Jakie wybrać sterowanie i silniki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
szulik86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:47
Lokalizacja: KRAKÓW

Jakie wybrać sterowanie i silniki

#1

Post napisał: szulik86 » 22 lip 2010, 09:47

Witam.

Na wstępie chciałbym się przywitać i od razu mała prośba aby zaraz nikt nie wjechał co ma 1k lub więcej postów na tym forum, jest wyjadaczem i mnie zjechał bo jestem świeżak, że: "prosze poczytać forum tam wszystko jest" itp.

Forum czytam już jakieś 2 tygodnie, co niektóre pomysły fachowych kolegów na forum chce zastosować u siebie i z góry dziekuje że tacy ludzie którzy chcą się czymś podzielić są na tym forum.

Prosze o rzetelne wypowiedzi.


Przechodząc do tematu.


(i tu jak każdy świeżak :) ) Chce własnoręcznie zrobić frezarke CNC o polu roboczym około 1500mm x 2000mm x ??? jeszcze nie wiem.

Owa frezarka ma służyć do:

- frezowania płyt MDF lub lite drewno pod fronty (meble)
- frezowania plexi (grawerowanie, docinanie)
- frezowania ścieżek w PCB

Nie będe tu wypisywał że od czasu do czasu metale miekkie bo nie ma maszyny uniwersalnej, więc pozostaje przy tym co wyżej.

Co do osi Z to jeszcze nie wiem na jaką głębokość będę musiał się wrzynać, możliwe że to wyżej wymienionych operacji wystarczy do 50mm.


Po przeczytaniu całego działu CNC podstawy i kilku innych podobnych tematów, zgłupiałem do reszty albo potrzebuje odetchnąc od nadmiaru informacji.

Nie mam pojęcia jak ugryźć temat " sterownik + silnik krokowy "

Konstrukcja będzie z profili stalowych zamkniętych z ruchomą bramą, więc powinna być sztywna. Wszystko na śrubach trapezowych + szpilki do posuwu, ewentualnie prowadnice liniowe.


I teraz coś co mnie gryzie najbardziej.

Czy jest sen kupować silniki krokowe 12Nm 5,4A na każdą z osi ???
http://allegro.pl/item1156541764_silnik ... 5_4_a.html

Do tego sterowanie od tego samego allegrowicza.

Czy jest sens użycia tak mocnych silników do operacji frezowania jakie wymieniłem wyżej?
Wziąłem te silniki pod uwage ze wzgledu na to że mogą się przydać kiedyś tam do przeróbek maszyny.

Czy może silniki 3Nm 4,2A spokojnie dadzą rade?

Wiem że używając tych większych silników to jest przecież możliwość regulacji ich prądu przez sterownik i do pewnych prac wcale nie musze ich wykorzystywać na maxa.

Z tych 12Nm moge wykorzystać np tylko 2Nm lub 5Nm itp prawda? Czy się myle?




To chyba tyle z głównego tematu, ale pozostaje mi jeszcze jedno małe pytanie.

Czy jest możliwość zrobienia samemu sterownika+płyty głównej do tych dużych silników, czy lepiej zakupić gotowy sterownik?

Jeśli ktoś posiada schematy do takich sterowników na duże prądy to jeśli jest możliwość poprosiłbym.

Acha i jeszcze małe sprostowanie tzn wy sprostujcie mnie.

Są silniki krokowe DC jedno, dwu i pięciofazowe prawda? Jeżeli posiadam np silnik dwufazowy i na tabliczce znamionowej mam napisane przykładowo 4,2A tzn. że musze dostarczyć 4,2A na każdą z faz tego silnika? Czyli 8,4A ? Idąc dalej muszę mieć sterownik który jest w stanie dostarczyć 4,2A na każdą z faz?



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 22 lip 2010, 12:23

Po pierwsze musisz wrzucić chociaż jakiś wstępny szkic maszyny. Wtedy można pogadać o tym czy 12.5Nm to za dużo. Pole pracy duże, chcesz robić z profili stalowych, więc to może być ciężkie, a pewnie chcesz szybką maszynę do zarabiania - obawiam się, że 3,5Nm może okazać się za słabe (pociągnie, ale jak to już zależy od projektu i wagi bramy?)

Po drugie jakie szpilki chcesz tu używać :shock: ? Trapezówki z kolei, przy tym polu pracy to masakra (przystosowane są do maks. posuwów na poziomie 3m/min). Maszyna do drewna, więc rozdzielczość nie musi być na poziomie setki. Ja bym dał listwy zębate. Z silnikami 12.5Nm byłaby to piekielna maszyna :twisted: jeśli chodzi o prędkość. Tylko wrzeciono musisz wtedy dać profesjonalne (nie kress-a) i minimum 1,5kW(jak nie więcej), bo będzie za mała wydajność w stosunku do prędkości posuwu.

Po trzecie, o silnikach i sterowaniu musisz jeszcze dużo poczytać, ale jak robisz taką dużą maszynę i jak sądzę do zarobku, to skompletuj sobie sterowanie w jednym miejscu. Sprzedawca pomoże ci to podłączyć. Zrobić można je samemu, ale przy twojej wiedzy elektronicznej (nie obraź się) - marnie to widzę.


Autor tematu
szulik86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:47
Lokalizacja: KRAKÓW

#3

Post napisał: szulik86 » 22 lip 2010, 13:40

Dzięki za nakierowanie :) o takie coś właśnie mi chodziło, a nie od razu idz i przeczytaj całe google.

A więc przy tych długościach raczej zrezygnować ze śruby trapezowej, a zastosować listwy zębate prawda? Ale listwy tylko do tego długiego posuwu tzn na długość 2500mm i 1500mm czy na wszystkie osie? Chyba że na Z dać trapezową?

Ogółem chce żeby po złożeniu maszyny nie mieć problemów takich jak czas pracy w danym materiale o danych wymiarach.

Chce żeby maszyna była duża bo na takiej zawsze można zrobić i małe i duże rzeczy prawda?

Co do szybkości pracy: mam nadzieje że jeśli zastosuje silniki dajmy na to te większe 12Nm, to nie będę musiał przy niej spać żeby mi wygrawerowała np LOGO o wymiarach 500mm x 500mm.

Żeby samemu zbudować sterownik do tych większych silników to widziałem gdzieś schematy http://mac1.ifrance.com/ dotyczące L297 ale.... i tu mam problem czy sterowanie na pół kroku wystarczy do grawerowania?

Chce grawerować płytko w plexi i do 50 mm w MDF.

Jeszcze jedno: silnik + listwa zębata + chyba jakaś przekładnia prawda? Z tą przekładnią to jestem zupełnie ciemny.

Wstępny projekt jest na kartkach więc nie mam sposobności żeby go wrzucić ale jutro będe robił wszystko w Solidzie i postaram się wrzucić.

Ogółem maszyna wzorowana na podobieństwo
https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=2248


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 22 lip 2010, 15:24

szulik86 pisze:Dzięki za nakierowanie :)
Chce żeby maszyna była duża bo na takiej zawsze można zrobić i małe i duże rzeczy prawda?
Nie zawsze. Maszyna na listwach może nie być aż taka precyzyjna do bardzo małych rzeczy. Jak chcesz mieć jednak precyzyjną i szybka maszynę to powinieneś użyć śrub kulowych. Skok 10 lub nawet 20 mm. Przy tym polu pracy to pewnie 25 mm średnicy. Tylko wtedy robisz uniwersalną maszynę - koszty mogą cię zabić, a efekty mogą rozczarować. Lepiej zrób tanią dużą maszynę, zarób i do grawerki zrób drugą precyzyjną. Taki tandem może w sumie taniej wyjść niż 1 wielka i precyzyjna.
szulik86 pisze: Co do szybkości pracy: mam nadzieje że jeśli zastosuje silniki dajmy na to te większe 12Nm, to nie będę musiał przy niej spać żeby mi wygrawerowała np LOGO o wymiarach 500mm x 500mm.
Wszystko zależy od skomplikowania wzoru i materiału. Posuwy jałowe będziesz miał szybkie, ale obróbkę nie koniecznie (to zależy od wielu czynników: technologicznych oraz jakości wykonania maszyny, użytego wrzeciona, frezu itd.).
szulik86 pisze: Żeby samemu zbudować sterownik do tych większych silników to widziałem gdzieś schematy http://mac1.ifrance.com/ dotyczące L297 ale.... i tu mam problem czy sterowanie na pół kroku wystarczy do grawerowania?
Dajesz link do strony z trojanem. Na L297 nie wyciśniesz maksimum z silników.
szulik86 pisze: Jeszcze jedno: silnik + listwa zębata + chyba jakaś przekładnia prawda? Z tą przekładnią to jestem zupełnie ciemny.
Przy tych silnikach to nie konieczne, ale dzięki przekładni wzrasta rozdzielczość maszyny.


Autor tematu
szulik86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:47
Lokalizacja: KRAKÓW

#5

Post napisał: szulik86 » 22 lip 2010, 17:12

Dzieki Ezbig za pomoc nie wiem czy temat dalej ciągnąć na forum czy przejsc na PM, ale tez nie chce Cię zasypywać pytaniami.

Z tym silnikiem to jak myslisz może 6Nm i na tym zaprzestać żeby miał zapas mocy?

W sumie to tylko grawerowanie plexi i fronty do kuchni w MDF.

MDF i jego frezowanie to przecież tylko proste linie lub jakiś wzór tylko dla dekoru, kto bedzie chciał sobie zrobić kuchnie w płaskorzeźbach? Raczej nikt

Bardziej zalezy mi na grawerowaniu w plexi różnego typu logotypów , gotowych reklam, itp.

Na listwach zębatych raczej powinna dać rade wygrawerować napis o czcionce 5mm.

Zreszta to tylko reklama wiec po co komu male literki na reklamie ?? :)

Wracając do tematu to na allegro mam do wyboru dosyc tanie listwy zębate 50mm x 50mm o długośći 1,5m na listwe wchodzi niecałe 100 zębów , listwa ze stali hartowanej tylko że beż otworów pod śruby.
Cena to jakieś 120zl /// opłacalne???


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 22 lip 2010, 18:57

Ja ci tego nie powiem czy opłacalne, bo buduje maszynę na śrubach kulowych i takie komponenty kupiłem. W listwach się nie orientowałem. Moja będzie pracować w tej samej i zbliżonej branży, ale jest do małych i średnich rzeczy. Też mi chodzi po głowie duża maszyna do reklamy. Jeśli powstanie to będzie to prosta konstrukcja na na listwach zębatych. Myślałem o paskach, ale przy tej długości i dynamice pracy, nie wiem czy nie będą zbyt elastyczne.

Co do silników, to wszystko da się policzyć. Trzeba znać masę i konstrukcję bramy. Znając przełożenie na przekładni pasowej silnika, moduł listwy i ilość zębów na kole, można policzyć ile kg to pociągnie. Jak dasz przekładnię do zwiększysz moment obrotowy i silnik może nie będzie musiał być duży. Przekładnia zwiększa rozdzielczość kroku, ale zmniejsza prędkość posuwu. Trzeba to wypośrodkować, żeby uzyskać maks. efektu przy jak najmniejszym silniku, ale musisz uwzględnić też to, że silniki krokowe nie lubią za dużych prędkości.

Rozpisałem się, ale musisz wysilić się trochę sam. Ja to forum czytam 4 lata. Miałem w tym czasie 2 podejścia do maszyny robionej "tanim kosztem" i dopiero teraz projekt nabrał realnych kształtów w postaci fizycznie powstającej konstrukcji. W przyszłym tygodniu będę mógł już w końcu coś sfotografować.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#7

Post napisał: smouki » 24 lip 2010, 09:41

szulik86 pisze:- frezowania płyt MDF lub lite drewno pod fronty (meble)
- frezowania plexi (grawerowanie, docinanie)
- frezowania ścieżek w PCB
mnie cały czas zastanawia ta 3-cia pauza, nie da się tego połączyć, ale z dalszej części tematu wnioskuję że pcb odpadło, z uwagi na użycie listw zębatych. Nie wiem co proponować, bo nie znamy budżetu, najlepszą opcją są oczywiście śruby kulowe jak pisał ezbig, ale do frontów mdf i reklam wystarczą listwy zębate, ale jak pisałem to wszystko zależy od budżetu, ja cały czas piję to tych PCB.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
szulik86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:47
Lokalizacja: KRAKÓW

#8

Post napisał: szulik86 » 24 lip 2010, 16:26

No tak, PCB raczej odpadnie jeśli użyje listwy zębatej.

Zastanowiłem się i wkońcu stwierdziłem że uniwersum w CNC nie ma, więc obstawiłem samo PLEXI, akryl i podobne.

Wymiary maszyny, a dokładność to chyba horror dla każdego początkującego amatora CNC.

Myśle że spokojnie 1000mm x 600mm bądź 1200mm x 800mm wystarczy do samych prac grawerskich w plexi.

Zastanawia mnie tylko jakiego środka do posuwu użyć, listwa zębata chyba nie bedzie tak samo dokładna jak śruba trapezowa, o kulowej nawet nie myśle bo ceny mnie zabijają.

Mam jakies 4-5 tyś zł na moją inwestycje.

Miałem zrobić wstępne szkice CAD ale jeszcze się za to nie zabrałem.

Z tego co czytam na forum to do samych prac grawerskich ewentualnie cięcie plexi wystarczy jakiś mocny stół ( i tu myśle o spawanym z profili stalowych) + ruchoma brama dla oszczędności w samych gabarytach.

Dalej nie wiem tylko jakie dobrać silniki krokowe i sterowanie (1/2 i 1/4 starczy? czy to aby przełoży się na dokładność?)

Zastanawiałem się nawet nad prowadnicami liniowymi seri TT, to jakaś stal+tworzywo sztuczne, mamy takie w pracy i jak dla mnie niczym się nie różnią od standardowych ze stali hartowanej.

Możesz coś dopowiedzieć do tego wątku Smouki? Może wreszcie ktoś inny się wtrąci. Zależy mi na wypowiedziach innych znawców tematu. Może to wygląda na kolejny temat typu : "Ja napisze co chce robić a ty mi daj to wszystko na tacy" /// Ale wcale tak nie jest.
Codziennie śledze różne fora CNC i codzień uświadamiam sobie jak jeszcze mało wiem. Dlatego dużo czytam :)

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#9

Post napisał: smouki » 24 lip 2010, 22:11

szulik86 pisze:(1/2 i 1/4 starczy? czy to aby przełoży się na dokładność?)
oczywiście że to przełoży się na dokładność standardowo silnik ma 200 kroków czyli jak ma 1/4 kroku
200 kroków to 1,8 stopnia a jak zrobi 1/4 kroku to zrobi 0,45 stopnia czyli przełoży sie to na ruch liniowy przykładowo zamiast milimetra zrobi 0,25 mm. Zawsze jest jeszcze 1/16, 1/32.
Już pisaliśmy wyżej że moc silników zależy od konstrukcji i zastosowanego napędu i ewentualnego przełożenia, niekoniecznie listwy są mniej dokładne, stosuje się takie patenty we frezarkach, wystarczy przekładnia i ona też zwiększy dokładność. siądź przy projekcie to poradzimy coś. Jedno zdjęcie jest warte tysiąca słów. Ja też mam nadzieję że ktoś się włączy do tematu i potwierdzi mnie, lub poprawi, ja raczkuję w cnc.

[ Dodano: 2010-07-24, 23:01 ]
grzebałem, grzebałem i wygrzebałem:
https://www.cnc.info.pl/topics76/ploter ... y+z%EAbate
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
szulik86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2010, 10:47
Lokalizacja: KRAKÓW

#10

Post napisał: szulik86 » 24 lip 2010, 23:26

Szukałem dokładnie tego samego, jutro wieczorkiem wrzuce troche rysunków poglądowych do mojego projektu może to coś wyjaśni, a obliczenia obliczeniami, nie zaszkodzą w każdym razie ale wiadomo że teoria nie równa praktyce ;>

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”