Pomier kąta prostego osi x i y

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
dziki-piesiec
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2008, 13:07
Lokalizacja: Ciechanów

Pomier kąta prostego osi x i y

#1

Post napisał: dziki-piesiec » 23 mar 2010, 13:47

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób i jakich narzędzi użyć w miarę tanich (najlepiej typowo warsztatowych), aby zmierzyć kąt (docelowo prosty) pomiędzy osią x i osią y.

Wpadłem na taki pomysł, że w przypadku gdyby kąt ten niebyłby kątem prostym dodałbym elemementy szczelinomierza tak aby wyrównać kąt pomiędzy prowadnicami i śrubą osi y a prowadnicami na osi x.

Tylko czym zmierzyć ten kąt do odpowiedniej dokładności(np, 0,02, 0,01)?

Czy różnice w tym kącie pomiędzy x i y mają duży wplyw na "kwadratowość" detalu? Wydaje mi się, że gdy ten kąt nie będzie zachowany to obróbka będzie w postaci rombu i trzeba będzie zawsze detal ustawiać pod pewnym kątem.

Dodam, że maszyna ma obrabiać aluminium, silniki serwo 75W sterowanie z poziomu mach3.

Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#2

Post napisał: Maq » 23 mar 2010, 14:10

https://www.cnc.info.pl/topics58/prosto ... %B3o%B6%E6 był ostatnio podobny temat - może pomoże.


Autor tematu
dziki-piesiec
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2008, 13:07
Lokalizacja: Ciechanów

#3

Post napisał: dziki-piesiec » 23 mar 2010, 15:08

Dzięki za link.. W tym temacie odpowiedź AndrzejaJS wydaje się być bardzo sensowna. Jednak nie dokońca rozumiem tej metody z wierceniem otworów 8mm w płycie mdf... czy ktoś może to lepiej opisać.. krok po kroku?

Rozumiem, że wiercę otwory w płycie mdf w rogach kwadratu, wkładam po frezie w każdy otwór i co dalej? przykładam profil do jednej freza i mierzę przekątną? Jakie wymiary tej płyty mdf? jak tym zmierzyć?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.


Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#4

Post napisał: Maq » 23 mar 2010, 18:50

z tego co ja zrozumiałem to dalej bierzemy jakiś płaskownik krótszy od przekątnej tego kwadratu( np o ok. 2cm) tak aby można było zmierzyć suwmiarką odległość od freza do tego płaskownika. tak robimy na obu przekątnych, wymiary powinny być takie same. Może sam AndrzejJS albo koledzy poprawią jeżeli się mylę.


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#5

Post napisał: AndrzejJS » 23 mar 2010, 19:34

Jest dokladnie tak jak kolega Maq pisze. Przekatne musza byc jednakowej dlugosci. Tak naprawde to odchylka od kata prostego w stopniach jest nam malo przydatna, mozna ja oczywiscie obliczyc znajac wymiary tego prostokata i roznice dlugosci przekatnych ale bardziej nas interesuje o ile, mowiac obrazowo, przesunac jedna noge bramy w stosunku do drugiej. Postaram sie zrobic maly szkic i dolaczyc go do nastepnego opisu w tym poprzednim temacie.

Pozdrawiam

Andrzej

Szkic z opisem wyslany, jest tu: https://www.cnc.info.pl/topics58/prosto ... htm#145717

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”