CNC do stali, parę pytań

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
WhiteMan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:16
Lokalizacja: BP

CNC do stali, parę pytań

#1

Post napisał: WhiteMan » 16 maja 2012, 13:06

Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu przeglądam forum, zaciekawiły mnie różne projekty i postanowiłem się zabrać za coś swojego w związku z czym mam kilka pytań odnośnie frezarki.
Wykorzystywana będzie zapewne do stali, aluminium, plexi.

1. Jaki jest mniej więcej koszt takiej frezarki o powierzchni roboczej 1500x1000x250, lecz z bramą jeżdżącą wzdłuż krótszego boku,
Obrazek
(widok z góry)
coś takiego, by można było w przyszłości przebudować konstrukcję, przebudować stół i dodać szyny.

Materiał z jakiego to będzie wykonane to zapewne stal, ewentualnie niektóre elementy można z alu. Konstrukcja będzie spawana, urządzenia do obróbki posiadam.
Oczywiście nie proszę o dokładne wyliczenia, tylko zbliżony koszt, tak mniej więcej na ile muszę się przygotować.

2.Jak w takich konstrukcjach porusza się brama, tzn po czym? Po szynach, a napęd przez jakieś szyny zębate np od dołu? Czy bezpośrednio na koła?? Bo konstrukcja samej bramy i tego co na niej jest jest chyba zbliżony do tej:
Obrazek
tylko oczywiście w innej skali i odpowiednio wzmocnione. Czy już do szerszych bram co innego lepiej zastosować?

3.Jeszcze takie pytanko odnośnie sterowania, jak wygląda programowanie takiej maszyny, jak się ją konfiguruje? Czy to jest mniej więcej tak, że ustawiasz maszynę na początku np osi X w programie zaznaczasz początek, jedziesz na koniec, on zlicza kroki podajesz koniec i odległość przejechaną by komputer sobie wyliczył ile kroków na np 1mm??

Wybaczcie za takie pytania, ale nigdy czegoś podobnego nie robiłem, interesuję się tym od niedawna. Z góry dziękuje za odpowiedzi :)



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 16 maja 2012, 14:31

Czytaj to forum - wszystkie odpowiedzi tu są.


Autor tematu
WhiteMan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:16
Lokalizacja: BP

#3

Post napisał: WhiteMan » 16 maja 2012, 15:14

Miki, tylko sprawa jest taka, że forum jest duże, jest mnóstwo tematów z różnych dziedzin, to co mogłem to znalazłem i o to nie pytam, te kilka rzeczy jeszcze nie wiem, albo nie jestem pewien, liczyłem na pomoc użytkowników, którzy są na tym forum dłużej.


pavell
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 148
Rejestracja: 17 gru 2011, 11:13
Lokalizacja: z tąd

#4

Post napisał: pavell » 16 maja 2012, 15:26

wybacz ale...

"...porusza się brama, tzn po czym? Po szynach, a napęd przez jakieś szyny zębate np od dołu? Czy bezpośrednio na koła??..."

to sugeruje ,że mało czytasz.


Autor tematu
WhiteMan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:16
Lokalizacja: BP

#5

Post napisał: WhiteMan » 16 maja 2012, 15:54

Chodzi o to, że szukam pewnej alternatywy, nie chcę stosować śruby do przesuwu, bo gdy będę chciał to rozbudować będzie dużo roboty z tym, a ja chciałbym jedynie dobudować/dokręcić kawałek stołu i szyny z obu stron.
Mam plazmę cnc i tam porusza się to po szynach, tylko wszystko jest zabudowane i nie wiem czy napęd jest przekazywany bezpośrednio na koła, czy jeszcze przez/na jakąś zębatkę.

Jeśli dam napęd bezpośrednio na koła nie będzie zagrożenia jakiegoś ślizgu i zgubienia kroku?? Oczywiście napęd po obu stronach.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#6

Post napisał: MlKl » 16 maja 2012, 16:16

To nie pociąg, nie jeździ po szynach na kołach. Napęd się realizuje rozmaicie, w zależności od potrzeb, obciążenia, wymaganej dokładności. W przypadku frezarki do metalu w zasadzie nic nie zastapi śrub kulowych.


Autor tematu
WhiteMan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2012, 22:16
Lokalizacja: BP

#7

Post napisał: WhiteMan » 16 maja 2012, 17:07

Przemyślałem jeszcze raz sprawę i raczej nie zapewnię odpowiedniej sztywności konstrukcji, w dodatku koszty będą musiały być ogromne, więc temat do zamknięcia.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Raven » 16 maja 2012, 21:57

Noooo... niestety...

Czas na poszukiwanie informacji kosztuje... :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”