Strona 1 z 1

Dobrać dowolny materiał i proces obróbki cieplnej aby...

: 22 wrz 2009, 19:15
autor: rolnik41
... uzyskać twardość 42HRC. Jak sie do tego zabrać?

: 22 wrz 2009, 19:56
autor: zdzicho
Materiał np 40H. Hartować i odpuszczać do twardości 42HRC( to nie tak wiele- tyle ma np ręczna piła do drewna).

: 22 wrz 2009, 20:25
autor: rolnik41
skąd wiadomo jaką twardość uzyskamy po hartowaniu i odpuszczaniu?

: 22 wrz 2009, 21:13
autor: zolax
rolnik41 pisze:skąd wiadomo jaką twardość uzyskamy po hartowaniu i odpuszczaniu?
Tutaj coś o tym było.

: 22 wrz 2009, 21:40
autor: rolnik41
Zadając to pytanie miałem na myśli skąd zdzicho jest przekonany że po hartowaniu i odpuszczaniu materiał 40H uzyskamy materiał o twardości 42HRC a nie np 45HRC? Czy są jakieś metody szacowania albo tabele ukazujące twardość materiału przed i po hartowaniu ?

: 22 wrz 2009, 22:40
autor: WZÓR
rolnik41 pisze:... Czy są jakieś metody szacowania albo tabele ukazujące twardość materiału przed i po hartowaniu ?
:arrow: http://www.multistal.pl/go.live.php/PL- ... iczne.html ... przyda się ? :neutral:

: 23 wrz 2009, 21:07
autor: rolnik41
Dzięki za linki przydadzą się. Jeszcze jedno pytanie.... rozumiem że wartość wytrzymałości na rysunku technicznym jest wartością minimalna i nie jest istotne uzyskanie dokładnej wartości...? A jeśli chodzi o kontrole jakości to przecież nie będziemy niszczyć zahartowanego wyrobu próbując zmierzyć twardość. Jak zatem skontrolować czy spełniliśmy założenia ?

: 23 wrz 2009, 21:27
autor: upadły_mnich
rolnik41 pisze:rozumiem że wartość wytrzymałości na rysunku technicznym jest wartością minimalna i nie jest istotne uzyskanie dokładnej wartości...?
Wartość wytrzymałości jak wszystko na rysunku jest z pewną tolerancja.. Dokladne granice wartosci okreslasz Ty jako konstruktor.
Przy okreslaniu obróbki cieplnej w formie parametru wytrzymałosci Rm (dla stali weglowych wartośc praktycznie proporcjonalna do HRC) najczęsciej i tak podajesz granice dolna i górna. Detal obrobiony cieplnie, z różnicą np. HRC8 (lub odpowiednik jak chcesz na rysunku w formie parametru wytrzymałosci - Rm) ma zupełnie rózne własciwosci.
Stal NC6 powiedzmy jako spręzyna płaska 0,8mm obrobiona na HRC60 pęka przy zginaniu podczas gdy na HRC52 zgina się bez pekania.
Praktycznie róznica HRC5 (jako tolerancja) jest bardzo istotna dla pewnych stal/pewnych przedziałów i bardzo rzutuje na właściwości detalu.

[ Dodano: 2009-09-23, 21:34 ]
rolnik41 pisze:A jeśli chodzi o kontrole jakości to przecież nie będziemy niszczyć zahartowanego wyrobu próbując zmierzyć twardość
Mierzy się twardość zahartowanego przedmiotu. :wink:
Nikt nie wmusza stosowanie młotka Poldi`ego
Nawet jak praktyka zakladu pozwala okreslić twardość na podstawie doświadczenia to jednak twardość tę się mierzy. Metody takie jak Rockwella (HRC) nie są aż takie "inwazyjne" aby detal po próbach wyleciał do kosza.
Tak wogóle to o seriach mówimy czy pojedynczych sztukach?