korekcja krawędzi skrawających

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

korekcja krawędzi skrawających

#1

Post napisał: ArturMAZAK » 10 maja 2010, 14:42

Witam!!!
Pracuję na frezarce MAZAK, w opisie narzędzi należy podać korekcje krawędzi skrawających co to znaczy i skąd sie to bierze? pzdr.Artur



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 10 maja 2010, 20:22

A co ty na tej frezarce robisz? I jak można w "w opisie narzędzi podać korekcje krawędzi skrawających"? Przecież to się normalnie nie da. Korekcja wynika z tego, jak się narzędzie zachowuje na maszynie. Jeśli masz narzędzia mierzone na zewnątrz, to korekcje wpisuj jako zero.


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Tielegin » 10 maja 2010, 22:57

Czasami się zastanawiam jak to jest, że z jednej strony padają takie słowa na forum aktualnych operatorów, a z drugiej wiele osób z umiejętnościami nie potrafi znaleźć pracy?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: korekcja krawędzi skrawających

#4

Post napisał: WZÓR » 11 maja 2010, 12:04

ArturMAZAK pisze:Witam!!!
Pracuję na frezarce MAZAK, w opisie narzędzi należy podać korekcje krawędzi skrawających co to znaczy i skąd sie to bierze? pzdr.Artur
Podejrzewam , że koledze chodzi o kompensację długości i promienia narzędzia.
Poruszałem podobny temat w dziale Haas :arrow: https://www.cnc.info.pl/topics90/kompen ... htm#141671
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: korekcja krawędzi skrawających

#5

Post napisał: jasiu... » 11 maja 2010, 18:40

ArturMAZAK pisze:w opisie narzędzi należy podać korekcje krawędzi skrawających
Czytałeś WZÓR ten tekst? Kto używa takiego słownictwa? Mówi się o korekcji narzędzi, a nie "krawędzi skrawających". Taki tekst wypuści najczęściej niedouczony technolog, który nie ma pojęcia o pracy obrabiarki, natomiast usiłuje zmontować na podstawie instrukcji maszyny jakieś karty, bo ISO w firmie wprowadzają.

Oczywiście, że każde narzędzie należy korygować, tyle że każdy wie, że korekcje są to własności zmieniające się na bieżąco. Ot, frez się przytarł i trzeba przysunąć dwie setki. Wpisywanie tego w karty świadczy o tym, że gość wcześniej robił ISO dla firmy produkującej ciastka (wpisywało się ilości zużytego cukru waniliowego), a teraz na podstawie gotowca, bez żadnej praktycznej wiedzy chce zrobić to samo dla firmy metalowej. Ja bym tak to widział.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#6

Post napisał: ArturMAZAK » 11 maja 2010, 21:10

Tak dla sprostowania, jest to moja pierwsza praca. Na obrabiarkach cnc pracuje dopiero 3 miesiące, stąd moje pytania są na takim poziomie, niestety nie urodziłem sie z ogromną wiedza na temat obróbki skrawaniem i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie dlatego nie mając innej możliwości postanowiłem napisać na forum. Dziękuje wszystkim za podpowiedzi i podniesieni na duchu.

[ Dodano: 2010-05-11, 21:16 ]
a co do tych "korekcji krawędzi skrawających" napisałem tak, dlatego że maszyna nie jest w języku polskim i po tłumaczeniu otrzymałem dokładnie taką nazwę.
kto pyta-ten nie błądzi.


Tielegin
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:40
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: Tielegin » 11 maja 2010, 23:44

Jest taka książka Programowanie obrabiarek CNC na przykładzie układu sterowania Sinumerik 810D/840D G. Nikiel. Jeżeli zapoznasz się z nią to będziesz miał ogólne pojęcie na temat programowania. Później będzie już górki.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 12 maja 2010, 09:41

ArturMAZAK pisze:... dlatego że maszyna nie jest w języku polskim i po tłumaczeniu otrzymałem dokładnie taką nazwę.
Witam
Na szczęście u mnie (na pulpicie) zawitał już język polski , ale nie do końca .
Są jeszcze słowa w języku angielskim , które (z powodu nieznajomości języka) przekręcam.
... programista ma ubaw :wink: jak usłyszy angielski w moim wydaniu , ale jednocześnie wie , że rozumiem ich znaczenia i co za tym idzie panuję (samodzielnie ) nad maszyną.

p.s.
koledzy mają rację - trochę teorii nie zaszkodzi , szczególnie w tych pierwszych miesiącach pracy na CNC.

Powodzenia.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”