robot jako frezarka

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
jkapyl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:10
Lokalizacja: z domu

robot jako frezarka

#1

Post napisał: jkapyl » 03 maja 2012, 20:42

witam,

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wykorzystaniem robota jako frezarki. Tym bardziej, że używane roboty z demontażu są stosunkowo tanie.
np na e-bay - taki lub podobny.
http://www.ebay.de/itm/Fanuc-Roboter-AR ... 256ff5b2a5
moje pytanie jest takie - jak wygląda sprawa z programowaniem starszych modeli robotów i jak skomplikowany jest to proces. Tzn czy da się wygenerować ścieżkę w popularnych programach (np Visual Cam) i ewentualnie co dalej.
Czy może to być sposób na odpowiednik 5-cio osiowej frezarki. (pomijając czy sprzedawany sprzęt jest sprawny i mają te roboty wystarczającą dokładność)?



Tagi:


dudi_elektr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2011, 16:33
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post napisał: dudi_elektr » 04 maja 2012, 14:45

Niestety nie jestem biegły w języku niemieckim, ale robiłem przy takich robotach i wiem, że potrzebna jest jeszcze do nich dość duża szafa sterująca. Jeżeli cena nie obejmuje sterownika do niego, to koszt robota trzeba pomnożyć przynajmniej razy dwa.

Co do tego jak plik z programów cadowskich przerzucić na takiego robota nie czuję się kompetentny żeby się wypowiadać ;).

Pomysł użycia takiego robota jako frezarki był już przedstawiony na YouT...


Autor tematu
jkapyl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:10
Lokalizacja: z domu

#3

Post napisał: jkapyl » 04 maja 2012, 15:43

Załóżmy, że robot jest kompletny - podobne z szafą to koszt od 4 tyś €. nie chodzi tutaj o konkretny model czy firmę tylko o przybliżoną cenę.
Bardziej chodzi mi o to, czy tą szafę z lat 90tych można w sensowny sposób zaprogramować.
aby działało to tak jak na tym filmie .
czy można z tego uzyskać system frezowania za ca 20 tyś? + software - chodzi tutaj o frezowanie dużych modeli ze styrodutu,lub podobnej pianki.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 04 maja 2012, 16:18

jeżeli chodzi o sterowanie ...
to na jakich kodach pracuje nie ma specjalnej róznicy. Kod to kod.
Co planujesz frezować :?: ( jaki materiał )

Pewnie można go sensownie zaprogramować ale zaslezy to od ilości pamięci
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
jkapyl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:10
Lokalizacja: z domu

#5

Post napisał: jkapyl » 04 maja 2012, 17:11

frezowanie w styrodurze lub nieco twardszej płycie modelarskiej, ewentualnie najtwardszy to byłby MDF. A co - to np model kadłuba - kajak - tak, aby później obrobić to ręcznie (lekkie szlifowanie + lakierowanie) i zdjąć formę. już znalazłem kilka programów które pozwalają takiego robota zaprogramować, niestety cena ich przekracza znacznie cenę starego robota. tańszy raczej jest ten (ale nie wiem jaka jest cena) http://www.irbcam.com/
Ogólne wydaje się, że jest to alternatywa dla 5 osiowych frezarek - np obróbka laminatów (to co pokazane jest jako demonstracja maszyn firmy klima) - dokładność robota wystarczy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”