Strona 1 z 2

Liniały potrzebna pomoc

: 07 lis 2006, 12:52
autor: agrafek
Witam

Szukałem na forum ale sie nie doszukałem :) Do czego dokładnie służą liniały, jak sie je montuje i na jakiej zasadzie odbywa sie pomiar... Bo to dość małe urządzenia np 70mm długości i nie rozumiem jak może takie coś pracować w frezarce CNC o polu roboczym np 300mm :?:

Wybaczcie moją niewiedze ale dopiero zaczynam się interesować CNC

Dziękuje za odp. i Pozdrawiam
Piotrek

: 07 lis 2006, 18:26
autor: Piracik
kto ci powiedzial ze sa male? ja wlasnie z tokarki wyjalem linial o dlugosci 700mm

[ Dodano: 2006-11-07, 18:31 ]
poza tym wpisalem w google haslo linial i wyswietlilo mi okolo 11tys odpowiedzi... wiec moze najepierw poczytaj a pozniej pytaj o szczegoly?

: 07 lis 2006, 18:35
autor: agrafek
No z tego co od 15 lat mi znane to fora dyskusyjne są między innymi do pomocy właśnie :neutral: Chyba że to jest tylko od przechwalania sie i spławiania ludzi ?

Sry ale jeżeli ktoś nie chce pomóc to prosze lepiej sie wogóle nie wypowiadać.

A tym którzy są na tyle mili że odpowiedzi udzielą... dziękuje.

: 07 lis 2006, 19:05
autor: Piracik
po czesci odpowiedzialem. co do reszty to skoro juz tu duzo czytales i szukales to zauwazyles ze ludzie tu chetnie pomagaja i ja tez chetnie to robie, ale pomagamy komus komu przynajmiej w malym stopniu chce sie czegos dowiedziec na wlasna reke i czegos poczyta zanim tu sie znajdzie. nie lubimy tu kogos kto rzuci ogolne pytanie i czeka az ktos w odpowiedzi napisze jemu cala prace dyplomowa... jesli oczekujesz sensownych odpowiedzi to zadaj sensowne pytania, poczytaj, troche sam sie naucz a pozniej dopytaj o konkretne rzeczy a sam chetnie pomoge bo linialy juz rozbieralem w drobny maczek...

: 07 lis 2006, 19:09
autor: Piotrjub
Liniały są różnej długości. Liniał a dokładnie jego długość dopasowuje się do maszyny.
Czyli jeśli frezarka w danej osi ma przesuniecie 300mm to logiczne, że nie założy się tam liniału o długości 70mm, również logiczne, że nie trzeba tam zakładać liniału o długości 500mm. Zakłada się liniał o długości 300mm, wszyscy producenci stosują pewien margines bezpieczeństwa pomiaru i liniał 300 ma długość pomiaru nie 300mm a 320mm. Ten naddatek to margines bezpieczeństwa, aby głowica pomiarowa, która przesuwa się w liniale nie dojeżdżała do krawędzi liniału (nastąpi uszkodzenie).

: 07 lis 2006, 19:23
autor: kot1979
Piracik kolega szukal na forum a nie w google:) to na marginesie:)) i tez jestem zdania ze jak sie ma zniechecac madrymi radami typu poszukaj sobie w wyszukiwarce , to przestaje miec sens bycia na forum. Pozdrawiam

: 07 lis 2006, 21:12
autor: agrafek
Piotr dzięki za odp.

A czy jest sens stosować liniał w frezarce do domowego użytku ? Mam na myśli prace typu frezowanie paneli do urządzeń lub niewielkich konstrukcji np mocowań silników elektrycznych. Czy też będzie miało sens stosowanie jako wrzeciona frezarki boscha (wygląda podobnie jak górnowrzecionowa ręczna tylko mniejsza), czy też lepiej zainwestować w wrzeciono np. firmy ELTE ? Tylko aż sie boje że takie wrzeciono to koszt dużo więcej niż 3000zł :)

: 08 lis 2006, 00:39
autor: rudzik6
Piotrjub pisze:Liniały są różnej długości. Liniał a dokładnie jego długość dopasowuje się do maszyny.
Czyli jeśli frezarka w danej osi ma przesuniecie 300mm to logiczne, że nie założy się tam liniału o długości 70mm, również logiczne, że nie trzeba tam zakładać liniału o długości 500mm. Zakłada się liniał o długości 300mm, wszyscy producenci stosują pewien margines bezpieczeństwa pomiaru i liniał 300 ma długość pomiaru nie 300mm a 320mm. Ten naddatek to margines bezpieczeństwa, aby głowica pomiarowa, która przesuwa się w liniale nie dojeżdżała do krawędzi liniału (nastąpi uszkodzenie).
No do amatorskiego zastosowania, można krótsze z możliwością przesuwania, wyjdzie taniej, ale pole robocze mierzone będzie odpowiednio krótsze. Sam mam zamiar zastosowac suwmiarki elektroniczne w tokarce. Wystarczą 150mm (koszt ok 40zł) Ale jedna przydałaby się 300mm..Jednak to stanowczo za dużo kosztuje. Prawdopodobnie zamontuję sobie ją w sposób przesuwny i tak zwykle jakis detal wykonuje w małym obszarze.


Wiesiek

[ Dodano: 2006-11-08, 00:46 ]
Wyjaśniam co znaczy montaż suwmiarki jako liniał z możliwością przesuwania, to jasne, ze suwmiarka ma element przesuwny;)..inaczej by nie mierzyła;)...Ale chodzi mi o to, ze jak mamy długie pole pracy np. w tokarce, a suwmiarka ma krutsze pole pomiaru, to mozna poluzowac specjalne zaczepy ustalajace listwe suwmiarki, podjechac suportem w wybrane miejsce wraz z całasuwmiarką i w tym nowym miejscu zacisnąc ponowniw listwe suwmiarki..a element pomiarowy będzie sobie swobodnie przesuwał się wraz z suportem..

Wiesiek

[ Dodano: 2006-11-08, 00:47 ]
O..znowu sa tanie suwmiarki na portalu allegrogo;)...36,50 za 150mm dokładnosc 0,01mm ...

: 09 lis 2006, 20:39
autor: Piracik
O..znowu sa tanie suwmiarki na portalu allegrogo;)...36,50 za 150mm dokładnosc 0,01mm ...
te suwmiarki to tandetne badziewie. maja straszne luzy na szczekach. testowalem juz w zyciu okolo 30-40 suwmiarek roznych firm i godne sa polecenia z firmy LIMIT... mitutoyo tez nie sa zle ale po zalaniu ciezko je wysuszyc aby znow zaczely dzialac.

: 10 lis 2006, 00:03
autor: hALOTRON
Kolega pytał co to wogóe są liniały, więc co nieco mogę wyjasnić.
Liniał to wzorzec długości, "coś" co ma na sobie naniesione ciemne i jasne pola na przemian, oczywiście w równych odległościach.
Liniał nie występuje samodzielnie, bo nic by nie dał.
Wzdłuż liniału przesuwa się czytnik, czyli układ który widzi jasne i ciemne pola i na podstawie przesuwania się wzdłuż nich, wysyła sygnały do licznika rewersyjnego, który zlicza sygnały i podaje na ich podstawie konkretną wartość przesunięcia - to co widzimy na wyświetlaczu.
Najprościej - układ liczy przesuwającą się pod nim ilość ciemnych i jasnych pól. Okres pomiędzy polami to zazwyczaj od 10 do 100 mikrometrów. Dzięki elektronice (interpolacja) uzykać można rozdzielczość choćby 1 mikrometra. Oczywiście jest to tylko rozdzielczość, bo choć wyświetlacz suwmiarki podaje wartość do 0,01mm to wiadomo że w życiu nie zmierzymy tak dokładnie suwmiarką.
Liniały są różnej długości - to zależy od obrabiarki. Ja pracuję na maszynie, która ma 9 metrów zakresu w X i prawie 4 metry w Y, więc i tyle długości (minimum) muszą mieć liniały w każdej z osi.
To co napisałem, to uproszczenie, bo liniały i układy odczytowe są najróżniejsze. Najczęściej stosowane są optyczne, a dokładniej optoelektroniczne - właśnie te z ciemnymi i jasnymi prążkami. Są one najczęściej stosowane w maszynach CNC. Kupić je mozna nawet w postaci taśmy nawiniętej na rolkę, którą po prostu przykleja się wzdłuż osi obrabiarki.
W suwmiarkach stosowane są układy pomiarowe pojemnościowe - działają na zasadzie kondensatora różnicowego. Na ich liniale zamiast prążków napylone są okładki kondensatora - jedna za drugą.
W najdokładniejszych maszynach pomiarowych stosuje się interferencyjne układy pomiarowe - tutaj prążki (wzorce długości) uzyskuje się z interferowania przenikających się wiązek lasera. Długość fali typowego lasera He-Ne równa jest 0,6328mikometra. Dzięki elektronicznej interpolacji uzyskuje się rozdzielczości nawet do 0,02 mikrometra i mniejsze.