Strona 1 z 1
Pytanie o korekcję wałka
: 01 paź 2006, 19:26
autor: futu
Czy może mi ktoś powiedzieć, jak skorygować długość i średnicę wałka to znaczy:
- program został uruchomiony przetoczone zostało czoło wałka i jedno przetoczenie wzdłużne po pomiarach wychodzi że wałek na średnicy jest za mały przykładowo o 3 setne milimetra jak skorygować to w obrabiarce ?
najlepiej na przykładzie sinumerik
- a teraz wałek jest za długi o 2 setne milimetra po przetoczeniu powierzchni czołowej jak to skorygować ?
Re: Pytanie o korekcję wałka
: 01 paź 2006, 19:33
autor: Piotr Tarasiuk
Czy może mi ktoś powiedzieć, jak skorygować długość i średnicę wałka to znaczy:
- program został uruchomiony przetoczone zostało czoło wałka i jedno przetoczenie wzdłużne po pomiarach wychodzi że wałek na średnicy jest za mały przykładowo o 3 setne milimetra jak skorygować to w obrabiarce ?
w tym przypadku powinieneś w parametrach narzedzia na którym pracujesz (korekorach)zwiększyć jego wysunięcie o połowę wartości stwierdzonego błędu (gdy otrzymujesz srednicę za małą od założonej); jeśli wymiar wychodzi ci większy od założonego - wówczas musisz skrócić narzędzie o połowę wartości błedu
najlepiej na przykładzie sinumerik
- a teraz wałek jest za długi o 2 setne milimetra po przetoczeniu powierzchni czołowej jak to skorygować ?
w przypadku długości korygujesz o całą wartość - dla podanego przypadku zkracasz narzedzie w osi z o wartość błędu (gdy wałek wychodzi za krótki - wówczas wydłużasz narzędzie o wartość błędu);
zmieniasz to wszystko w opcji narzędzie i jego dane ustawcze; jutro załacze zrzut ekranowy
: 01 paź 2006, 19:40
autor: futu
Piotr Tarasiuk - dzięki więc czekam na ten zrzut ekranowy najlepiej jak by był z ekranu obrabiarki
: 01 paź 2006, 19:54
autor: Piotr Tarasiuk
futu pisze:- program został uruchomiony przetoczone zostało czoło wałka i jedno przetoczenie wzdłużne po pomiarach wychodzi że wałek na średnicy jest za mały przykładowo o 3 setne milimetra jak skorygować to w obrabiarce ?
W zwiazku z tym przy zakładce z wymiarem L1 zmnieszasz wartość wpisaną o połowę wartości błędu (w twoim przypadku będzie to 0,03mm/2= 0,015) tą wartość "dodajesz" do wartości wymiaru będącego pod L1; gdy otrzymasz średnice za dużą - postępujesz na odwrót (odejmujesz połowę wartości błędu od wartosci wysuniecia L1)
futu pisze:- a teraz wałek jest za długi o 2 setne milimetra po przetoczeniu powierzchni czołowej jak to skorygować ?
Dla tego przypadku zmieniasz wartośc błędu będącą pod L2. Dla twojego przypadku odejmujesz od wartości L2 wpisanej u siebie 0,02mm.
Zrzut pochodzi z układu sterowania Sinumeric 802C (tokarkowego)
: 01 paź 2006, 19:55
autor: rafglow
A nie prościej takie małe wartości skorygować w korekcjach narzędzia??
Maim zdaniem prościej i szybciej.
A czy w przypadku zurzycia płytki też będziecie skracać narzędzie, lub po wymianie zużytej płytki je wydłurzać w tabeli narzędzi.
Lepiej chyba w korektorach. i ne trzeba się bawić w półówki
korekcja
: 15 paź 2006, 22:35
autor: lex
Korekcję zawsze wykonuje się w " zużyciu" czyli popularnie korektorach. Wiele maszyn zewzględów bezpieczeństwa ma je ograniczone zazwyczaj max1,5mm. Chodzi o uniknięcie "demolki" w przypadku wbicia korekty zamiast prawidłowej geometrii narzędzia(np -0,03 zamiast 120mm) W niektórych (w zależności od sterowania i producenta) z automatycznym zadanym pomiarem i czujnikiem pomiarowym nie wbije się więcej niż założył producent ,chociaż maszyna( np tokarka EMAG- sinumeryk 840d) sama może korygować poza tą granicę.
Niektóre wersje FANUKA mają osobne "okienka" z geometrią i korektorami.
: 08 gru 2006, 13:48
autor: mat
Korekcje w tzw. offsetach, odpowiednie okienko w obrabiarce, mozna taz skorygowac w pomiarze narzedzia. Bardzo proste, nie trudne. M
: 08 lut 2007, 11:47
autor: lex
Jak widzisz powyżej ( na rys.)
jest wyrażnie odzielona geometria narzędzia od zużycia narzędzia. NIE NA DARMO PRODUCENT TAK ZROBIŁ .
Jeśli zmierzysz np mikrometrem wyrób i brakuje np po wymianie płyki 0,2 mm w osi x i 0,1 w osi z to najprościej wbić 0,2 w pozycji L1 zużycie( OŚx) -(NIE POTRZEBA DZIELIC RÓŻNICY PRZEZ 2)
i pozycji zużycie L2( OŚ Z) 0,1
POZYCJA L1- to zmierzona długość narzędzia w osi x
przy zakładaniu tegoż do głowicy narzędziowej np 122mm( może być
ze znakiem minus jeśli narzędzie za osią !)
POZYCJA L2- DŁUGOŚĆ NARZĘDZIA( WYSOKOŚĆ) w osi z np 40 mm
Czasami zdarza się ze wartości geometrii L1 I L2 w okienku narzędziowym sa na "0 .00"ale wtedy są one umieszczone w programie!
JEST TO MOIM ZDANIEM NIEWYGODNE BO PO ZMIANIE (PROGRAMU )TRZEBA PAMIĘTAĆ o wpisaniu tych wartości do nowego programu
: 30 cze 2007, 23:22
autor: fIOL3K
Średnica zewnętrzna, korektura narzędzia.
Długość przeniesienie punktu zerowego, lub odsunięcie narzędzia w korekcji.
Tak myślę.
po zmianie programu i przypisaniu, narzędzia należy wprowadzić w system. Przepuścić zmierzyć i dodać lub odjąć w korekcji( jeśli średnica" w osi Z zależy, można przesunąć punkt zerowy ,,jeśli do wrzeciona to narzędzia, które idą w osi Z cofnąć o tą wartość)
: 05 lip 2007, 11:25
autor: Pati
Sinumeriki w niektórych obrabiarkach mają korekte średnicy opisaną promieniem ,dlatego w tabeli korekty podajeny 1/2 brakującego wymiaru . Ale to zależy od skonfigurowania sterownika ( Parametry stałe sterowania itd..) Natomiast w osi Z podajemy cały brakujący wymiar - chyba ,że ktoś ma inaczej to niech to opisze.
Zabawy korektami wysięgu noży mają przykre następstwa podczas zmiany-przestawienia się na inny detal. Kiedy to przez tydzień wszyscy operatorzy dodawali-odejmowali wartości na 3 nożach a 4 był nie używany. Po zmianie programu w skrajnym przypadku głowica obraca się gdy nóż jest jeszcze w detalu albo obrobiony detal nawet niechce przypominać detalu z rysunku i wtedy trzeba na nowo bazować wszystkie noże.