Strona 1 z 1
Spór o rozkład sił w przykładzie z tematu i o rozwiązanie
: 03 lut 2011, 13:30
autor: aron20000
Witam nie wiem czy to odpowiednie miejsce o takie pytanie, w opisie jest napisane, że tu można analizować, przedstawić wzory itd. więc chyba można ten mój problem pod to podciągnąć

Sporo jest tu ludzi z głową na karku, którzy pewnie znają rozwiązanie. Więc przechodząc do rzeczy, sprzeczaliśmy się z kolegą o taką rzecz, kiedy w ciągniku np. rolniczym posiadającym podnośnik będzie większa siła uciągu. Żeby to dokładniej wyjaśnić poniżej rysunek z dwiema sytuacjami.
1. Niby w pierwszym przypadku część ciężaru elementu ciągnionego jest przenoszona na ciągnik i dociska tylną oś, proste i logiczne.
2. Natomiast w drugim przypadku siła z jednej strony podnosi tylną oś ciągnika (siła 3), ale i dociska (siła 5). Zakładamy oczywiście, że podnośnik swobodnie utrzyma linę podczas próby przesunięcia ciężaru.
Rysunek:
http://img97.imageshack.us/i/silauciagu.jpg/
Uploaded with
ImageShack.us
: 06 lut 2011, 10:21
autor: marmagi
Tutaj raczej podstawy CNC.

Odp. w drugim przypadku - siła oznaczona jako 4 (=3) unosi przeciągany ciężar zmniejszając siłę tarcia

im wyżej podniesiemy tym większy będzie docisk osi i większy kąt podnoszący ciężar.
W skrajnym wypadku (jak w bloczku - liny pionowo) ciężar unosimy bez ciągania
a nacisk D = 2x P
[ Dodano: 2011-02-07, 14:02 ]
tu jest arkusik pokazujący wpływ kata pod którym działa siła i współczynnika tarcia na wielkość siły tarcia.
: 24 kwie 2011, 14:21
autor: witek149
Na 2 rys. siła 5 to dokładnie mówiąc składowa pionowa(czyli rzut tej siły na pionową oś ukł.współrzędnych) reakcji liny i belki ciągnika, ona powoduje jego docisk osi do podłoża zwiększając jego uciąg (kłania się płaski dowolny układ sił).Uciąg ciągnika to jego przyczepnośc czyli siła tarcia, a będzie ona większa wraz ze wzrostem składowej o której mówiłem.Przecież widac "na oko",że w pierwszym przypadku składowa pionowa 5 ma znikomą wartośc w porównaniu z drugim przypadkiem.Także im mniejszy kąt pomiędzy liną a osią pionową (prostopadłą do podłoża) ciągnik jest "mocniej" dociskany(ma większy uciąg), ponieważ wartośc składowej 5 wzrasta.Np:rzut siły równoległej do osi pionowej(kąt 0°) na tą właśnie oś będzie miał pełną wartośc tej siły.A jeżeli siła będzie prostopadła do osi (kąt 90°)to wartośc rzutu wynosi 0.
Re: Spór o rozkład sił w przykładzie z tematu i o rozwiązani
: 24 kwie 2011, 17:13
autor: pitsa
aron20000 pisze: kiedy w ciągniku np. rolniczym posiadającym podnośnik będzie większa siła uciągu.
Z praktycznego punktu widzenia bardzo wiele zależy od podłoża i elastyczności liny. Po jakim polu ciągnięcie? Lina czy łańcuch, zaczepione w jednym punkcie na środku za dyszel, czy czy "podwójnie" po bokach. Kartoflisko, rżysko, łąka, klepisko, po bronowaniu, zaorane, podmokłe, suche, grząskie, piaszczyste?
To jest zagadnienie trudniejsze niż "lepiej ciągnąć czy pchać".

Re: Spór o rozkład sił w przykładzie z tematu i o rozwiązani
: 24 kwie 2011, 17:49
autor: kamar
pitsa pisze: trudniejsze niż "lepiej ciągnąć czy pchać".

Trudniej to jest pchać linkę.

A poważnie to oba sposoby do d....y. Przy szarpaniu dużych ciężarów linę się zaczepia za belke podnośnika. Byłem świadkiem jak C330 nakryło się kołami przy wyrywaniu karpy, grzebiąc traktorzyste.
: 26 cze 2011, 23:19
autor: ursus_arctos
Takie rozważania to są dobre w pewnym zakresie. Już wyjaśniam:
Trzeba "narysować" prostą, na której leży lina. Jeżeli oś tylnego koła jest nad nią, to powyższe rozważania są prawdziwe (tzn. koła są dociskane itd.)
Jeżeli oś jest pod linią liny, to siła reakcji zaczyna przewracać ciągnik - w skrajnej sytuacji przedmiot zostanie, gdzie był, a koła "wyjadą" spod ciągnika, który zrobi przewrót przez plecy.
< edit: sorry za odgrzewanie kotleta, nie popatrzyłem na daty >
: 27 cze 2011, 00:00
autor: pitsa
A zakopał się, który na polu albo wyjeżdżał ciągnąć wóz z podmokłej łąki? Czasem trzeba pociągnąć tak aby nie dociążać kół. Każda sytuacja inna i trzeba kombinować z dociążaniem albo odciążaniem i dobrze, że ciągniki mają ten podnośnik z tyłu.