Mikroskop

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
MichałKarliński
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2023, 22:15

Mikroskop

#1

Post napisał: MichałKarliński » 08 kwie 2023, 22:44

Obrazek Dzień dobry.
Jestem laikiem, ale postanowiłem uruchomić sterowanie mikroskopem wyposażonym w 3 silniki krokowe. Na początek ogarnąłem sterownik (brak środków inwestycyjnych - zabawka hobbystyczna) na bazie TB6560AHQ. Po podłączeniu skonfigurowałem piny w programie Mach3, zgodnie z zaleceniami.
Efekt jest taki, że dopóki nie włączę programu Mach3 silniki stoją na "hamulcu". Włączenie programu odcina zasilanie silników. Ponownie się załącza, gdy system operacyjny się wyłącza.
Czy są jakieś proste metody rozgryzienia numeracji pinów? Jak to skonfigurować? Chodzi o sterownik "niebieski" (podobno ważne).
To pierwszy dylemat. Drugim jest możliwość funkcjonowania w oprogramowaniu współpracy z kamerą Chodzi o wykonywanie stacków, czyli zdjęć warstwa po warstwie. Jak w praktyce miałoby to wyglądać? Ruch osi z o krok, zdjęcie z programu od kamery, zapis zdjęcia i kolejny krok, z kolejnym zdjęciem...
Jak do tego podejść?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mikroskop

#2

Post napisał: tuxcnc » 09 kwie 2023, 00:09

MichałKarliński pisze:
08 kwie 2023, 22:44
Efekt jest taki, że dopóki nie włączę programu Mach3 silniki stoją na "hamulcu". Włączenie programu odcina zasilanie silników.
Przed włączeniem programu, występują na porcie LPT przypadkowe stany (dla danego komputera i systemu operacyjnego mogą sprawiać wrażenie powtarzalnych). Nic to nie znaczy i nic z tym nie zrobisz.
Jeśli Mach3 (albo inny program sterujący) silniki wyłącza zamiast włączyć to przyczyną zwykle jest złe skonfigurowanie pinu Enable (czy jak on tam się nazywa) - problem opisywany chyba tysiące razy.
Tb6560 to wyjątkowo badziewny sterownik i nie zaleca się stosować go do nowych projektów, nawet jak się go ma i jeszcze działa. Może przestać działać w każdej chwili i będzie problem...
Co do robienia zdjęć, to pewnie da się to zrobić jakimś makrem, ale Mach3 nie używam, nie znam i nie doradzę.
W Linuxcnc jest możliwość przypisania do g-kodu użytkownika dowolnego programu lub skryptu powłoki, więc "zrób zdjęcie" też by się dało wywołać... Nigdy robienie zdjęć z poziomu konsoli nie było mi potrzebne, więc nie pomogę, ale jestem przekonany że się da.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4174
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mikroskop

#3

Post napisał: Steryd » 09 kwie 2023, 12:44

Odłacz, albo zaneguj sygnał enable. On działa przy braku sygnału, powinien się raczej nazywać disable.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8098
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mikroskop

#4

Post napisał: tuxcnc » 09 kwie 2023, 13:26

Steryd pisze:
09 kwie 2023, 12:44
Odłacz, albo zaneguj sygnał enable. On działa przy braku sygnału, powinien się raczej nazywać disable.
Nie będę się kłócił, ale w tym modelu jest chyba odwrotnie...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”