Żółtodziób prosi o pomoc

Szkolenie, praca i dalszy rozwój

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Pabcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2023, 05:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Żółtodziób prosi o pomoc

#1

Post napisał: Pabcio » 07 maja 2023, 05:19

Dzień dobry,

proszę Was o pomoc lub rady dla zainteresowanej osoby tematem pracy przy obróbce detali. Pewnego dnia znajomy pokazał mi swoją domową maszynkę. Widziałem jak projektuje się modele 3D w CAD/CAM, następnie montowanie detalu do stołu, ustawienie wrzeciona, korekt, itp. Od razu mi się to spodobało i zacząłem zastanawiać się nad kursem CNC. Akurat tak się składa że aktualna firma może mnie przeszkolić i postawić mnie przy maszynie. Tylko że jest to produkcja seryjna, dziesiątki detali, ale jednak powtarzalność. Obawiam się że przy takiej pracy można szybko poczuć nudę i monotonię. A nie chcę do końca życia wciskać "zielonego guzika". Waszym zdaniem nie powinienem się zastanawiać tylko zrobić szkolenie i pracować żeby nauczyć się jakichkolwiek podstaw, a dopiero potem myśleć o dalszym rozwoju? Ogólnie firma inwestuje duże pieniądze w nowe zautomatyzowane maszyny oraz pracuje w niej dużo kumatych gości, aczkolwiek większość ludzi na CNC ustawia tylko detale i stoi przy maszynie. A np. korekty wprowadza jedna osoba która jest odpowiedzialna za 3-5 ludzi. I to chyba nie robi tego za często bo jeśli jest to produkcja seryjna to sami wiecie jak to wygląda. Więc co mi moglibyście odpowiedzieć w tym temacie.



Tagi:


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#2

Post napisał: Bagunio » 07 maja 2023, 07:50

Kup lub zrób coś swojego i baw się tym po godzinach pracy , na takiej produkcji szybko zbrzydnie ci wciskanie guzika

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pabcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2023, 05:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#3

Post napisał: Pabcio » 07 maja 2023, 08:09

Bagunio pisze:
07 maja 2023, 07:50
Kup lub zrób coś swojego i baw się tym po godzinach pracy , na takiej produkcji szybko zbrzydnie ci wciskanie guzika
ze swoją machiną może być problem bo nie mieszkam w domu tylko w małym mieszkanku, ech :(


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#4

Post napisał: Bagunio » 07 maja 2023, 08:26

Weź przykład z kolegi z tematu frezarka 3824 krok po kroku , on też mieszka w kawalerce i buduje fajną maszynę, lub może wynajmu garaż , po krótkim czasie spokojnie zarobisz na niego


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#5

Post napisał: jasiu... » 07 maja 2023, 09:24

Pabcio pisze:
07 maja 2023, 05:19
A nie chcę do końca życia wciskać "zielonego guzika".
To zmień pracę.

A poważnie, chyba podstawą jest twoja dotychczasowa wiedza techniczna. Chodzi o znajomość rysunku technicznego, ale i znajomość narzędzi, parametrów obróbki itd.

A jak się chcesz bawić, to zainwestuj w drukarkę. Wiórów nie masz, praca czysta, do domu lepiej się nadaje.


bartekn86
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 446
Rejestracja: 30 kwie 2018, 20:24
Lokalizacja: Radzionkow
Kontakt:

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#6

Post napisał: bartekn86 » 07 maja 2023, 10:52

Parę (10) lat temu pracując na produkcji w NGK, miałem dokładnie taki sam dylemat. Jak zabija Cie monotonia, tylko UR, Utrzymanie Ruchu, nigdy się nie będziesz nudził za to można dostać wrzodów od stresu ;-) , ja decyzji o przejściu nie żałuję w ogóle. Po paru zmianach robót gdzie każda z nich nauczyła mnie czegoś nowego,

Zbudowałem swoją maszynę (link do kanału w stopce) jak kolega wyżej zasugerował, nauczyłem się bardzo dużo. Procentuje to w każdej chwili, dosłownie.
Pogadaj z pracodawcą, może Ci udostępnią kawałek miejsca.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#7

Post napisał: WZÓR » 07 maja 2023, 15:48

Pabcio pisze:
07 maja 2023, 05:19
Dzień dobry,

proszę Was o pomoc lub rady dla zainteresowanej osoby tematem pracy przy obróbce detali. Pewnego dnia znajomy pokazał mi swoją domową maszynkę. Widziałem jak projektuje się modele 3D w CAD/CAM, następnie montowanie detalu do stołu, ustawienie wrzeciona, korekt, itp. Od razu mi się to spodobało i zacząłem zastanawiać się nad kursem CNC. .....
Jak byłem piękny i młody to dążyłem do swoich celów edukacją ....... , doświadczenie przyszło z czasem.
Kursy CNC nie są sposobem na życie.
Skierowane są przede wszystkim do osób posiadających już wiedzę w obróbce skrawaniem w celu jej utrwalenia , uzupełnienia.
..... przynajmniej ja tak myślę.
Co mogę Tobie poradzić , jak nawet nie wiem czym się obecnie (oprócz bujaniu w obłokach :) ) zajmujesz?
Aby być dobrym technologiem , operatorem obrabiarki CNC trzeba poznać zawód od podszewki poprzez edukację , a nie skubanie czegoś na jakiejś maszynce CNC (np.) w garażu , piwnicy.
.... , jak Tobie radzą.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pabcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2023, 05:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#8

Post napisał: Pabcio » 07 maja 2023, 23:39

WZÓR pisze:
07 maja 2023, 15:48
Pabcio pisze:
07 maja 2023, 05:19
Dzień dobry,

proszę Was o pomoc lub rady dla zainteresowanej osoby tematem pracy przy obróbce detali. Pewnego dnia znajomy pokazał mi swoją domową maszynkę. Widziałem jak projektuje się modele 3D w CAD/CAM, następnie montowanie detalu do stołu, ustawienie wrzeciona, korekt, itp. Od razu mi się to spodobało i zacząłem zastanawiać się nad kursem CNC. .....
Jak byłem piękny i młody to dążyłem do swoich celów edukacją ....... , doświadczenie przyszło z czasem.
Kursy CNC nie są sposobem na życie.
Skierowane są przede wszystkim do osób posiadających już wiedzę w obróbce skrawaniem w celu jej utrwalenia , uzupełnienia.
..... przynajmniej ja tak myślę.
Co mogę Tobie poradzić , jak nawet nie wiem czym się obecnie (oprócz bujaniu w obłokach :) ) zajmujesz?
Aby być dobrym technologiem , operatorem obrabiarki CNC trzeba poznać zawód od podszewki poprzez edukację , a nie skubanie czegoś na jakiejś maszynce CNC (np.) w garażu , piwnicy.
.... , jak Tobie radzą.

Mariusz.
sprawdzam szczelność poszczególnych detali, czyli można powiedzieć jestem nikim. O kursach sądzę podobnie. Może jak nabiorę doświadczenia to zapiszę się na studia niestacjonarne związane z maszynami, a na dzień dzisiejszy będę poszerzał swoją wiedzę poprzez Wasze forum, kanały na yt oraz książki. Wykorzystam czas w pracy na obserwację i zdobycie doświadczeń. Dzięki za rady.


VOYTAX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 22 maja 2020, 11:13
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#9

Post napisał: VOYTAX » 08 maja 2023, 19:29

Jeśli na prawdę uważasz, że CNC mogłoby Cię zainteresować to ja na Twoim miejscu widzę 2 drogi:
-Zgłoś się na szkolenie w twojej firmie, niech cię obsadzą nawet jako guzikowego, bo obycie z maszyną to podstawa. Później staraj się piąć w firmowej drabince.
-Ewentualnie po przepracowaniu jakiegoś czasu jako guzikowy u siebie, kiedy uznasz, że rozumiesz jak to wszystko działa na tym etapie to poszukaj pracy w innym zakładzie, najlepiej produkcja jednostkowa/ UR, gdzie mogliby cię wziąć na przyuczenie do programowania i ustawiania maszyn.

Jeżeli dysponujesz wolnym czasem, możesz go poświęcić na naukę programowania (np. Heidenhain ma symulatory maszyny za darmo, do 100 linii kodu - wystarczająco na początek), poczytać o technologiach obróbki etc., wiele firm działających w branży obróbki skrawaniem - czy to producenci frezów, czy oprogramowania CAD/CAM mają na swoich stronach bazy wiedzy, dzięki którym łatwo przyswoisz podstawy. A potem to już tylko praca praca doświadczenie ;)

Co do kursów CNC to osobiście nigdy nie brałem w takim udziału, zaś z opinii wielu moich znajomych po fachu wynika, że nie są warte swojej ceny.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pabcio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2023, 05:03
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żółtodziób prosi o pomoc

#10

Post napisał: Pabcio » 09 maja 2023, 01:09

VOYTAX pisze:
08 maja 2023, 19:29
Jeśli na prawdę uważasz, że CNC mogłoby Cię zainteresować to ja na Twoim miejscu widzę 2 drogi:
-Zgłoś się na szkolenie w twojej firmie, niech cię obsadzą nawet jako guzikowego, bo obycie z maszyną to podstawa. Później staraj się piąć w firmowej drabince.
-Ewentualnie po przepracowaniu jakiegoś czasu jako guzikowy u siebie, kiedy uznasz, że rozumiesz jak to wszystko działa na tym etapie to poszukaj pracy w innym zakładzie, najlepiej produkcja jednostkowa/ UR, gdzie mogliby cię wziąć na przyuczenie do programowania i ustawiania maszyn.

Jeżeli dysponujesz wolnym czasem, możesz go poświęcić na naukę programowania (np. Heidenhain ma symulatory maszyny za darmo, do 100 linii kodu - wystarczająco na początek), poczytać o technologiach obróbki etc., wiele firm działających w branży obróbki skrawaniem - czy to producenci frezów, czy oprogramowania CAD/CAM mają na swoich stronach bazy wiedzy, dzięki którym łatwo przyswoisz podstawy. A potem to już tylko praca praca doświadczenie ;)

Co do kursów CNC to osobiście nigdy nie brałem w takim udziału, zaś z opinii wielu moich znajomych po fachu wynika, że nie są warte swojej ceny.
druga opcja brzmi naprawdę dobrze, dzięki i udanego skrawania życzę! :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”