Proszę o pomoc w budowie frezarko-grawerki 4 osiowej!

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
orka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2010, 22:28
Lokalizacja: K-ce

Proszę o pomoc w budowie frezarko-grawerki 4 osiowej!

#1

Post napisał: orka » 27 lut 2010, 22:16

Witam!
Postanowiłem zaprojektować i wykonać małą frezarko-grawerkę cnc 4 osiową (3 osie liniowe i 1 obrotowa). Frezarka ma służyć do celów hobbystycznych jak i małej produkcji detali z drewna (balsa , lipa) oraz poliwęglanu.
Zakładane parametry pracy:
Maksymalne robocze parametry pracy to: x-120mm y-60mm z-60mm;
-duża dokładność (szczegółowość obrabianych detali);
-prędkość mniej istotna;
- jeśli chodzi o cenę w której miałbym się zmieścić to trudno powiedzieć, wszyscy wiemy że cena idzie z jakością i na niektórych elementach nie warto oszczędzać;
-tania w eksploatacji, pobór mocy nie większy niż 1000W;
-praca w warunkach domowych;
Obrazek
Dlatego chciałbym prosić o pomoc fachowców którzy mają w tym temacie coś do powiedzenia lub coś takiego budowali.
Mianowicie chodzi mi o dobór konstrukcji ramy(bram), śrub, prowadnic, silników-jakieś proponowane rozwiązanie do w/w warunków.
Sam mam już jakieś pierwsze koncepcje ale chciałbym się poradzić też bardziej doświadczonych w tym temacie! Ponieważ to będzie moja pierwsza taka maszyna.
Prace zaczne od projektu w Inventorze. Z chęcią podzielę sie postępami z prac.
Z góry dziękuję wszystkim którzy dadzą kilka rad i wskazówek.Będę bardzo wdzięczny!



Tagi:

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: podrzeźbi » 02 mar 2010, 23:36

No ja buduję 3 - osiówkę z zamiarem przerobienia jej kiedyś na 5 osi. Jak w moim 1 -szym poście. W tym celu na razie bawię się parą łożysk wzdłużnych. Szukam przekładni ślimakowych z kasowaniem luzu. Potrzebny jest drugi LPT (PCI na LPT). W ogóle 4 i więcej osi to trochę temat tabu na forum.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 03 mar 2010, 10:31

podrzeźbi pisze:Szukam przekładni ślimakowych z kasowaniem luzu. Potrzebny jest drugi LPT (PCI na LPT). W ogóle 4 i więcej osi to trochę temat tabu na forum.
A szukał kolega przekładni falowych/ synchronicznych ?? - rozwiązanie o niebo lepsze , kasa ta sama a kłopotów brak :razz:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
orka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2010, 22:28
Lokalizacja: K-ce

#4

Post napisał: orka » 03 mar 2010, 23:42

zanim przejdę do 4 osi obrotowej, chciałbym się zapytać szanowne grono o prowadnice i śruby, łożyska i inne elementy mechaniczne jakich najlepiej użyć, biorąc pod uwagę dokładność i szczegółowość obrabianych detali.A może różne w zależności od rodzaju osi.W sklepie z akcesoriami jest duży wybór prowadnic liniowych z wózkami,precyzyjnych wałków prowadzących, na podporach lub bez...łożysk itd. jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat byłbym bardzo wdzięczny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”