Strona 1 z 1
Wytaczak zaosiowy
: 10 gru 2009, 23:33
autor: antares
Witam
Ostatnio gdzieś wyszperałem nazwę wytaczak zaosiowy i mam taki mały dylemat

.
Wie ktoś może na czym polega to "zaosiowy" ? To kwestia nazewnictwa, czy to rzeczywiście jakiś specjalny wytaczak??
Pozdrawiam
: 11 gru 2009, 14:50
autor: Bart_Q
Chodzi o to że jak stajesz przed obrabiarką to najpierw jest operator, następnie przedmiot obrabiany a na końcu narzędzie. Dzięki temu lepiej widać co się dzieje podczas obróbki
Dokładnie nie wiem czy te narzędzie czymś się różnią, ale wydaje mi się, że tak. Dodatkowo wymagają chyba lewych obrotów, ale lepiej niech wypowie się ktoś kto ma o tym większe pojęcie.
: 11 gru 2009, 16:04
autor: jasiu...
Prawidłowo wytaczaki dzielą się na prawe i lewe (jak wszystkie noże - a zobacz sobie tu:
http://www.cim.pw.edu.pl/obskra/1 Sprawdzanie geometrii nozy tokarskich.pdf - jako link skopiuj całe do pdf, jakoś tak dziwnie rozwaliło) ale są ludzie, którym to trudno zrozumieć i tworzą jakieś nowe pojęcia w naszej dziedzinie.
Nie wiedział, jak nazwać, a nazwać jakoś musiał, to nazwał "zaosiowy" innego wytłumaczenia nie umiem znaleźć. Po prostu ktoś znów prawdopodobnie wprowadza bałagan w czymś, co od dawna jest uporządkowane. No ale skoro za kursy CNC biorą się absolwenci polonistyki
Chyba polonistyki

: 11 gru 2009, 16:35
autor: acetylenek
Nie koniecznie lewe obroty ja mam (t. manualna) drugi imak do cięcia i tam nóż jest odwrócony do góry nogami (jak by je miał). Gdzieś wyczytałem (pewnie w poradniku tokarza) że lepszy jest wtedy rozkład sił i momentów i mniejsze drgania podobnie można pewnie przy wytaczaniu.
: 11 gru 2009, 19:38
autor: jasiu...
Ale to jest normalne, szczególnie na CNC. Jak tak np. gwintuję - trzonek zastawia płytkę. Problem w tym, że nóż prawy, czy lewy mówi o jego budowie (w którą stronę jest odsadzony), a nie o mocowaniu. Natomiast "nóż zaosiowy" to neologizm, który ktoś stworzył, bo nie wie, jak powinien nazwać nóż i opisać sposób jego ustawienia.
Przejrzyj katalogi producentów - żaden nie produkuje "noży zaosiowych"

: 11 gru 2009, 19:49
autor: gaski
acetylenek pisze:mniejsze drgania podobnie można pewnie przy wytaczaniu.
korzystne przy luzach wrzeciona, nóż (siły skrawania ) dociska wrzeciono w dół i wrzeciono nie "skacze"