Frezarka czy ploter?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#21

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 13 lip 2006, 22:37

pit202, co do pomylki w programie to jesli sie pomylisz w x,y czy z to nie mozna cos uszkodzic? poza tym nie czytasz dokladnie bo w poprzednim poscie napisalem "porgram wygladal standardowo czyli np. T5 M6 natomiast cala reszta byla zalatwiona poprzez makro." tak wiec jest oczywiste ze os byla zarezerwowana tylko do tej funkcji i nie mozna bylo nia sterowac w inny sposob.
piszesz tez "a poza tym do zmiany narzedzi potrzeba 2 dodatkowych osi : jedna do podsuwania a druga do krecenia ( w przypadku zmieniarki talerzowej )"
nie jest to prawda do konca, poniewaz do "wjechania" do magazynu mozna uzyc osi np.y (takie rozwiazanie miala nie tylko ta maszyny o ktorej pisze ale np. takisawa rowniez)
nie wiem gdzie dla ciebie zaczynaja sie zabawki, bo dla mnie maszyna o ktorej pisalem jest maszyna powazna. serowanie fanuc lub siemens, pole obrobki X=2540, y=635, z=670 liniowe czytniki polozenia, predkosci max. 40m/min wrzeciono 18.5kw jesli jest ktos zainteresowany dokladniejszymi danymi oto link http://www.gbicincinnati.com/ftv/ftv640.shtml

tez na poczatku myslalem ze to dziwaczne, ale proponuje pomyslec czy jest tak do konca zwalszcza jesli chodzi o obnizenie kosztow i wykozystanie ukladu sterujacego. dlatego tez mysle ze uzycie dodatkowych osi do takiego celu w rozwiazaniach amatorskich moze byc calkiem dobre.
Załączniki
ftv_header.jpg
ftv_header.jpg (82.73 KiB) Przejrzano 2236 razy


POZDRAWIAM

Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#22

Post napisał: pit202 » 14 lip 2006, 20:18

moza uzyc np. do sterowania magazynem narzedzi.
pit202, co do pomylki w programie to jesli sie pomylisz w x,y czy z to nie mozna cos uszkodzic? poza tym nie czytasz dokladnie bo w poprzednim poscie napisalem "porgram wygladal standardowo czyli np. T5 M6 natomiast cala reszta byla zalatwiona poprzez makro." tak wiec jest oczywiste ze os byla zarezerwowana tylko do tej funkcji i nie mozna bylo nia sterowac w inny sposob.
to nie tak - bo jesli sa osie, ktore nie sa bezposrednio dostepne dla uzytkownika i nie sa pomocne do frezowania to dla mnie nie są do dodatkowe osie, nie moge nazwac 2 dodatkowych silnikow zmieniarki dodatkowymi osiami, rownie dobrze moglbym nazwac silnik od wyciagu wiorow dodatkową osią, oczywiscie sa to osie dostepne poprzez specjalne Mkody ale nie są to nadal osie pomocne do frezowania detali bezposrednio.
PiteR


Autor tematu
krank1
Posty w temacie: 8

#23

Post napisał: krank1 » 14 lip 2006, 22:06

Zgadzam się z pitem. Ilość osi w obrabiarce to liczba stopni swobody jakie określają położenie narzędzia względem materiału obrabianego.

Panie Kimla czy mógłby Pan dokładniej opisać napęd bramy dwoma serwonapędami ?? Tzn. że jeden serwomotor pracuje inaczej niż drugi, jeden przemieszcza bramę z prędkością v a drugi np 2v? Raczej niemożliwe, a pracując jednakowo nie wnosi to do maszyny nowej osi.
Proszę wyjaśnić bo czegoś chyba nie rozumiem.
Pozdrawiam


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#24

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 14 lip 2006, 22:41

troche niezrozumielismy sie w wypowiedziach. w rzeczy samej tak jak napisal krank1 jest to prawda i tez sie z tym zgadzam "Ilość osi w obrabiarce to liczba stopni swobody jakie określają położenie narzędzia względem materiału obrabianego."
ja mialem na mysli ilosc osi w ukladzie sterujacym i ich wykorzystaniu, co oczywiscie nie musi sie pokrywac z iloscia stopni swobody danej maszyny. i tak np. jak wiadomo mach ma 6 osi z czego 2 lub 3 nie sa wykozystywane przez wiekszosc uzytkownikow. wiec dlaczego nie uzyc ich do czegos innego np. funkcji pomocniczych. oczywiscie nie mam na mysli krecenia slimakiem do wiorow za pomoca silnika krokowego :grin: ale do krecenia magazynem narzedzi jak najbardziej mozna to zrobic.
POZDRAWIAM


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#25

Post napisał: pit202 » 15 lip 2006, 07:27

mach ma 6 osi z czego 2 lub 3 nie sa wykozystywane przez wiekszosc uzytkownikow. wiec dlaczego nie uzyc ich do czegos innego np. funkcji pomocniczych. oczywiscie nie mam na mysli krecenia slimakiem do wiorow za pomoca silnika krokowego :grin: ale do krecenia magazynem narzedzi jak najbardziej mozna to zrobic.
oczywiscie , jezeli mowa o sterowaniu to jak najbardziej sie zgadzam, sam bym tak zrobił, tu natomiast watek był o maszynach i nowościach w ofercie i stwierdzenie :
Tak, są pomysły i to nie mało, trochę brakuje czasu, ale już niedługo pojawią się w naszej ofercie maszyny do 6-ciu osi.
jest niczym innym dla mnie jak chwytem marketingowym !
PiteR


Autor tematu
Kimla
Posty w temacie: 8

#26

Post napisał: Kimla » 16 lip 2006, 09:58

Wygląda na to, że wiele userów serwisu to te same osoby logujące się jako różne osoby.
W związku z tym będe się starał nie odpowiadać na pytania i opinie kierowane przez anonimowe osoby kryjące się z apseudonimami. Nie jest bowiem tajemnicą, że znaczna część użytkowników ma plany rozpoczęcia produkcji, lub już produkuje urządzenia takie jak ja. W związku z tym w ich interesie jest deprecjonowanie moich maszyn tylko dlateg
że robię ich więcej niż wszyscy inni razem wzięci. Jest to również powód, dla którego nie zostanie ukończony żaden wspólny projekt z omawiany na forum. Jeśli ktoś coś fajnego wymyśli to zostawia dla siebie, a projektowanie maszyny taniej w wykonaniu jest wbrew interesowi ponieważ ludzie będą sobie robić sami maszyny a nie kupować od nich -takie jest rozumowanie niektórych userów tego forum. Ja swoimi tekstami chcę pomóc w zrozumieniu niektórych zagadnień z tematyki CNC przez amatorów, a nie polemizować z pseudokonkurencją

pozdrawiam
Przemysław Kimla
www.kimla.pl

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#27

Post napisał: Piotrjub » 16 lip 2006, 10:29

A tak, aby sprawdzić Pana prawdomówność ponawiam pytanie nie było anonimowe czy może Pan potwierdzić słowa, które zresztą ostatnio kolega z tego forum usłyszał od Pana cytuję „na targach zagranicznych zrobiono test maszyn i co się okazało ze Pana maszyna dany detal zrobiła w 2 minuty a te inne maszyny w ponad 15minut” czy mógłby pan potwierdzić takie zdarzenie, na jakich targach i jakie były te inne maszyny i kto robił te testy, bo tak się naprawdę pięknie Pana słucha dodam, że ja od Pana podobna wersje słyszałem tylko Pana maszyna była tylko 2-3 krotnie szybsza od innych maszyn a teraz taki skok.

Pozdrowienia
Piotr Siezieniewski


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#28

Post napisał: numerek » 16 lip 2006, 14:09

Szanowny Panie Kimla
nie posiadam frezarki ani nie zamierzam posiadac -nie jest mi do niczego potrzebna i nie mogę się wypowiadac na tematy techniczne
ale........
strasznie mnie drażni sposób wypowiedzi praktykowany przez pana
to że zarejestrowal się Pan na forum to dobrze bo w końcu o Panu temat tez był
( swoje zdanie na ten temat wyglosiłem )

odnosze nieodparte wrazenie że traktuje Pan to forum jako szkołę w której uzurpuje Pan sobie prawo do bycia nauczycielem
co post z Pana udziałem to odwołania do "pseudo konkurencji" tudzież pouczanie wszem i wobec udzielających się userów
a jak już ktoś ma wątpliwości ucina temat potrzebą ochrony swoich rozwiązań
jesli tak to pytam się :
po co wogole Pan pisze skoro (jak sądzę ) uważa się Pan za mądrzejszego ?
skoro chce Pan pokazać swiatu jakie to cudne robi Pan urządzenia to prosze je pokazać -udowodnić i wyjasnić dlaczego są cudne

bo same slowa to za mało
mówić mozna wiele ale czy to prawda ?

napisał Pan elaboraty na temat co to ploter a co frezarka -chwała Panu za to ale prosze zejść na ziemię
trzeba wypowiadać się w sposób pogardliwy o innych maszynach czy userach aby dowieść ża Panskei maszyny sa najlepsze ?
czy tez może to taka forma reklamy i marketingu ?

bardzo mi sie to nie podoba a jako uczestnik tego forum od dawna, uważam że mam prawo być traktowany z szacunkiem a nie pouczany w sposób obcesowy

dziekuję za uwagę


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#29

Post napisał: pltmaxnc » 16 lip 2006, 14:44

Szanowni koledzy , chcialbym przypomnieć czemu ma slużyć nasze forum i jakie jest motto przewodnie..........................cytuję ...........

"Portal ten został utworzony z myślą o tych co chcą zrobić własnymi siłami ploter, frezarkę, wiertarkę i temu podobne urządzenia sterowane za pomocą komputera. Przeglądając inne fora o tematyce elektronicznej wiem że takich ludzi jest niemało. Na tej stronie postaram sie razem z wami zgromadzić materiały dotyczące tylko jednego tematu - CNC. Zapraszam wszystkich do pomocy w redagowaniu tego portalu. "

Niektóre wypowiedzi znacznie wybiegają poza zakres ww intencji i myślę że nasze forum niewiele ucierpi jeżeli takie dyskusje nie będą na nim prowadzone.

pozdrawiam wszystkich pltmaxnc


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#30

Post napisał: olo_3 » 16 lip 2006, 15:12

:arrow: Natomiast ja sadze ze Pan Kilma zarejestrował się na forum dosyć nie dawno – powinniśmy dać mu jakiś czas na wykazanie się.

:arrow: Przykro się czyta wypowiedzi wyłącznie krytyczne pod jego adresem, większości oparte na wypowiedziach innych userow.

:arrow: Nie wątpliwie możemy skorzystać wszyscy z jego wiedzy i rozwiązań, tak choćby jak z dorobku kolegi Piotra_jub i wielu innych nie wymienionych z nazwiska.

:arrow: Nie zawsze w finalnym efekcie wszystko wchodzi tak ja miało to być w założeniach, nie popełnia błędów ten kto nic nie robi. I takiemu właśnie najłatwiej jest krytykować innych dla samej sztuki krytyki ew. dla poczucia niedowartościowania bo do tej pory nie osiągnęli nic znaczącego, a co dopiero sukces komercyjny.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”