczym 2000x2000 to nie przesada? Po drugie nie okresliles materialu, z ktorego chcesz wykonac swoja zabawke. Jakim budzetem i sprzetem dysponujesz podczas budowy?

Co do elektroniki, pamietaj, ze nie tylko komputer, plyta glowna, sterownik oraz silnik jest potrzebny. Jeszcze problem zasilania musisz rozwiazac, a do tego sa Ci potrzebne parametry silnikow,.. ktore wiadomo, ze sa zalezne od mechaniki czyli ... takze od tego ile wazyc ma Twoja zabawka(material min).

Zgrubnie przejrzyj sobie ta instrukcje:
http://ww.*.pl/dokumenty/mach3.pdf


Autor tematu
dzwiedz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 24 sie 2010, 12:29
Lokalizacja: moczyn

#3

Post napisał: dzwiedz » 12 wrz 2010, 10:07

Przeczytałem, program wygląda zachęcająco, ściągnę i potestuję (jak rozumiem jest to sensowna propozycja i pod względem ceny i funkcjonalności?)

Co do projektu to owszem, skala mnie nieco przeraża ale zrobienie czegoś mniejszego nie ma sensu bo byłby problem z tego wykorzystaniem.
To ma zarabiać, a nie służyć do zabawy dlatego absolutnie wymagana jest szerokość 2000 mm, a dlugość 2000 niestety też - mniejsza długość mocno ograniczy funkcjonalność i maszyna (jesli zadziała) od razu bedzie wymagała przebudowy, bo wynikiem pracy często mają być dwumetrowe kawałki .
Do tego maszyna musi przewijać materiał (czyli wykonać pracę na dwumetrowym kawałku, przewinąć na następny i znowu to samo) ale na początku bedzie to pod kontrolą operatora, a jak testy wykażą, że maszyna sobie z tym radzi to bedzie to robione automatycznie.

Na swoje usprawiedliwienie mogę dodać, że nie jest wymagana zbytnia precyzja - koło ma być kołem [czyli początek musi się spotkac z końcem, jeśli to bedzie duże koło to minimalnej owalności nikt nie zauważy] ale czy to koło bedzie narysowane 5 mm w prawo czy w lewo to nie robi zbytniej różnicy tzn. np. nie powinno być problemów odksztalcaniem się prowadnic - jeśli w środkowej części nieco się ugną, rozszerzalność termiczna tez nie jest problemem oby tylko nie zablokowała prowadnic ;) .
Stół nie musi być bardzo precyzyjny, wrzeciono (dremel) nie będzie poddawane dużym obciążeniom (nic w rodzaju frezowania nawet w miękkich materiałach) ma być tylko przesuwane po stole raczej jak pisak niż narzedzie skrawające.
Nie powinno to być zbyt wolne, narzedzie spokojnie może sie przesuwać z prędkością pół metra na sekunde i wykonuje dobrze swoją prace bez żadnych oporów. , dlatego jeśli to możliwe stół nie powinien go ograniczać.
Oś Z nie jest koniecznie niezbędna, jesli by była to doda odrobinę funkcjonalności .

Mam spawacza [chociaż nie jest zbyt precyzyjny], w razie czego w pobliżu jest firma obrabiająca metal, mam profile i kątowniki stalowe na zrobienie stołu (chociaż myślę też o zaadoptowaniu jakiejś części istniejącej maszyny), do montażu elektryki mam dobrego elektryka/elektronika/automatyka (chociaż dość kosztownego ).
No i trochę nie wiem z czego to zrobić i na ile solidnie.
Chyba konstrukcja bedzie skręcana, bo jak wspomniałem obciążeń dużych nie będzie [o ile brama nie okaże się zbyt ciężka] a nie chcę ryzykować że mi się to pognie przy spawaniu no i urządzenie będzie łatwiejsze w transporcie.
Myśle o licznych śrubach regulujących czy to pod nogami stołu czy może pod samym blatem [prawdopodobnie ze sklejki]
Chciałbym w miarę możliwości uniknąć kosztownego wykonywania części na zamówienie [w pobliżu jest firma z dobrą obrabiarką CNC ] jeśli mogę to zastąpić tańszymi, produkowanymi masowo "klockami"

(Występują bramy jako gotowe elementy?)

Budżet wstępnie koło 5000 (przy założeniu, że część materiałów mam dostępnych) , może w razie potrzeby być trochę zwiększony, nie jest sztywny.

Oczywiście chętnie bym sobie wypróbował jak to działa na stole 100 x 100 mm o ile taki zestaw można by złożyć za jakieś 1000 zł [nie licząc programu] no i znowu bez kosztownego robienia precyzyjnych elementów na zamówienie

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8197
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 12 wrz 2010, 10:15

Witam
Ciekawy temat , szkoda tylko , że znajduje się nie w tym dziale.
Proponuję przenieść go tutaj :arrow: https://www.cnc.info.pl/plotery-tnace-vf76.htm :neutral:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”