Pracuję na frezarce DUGARD EAGLE 1300, Fanuc Seria Oi-MC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
glopijasio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 24 lip 2009, 02:11
Lokalizacja: z Polski

Pracuję na frezarce DUGARD EAGLE 1300, Fanuc Seria Oi-MC

#1

Post napisał: glopijasio » 26 lip 2009, 20:45

Nie potrafię zatrzymać obrotów wrzeciona, żeby wymienić np. stępiony frez, lub płytki nie resetując programu. Program np. "idzie" kilka godzin, a jak go zresetuje to muszę go na nowo uruchomić. Czy można zatrzymać z pulpitu w/w frezarki obroty wrzeciona, celem wymiany płytek w głowiczce, nie resetując programu?

Podpowiedzcie mi jak to zrobić.

Pozdrawiam, glopi jasio



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Pracuję na frezarce DUGARD EAGLE 1300, Fanuc Seria Oi-MC

#2

Post napisał: WZÓR » 26 lip 2009, 21:23

glopijasio pisze:... Program np. "idzie" kilka godzin, a jak go zresetuje to muszę go na nowo uruchomić....
Jest też taka funkcja ; start z dowolnej linii.
Zatrzymaj program , zmień płytki , wróć na punkt referencyjny , sprawdź na której linii zatrzymałeś program i puść go ponownie wpisując nr. w/w linii.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: skoti » 26 lip 2009, 23:48

Nie na kazdej maszynie mozna puscic sobie program od dowolnej lini od tak sobie . Nalezy wczytac przed startem odpowiednie linie .


Autor tematu
glopijasio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 24 lip 2009, 02:11
Lokalizacja: z Polski

#4

Post napisał: glopijasio » 27 lip 2009, 20:02

Muszę ponownie zapoznać się z instrukcją obsługi i programowania mojej maszyny, celem sprawdzenia m.in. "startu z dowolnej lini" itp. Przez ostatnie miesiące wogóle do niej nie zaglądałem (co na pewno jest błędem) i wykorzystywałem w pracy tylko wcześniej poznane funkcje, które później doskonaliłem. czyli np. podprogram 0031 na łeb pod śrubę wywoływany np. 100 razy, bo - jedno wywołanie frezowało mi na głębokość 0,1mm, a następnie w programie głównym jedynie zmieniałem współrzędne bezwzględne następnego "łba", z zachowaniem oczywiście wysokości bezpieczeństwa. W prktyce nie wykorzystywałem jeszcze zagnieździenia programów. nie wykorzystywałem jeszcze podstawiania wartości pod zmienne, ani nie wykorzystywałem zastosowania "pętli", np. IF ..., chociaż zasadę pętli rozumiem, bo kiedyś pisałem proste programy w Turbo Pascal 5.5.

Tak więc dłuuuuuuuga droga przede mną!

Właśnie po to założyłem w/w temat na blogu, żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał maszyny.

Jest takie powiedzenie: "Nie ma co wyważać otwartych drzwi" i dlatego najpierw chciałbym Was prosić o podpowiedzi standardowych procedur na rozwiązanie problemów w pracy. Dopiero po ich poznaniu będę "dalej analizował możliwości".

W najbliższym czasie zapoznam się ponownie z instrukcją obsługi i programowania maszyny, celem sprawdzenie jej możliwości pod kątem zatrzymania obrotów wrzeciona, startu z dowolnej lini itd.

Instrukcja ma ponad tysiąc stron, więc zajmie mi to ok. tygodnia.

Pozdrawiam skoti i WZÓR i dziękuje za dotychczasową pomoc!

Ps. sorry za taki elaborat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”