Elektronika plotera tnącego w CNC?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Hator2600
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 lut 2010, 22:25
Lokalizacja: UK

Elektronika plotera tnącego w CNC?

#1

Post napisał: Hator2600 » 26 lut 2010, 18:33

Witam wszystkich,
od kilku dni przeglądam to forum, podziwiam wasze konstrukcje i zbieram informacje. Wiąże się to rzecz jasna z moimi przymiarkami do zbudowania małej frezarki cnc. Ma to być coś formatu A4 i główny materiał który chcę obrabiać to plexi. Co do samej konstrukcji, mam już rozeznane jak to zrobić, mam jednak pytanie o elektronikę ( jak w temacie).
Posiadam ploter tnący firmy Creation PCUT . Użyłem go kilka razy do rysowania szablonów papierowych i od tej pory zbiera się na nim kurz w garażu. Zastanawiam się czy mógł bym użyć jego elektronikę do budowy cnc? Oczywiście wiem, że są tam tylko dwa silniki, ale może jego sterownik da się wykorzystać w osi X, Y a do sterowania osi Z dorobić lub dokupić trzeci?
Wiem, że najlepiej sprzedać ploter i kupić albo zbudować sterownik przeznaczony do frezarki, ale ploter ten nie jest żadną rewelacją i jestem zdecydowany poświęcić go na doświadczenia.
Pozdrawiam.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 26 lut 2010, 23:33

Szkoda czasu, pieniędzy i nerwów. Zrób tak jak sam wiesz że jest najlepiej ("Wiem, że najlepiej sprzedać ploter...") W frezarce nawet do miękkich materiałów występują większe opory które muszą pokonać silniki, niż w ploterze tnącym czy rysującym. Oryginalne silniki z tego plotera będą za mało wydajne. Jeżeli dasz mocniejsze silniki to też sterowniki wydłubane z plotera nie dmuchną w nie wystarczającą ilość życia. A nawet gdyby i silniki i sterowniki zagdakały to zastanów się czy dla paru elementów warto rozbebeszać chodzący ploter. Pozostałej elektroniki zawartej w ploterze nie wykorzystasz bo jest jej tam za dużo i jest zbyt mądra jak dla potrzeb przeciętnej fezarki cnc. Za pieniądze uzyskane z korzystnej sprzedaży dostaniesz dużo lepsze klocki do zabawy i doświadczeń. Takie jest moje zdanie. Masz prawo mieć inne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”